Wady i zalety białych drzwi w mieszkaniu – czy jest się czego obawiać?

Biały to – z jednej strony – kolor niezwykle uniwersalny i elegancki, z drugiej zaś taki, na którym od razu widać brud oraz wszelkie przebarwienia. Czy wymienione zalety powinny zachęcić do montażu białych drzwi w mieszkaniu, czy może wręcz przeciwnie, białe drzwi pokojowe to złe rozwiązanie? W dużej mierze jest to kwestia gustu, ale są pewne obiektywne fakty dotyczące białych drzwi, z którymi trudno dyskutować. Jakie i czy raczej zachęcają do ich zakupu, czy może zniechęcają? Koniecznie przeczytaj przed dokonaniem ostatecznego wyboru!

Białe drzwi w mieszkaniu – uniwersalne i eleganckie

Największą i niezaprzeczalną zaletą białych drzwi jest ich uniwersalność. Można w zasadzie kupić je nawet przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej wystroju całego domu lub mieszkania a także po zakończeniu wyposażania wnętrza. Bez problemu można potem dobrać do nich pozostałe elementy tak, aby stanowiły spójną całość. Warto jednak pamiętać, że białe drzwi pokojowe pasują szczególnie dobrze w kilku przypadkach. Przede wszystkim w wystrojach minimalistycznych, gdzie biel nie zakłóca harmonii i dobrze rozumianej skromności wnętrza. Jedyną ozdobą w takim wypadku może być dyskretny frezowany wzór.

Białe drzwi świetnie sprawdzą się również w domach wykończonych w stylu skandynawskim. Świeżość i czystość tego koloru będą idealnie współgrały z założeniami północnoeuropejskiego designu. Stawia on przede wszystkim na funkcjonalność i nieprzesadną zdobność, ale nie zapomina o drobnych akcentach, które tworzą atmosferę i sprawiają, że dom czy mieszkanie stają się zdecydowanie bardziej przytulne. W takim przypadku można postawić na wyraźną, imitującą naturalny wzór fakturę czy zdecydowany frez.

Białe drzwi to również dobry pomysł w bardzo nowoczesnym, nieco zimnym wnętrzu. W takim przypadku warto postawić na gładką i połyskliwą powierzchnię, która da wrażenie idealnej spójności z innymi materiałami wykorzystywanymi w takim wnętrzu jak szkło czy metal. Wybór białych drzwi do mieszkania wykończonego w takim stylu dla też wrażenie większej przestrzeni i lepszego doświetlenia pomieszczeń.

Uniwersalność bieli wynika z innej zalety, czyli elegancji. To kolor, który zawsze pasuje, zazwyczaj nadmiernie nie rzuca się w oczy, ani nie dominuje nad innymi elementami wystroju. Mimo wszystko zwraca uwagę i sprawa, że całe wnętrze nabiera eleganckiego sznytu.

Czy białe drzwi w domu wymagają ponadstandardowej pielęgnacji, czyli kilka słów o wadach

O ile większość osób nie kwestionuje estetycznej wartości białych drzwi w domu, o tyle część z nich podważa zasadność ich wyboru ze względu na aspekty praktyczne. Wciąż pokutuje przekonanie, że białe drzwi łatwo się brudzą, trudno utrzymać je w nienagannym stanie, a dodatkowo czasem, pod wpływem słońca, wilgoci czy innych czynników odbarwiają się i mogą pojawić się na nich na przykład żółte przebarwienia. Czy to wszystko jest prawdą? Niekoniecznie.

Faktem jest, że na białych drzwiach widać plamy i zabrudzenia. Rzeczywistość jest jednak taka, że widać je na każdym kolorze – różnego rodzaju brud staje się widoczny z różną intensywnością na praktycznie każdym odcieniu. Każde drzwi trzeba myć, bo nie ma koloru „brudoodpornego” – kluczem w tym wypadku jest natomiast wybór odpowiedniej okleiny na drzwiach. W przypadku produktów niższej jakości trzeba szczególnie uważać ze stosowaniem detergentów i mocniejszym szorowaniem. W przypadku drzwi odpowiedniej jakości, na przykład takich, jak z linku: https://www.porta.com.pl/topkolekcje, nie ma obawy o ich uszkodzenie przez stosowanie środków czystości do mebli czy regularnie mycie (ale nie rekomenduje się mocniejszego szorowania!).

Podobnie rzecz ma się z wszelkimi odbarwieniami. Te nie pojawiają się na białych drzwiach, tylko ogólnie na drzwiach wykonanych z niskiej klasy surowców. Odcień wierzchniej warstwy nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia.

Jedyną kwestią, o której warto pamiętać w przypadku białych drzwi w domu, zwłaszcza jeśli mają wyraźny frezowany wzór, to fakt, że na zagięciach i w zagłębieniach osadza się kurz, który, w połączeniu z bielą, dość szybko staje się widoczny (kolekcja PORTA VECTOR ma tak wyprofilowane frezy, które nie zbierają nadmiernej ilości kurzu). W tym przypadku wystarczy jednak kilka sekund pracy wilgotną szmatką, aby pozbyć się problemu.

Dla niektórych uniwersalność bieli może też stanowić niejaki problem, jeśli założyć, że jest to kolor bez właściwości, a przez to tylko pozornie pasuje do każdego wnętrza. To jest jednak bardzo indywidualna kwestia i trudno uznać ją za wadę – wszak istnieje olbrzymia grupa fanów bieli, którzy uważają ten kolor za świeży i elegancki.

Białe drzwi pokojowe? Czemu nie!

Z powyższego wyraźnie wynika, że w kontekście estetyki, białe drzwi pokojowe spełniają tak wiele różnych kryteriów, że stają się tłem lub wręcz główną gwiazdą całej aranżacji. Pod względem praktycznym zaś, nie wymagają natomiast dużo więcej nakładów pracy niż drzwi w innym kolorze. Jeśli ktokolwiek miał wątpliwości dotyczące wyboru białych drzwi do mieszkania, czy domu, podpowiadamy, że jest to możliwość zdecydowanie warta rozważenia!