Nawożenie roślin doniczkowych – poradnik!

Aby kwiaty doniczkowe dobrze się rozwijały, należy w odpowiedni sposób o nie dbać. Pielęgnacja roślin powinna obejmować nie tylko regularne nawadnianie, ale także odpowiednie nawożenie. Sprawdź, jak nawozić rośliny doniczkowe!

Jeżeli chcesz, żeby Twoje rośliny doniczkowe ładnie się prezentowały, musisz pamiętać o ich systematycznym nawożeniu. W jaki sposób robić to prawidłowo? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule!

Dlaczego nawożenie roślin doniczkowych jest tak ważne?

Aby rośliny mogły dobrze się rozwijać, wymagają nie tylko nawadniania, światła i tlenu, ale wykazują także zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Kwiaty uprawiane w doniczkach nie są w stanie pobrać tych substancji samodzielnie z gleby, tak jak to się dzieje w naturalnym środowisku. To właśnie dlatego tak ważne jest regularne nawożenie roślin doniczkowych.

Nawożenie roślin doniczkowych – jak często?

Nawożenie roślin doniczkowych jest potrzebne w okresie wegetacji, czyli najczęściej od marca do września. Większości roślin doniczkowych nie powinno się nawozić zimą, czyli w okresie spoczynku. Wyjątkiem są niektóre rośliny kwitnące zimą lub takie, które nie wymagają okresu spoczynku. Częstotliwość nawożenia należy dostosować do potrzeb i wymagań roślin. Niektóre rośliny należy nawozić raz w tygodniu (dotyczy to wielu roślin kwitnących). Jednak w przypadku większości gatunków roślin nawóz wystarczy zastosować raz na dwa tygodnie lub raz w miesiącu (kaktusy, sukulenty). Trzeba również pamiętać o stosowaniu odpowiednich dawek nawozu – warto dokładnie zapoznać się z informacjami podanymi na opakowaniu preparatu. Nie należy używać zbyt dużych dawek nawozu, ponieważ może się to okazać bardzo niebezpieczne dla rośliny.

Jaki nawóz wybrać?

Rodzaj nawozu powinien być dostosowany do wymagań konkretnego gatunku roślin. Rośliny kwitnące wymagają nawozów z wysokim stężeniem fosforu i potasu, a rośliny z ozdobnymi liśćmi – preparatów z wysoką dawką azotu. Aby ułatwić sobie nawożenie kwiatów, warto stosować gotowe nawozy. Takie produkty zawierają właściwie dobrane proporcje składników odżywczych, przeznaczone specjalnie dla poszczególnych grup roślin. W sklepach dostępne różne rodzaje nawozów do kwiatów doniczkowych – m.in. nawozy granulowane, pałeczki nawozowe, nawozy płynne czy nawozy mineralne. Jeżeli szukasz produktów wysokiej jakości, warto odwiedzić sklep ogrodniczy online. W takich miejscach możesz kupić nie tylko nawozy do roślin, ale także inne produkty, takie jak np. słonecznik dla ptaków.

Nawożenie roślin doniczkowych to ważny zabieg pielęgnacyjny. Należy go przeprowadzać regularnie, aby rośliny zachowały dobrą kondycję i piękny wygląd. Najłatwiejszym sposobem jest zastosowanie gotowych nawozów – takich jak np. nawóz do róż. Szeroki wybór tego typu produktów znajdziesz przede wszystkim w sklepach online.