Kuchnia otwarta na salon – jak ją urządzić

Dzięki kuchni otwartej na salon wnętrze domu jest bardziej przestronne i optycznie większe. Planując taki układ, warto pamiętać o tym, aby w pomieszczeniach zachować spójny wygląd. Minusem kuchni otwartej na salon są zapachy, które przenoszą się do pokoju dziennego w trakcie gotowania. Ich intensywność może zmniejszyć sprawna wentylacja i okap.

Zalety częściowego otwarcia kuchni na salon

Decydując się na połączenie kuchni z salonem, zyskujemy otwartą przestrzeń, która ułatwi nam komunikację z domownikami i gośćmi. Warto jednak zachować minimalną izolację pomieszczeń. Takie rozwiązanie możemy uzyskać, zostawiając w ścianie pomiędzy pokojem dziennym a kuchnią otwór wielkości drzwi lub szerszy, albo zdecydować się na częściowe odgrodzenie obydwu pomieszczeń murkiem zasłaniającym blaty robocze, wyspą lub barkiem meblowym. Jeżeli brakuje nam pomysłów lub nie wiemy, jak wygospodarować takie miejsce w naszym domu, pomocą będą porady budowlane udzielane przez firmy profesjonalnie zajmujące się wykończeniem i aranżacją wnętrz.

Jeżeli natomiast nie jesteśmy przekonani do pomysłu otwarcia kuchni na salon, możemy postawić na montaż drzwi przesuwnych. Jest to uniwersalne rozwiązanie, które w zależności od sytuacji pozwoli mieć kuchnię otwartą lub zamkniętą. Przesuwne drzwi są wygodne, estetyczne i nie utrudniają komunikacji. Dzięki szerokiej gamie kolorów i materiałów łatwo dopasujemy model do stylistyki pomieszczenia.

Wystrój kuchni z salonem

W przestrzeniach wielofunkcyjnych dobrze wyglądają jasne barwy, które warto przełamać mocnym kolorystycznie akcentem. Istotne jest też odpowiednie ustawienie mebli.

Aranżacja kuchni otwartej na salon powinna być ponadto spójna z elementami dekoracyjnymi pokoju dziennego. Materiały, które mogą się powtórzyć, to okładziny podłogowe, płytki ścienne oraz kolor ścian. W pokoju dziennym warto też przeciągnąć motyw, który pojawia się na meblach kuchennych. Dla przykładu, jeżeli blaty wykonane są z drewna, taki sam rodzaj drewna może pojawić się na stole, komodzie i konsoli w salonie. Dzięki tym rozwiązaniom obydwa pomieszczenia będą harmonijne i spójne. Powtórzyć możemy także mniejsze dekoracje, np. oświetlenie, kompozycje kwiatowe lub motyw na grafikach i plakatach ściennych.

Wentylacja w kuchni z salonem

Kuchnia połączona z salonem powinna mieć sprawną wentylację i okap. Są one niezbędne, ponieważ zmniejszają ilość pary wodnej i osadu z tłuszczu, które gromadzą się na meblach kuchennych i salonowych w trakcie gotowania. Ich rolą jest także pochłanianie zapachów wydzielanych podczas przyrządzania potraw. Dla lepszego komfortu gości i domowników warto w trakcie gotowania i po jego zakończeniu dokładnie przewietrzyć pomieszczenie.