Meble rattanowe do domu

Rattan i meble rattanowe do domu od lat są obecne w naszym otoczeniu. Można powiedzieć, że swego czasu w znacznym stopniu, choć nie całkowicie, wyparły wiklinę. Obecnie w powszechnym użyciu są zarówno meble z rattanu naturalnego, jak i tańsze, wyplatane z tworzywa, które również nazywane są rattanowymi.

Meble rattanowe do domu, to zazwyczaj stosunkowo drogie gięte i plecione konstrukcje z rattanu naturalnego. Czym właściwie jest rattan naturalny i skąd pochodzi? Rattan, inaczej rotang to  ogólne określenie wielu gatunków palm z Azji południowo wschodniej, oraz pozyskiwanego z nich surowca, który wykorzystywany jest między innymi do wyplatania lekkich mebli i innych przedmiotów domowego użytku, typu misy, kosze, czy abażury, które są świetnym dopełnieniem całości wyposażenia, jeśli decydujemy się na meble rattanowe do domu, czy na taras.

Meble ze sztucznego rattanu spotyka się natomiast w ogrodach, na balkonach i tarasach. Sztuczny rattan, czasem nazywany technorattanem, to tworzywo w postaci syntetycznej żywicy z włókien polietylenowych. O plastyczności w wyplataniu przypominającej naturalny rattan. Jako tworzywo sztuczne, odporne na wilgoć i inne niekorzystne warunki atmosferyczne, technorattan doskonale sprawdza się właśnie na zewnątrz.

Meble rattanowe – idealne do wewnątrz

Z uwagi na swoją lekkość i ażurową konstrukcję meble rattanowe do domu kojarzone są raczej z rezydencjami letnimi, hotelami, chętnie widzimy je też na balkonach. Jednak wiele osób decyduje się na zastosowanie rattanowych mebli również w innych wnętrzach, nawet w salonach.

W końcu dlaczego nie? Są bardziej estetyczne i niejednokrotnie wygodniejsze w użyciu, niż meble z drewna, czy płyty wiórowej. Dlatego nie powinniśmy obawiać się, że na wygodnej sofie o rattanowym stelażu, czy przy estetycznym rattanowo-szklanym stoliku kawowym, nasi goście poczują się jak w domku letniskowym.

Meble rattanowe do domu, wymagają jednak innych dodatków, niż ich sztuczne odpowiedniki na taras i do ogrodu. Przede wszystkim elementy tapicerskie typu poduchy i siedziska, powinny być pokryte materiałami przyjemniejszymi w dotyku i bardziej trwale przytwierdzone do stelaży. W końcu nie musimy ich zdejmować przed deszczem…

Jeśli jednak ktoś po prostu „nie widzi” rattanu w swoim mieszkaniu, nic go nie przekona. Być może nie bez znaczenia jest fakt, że meble z rattanu sztucznego widzimy w plenerze praktycznie wszędzie. Mimo, że naturalne meble rattanowe do domu nie są do nich zwykle nawet podobne, dla sceptyków rattan to rattan – po prostu.

Nawet sceptycy sięgają jednak czasem po rattanowe dodatki do wnętrz. Na przykład misternie wyplatane koszyczki na owoce, stojaki na wino, czy abażury. Rattanowa lekka konstrukcja sprawdza się również doskonale w przypadku wieszaków czy półek do korytarza. Nie przytłacza tak, jak meble z płyty. Śmiało można powiedzieć, że obok nowoczesnych konstrukcji metalowych rattan i ewentualnie dobrze wypleciona wiklina sprawdzą się w korytarzu najlepiej.