Jak dobrać krzewy ozdobne na balkon lub taras?

Nie wszystkim miłośnikom roślin dane jest posiadać własny ogród. Nie znaczy to jednak, że muszą oni całkowicie rezygnować ze swoich marzeń. Jeżeli tylko posiadają balkon lub taras to mogą właśnie tam stworzyć namiastkę prawdziwego ogrodu.

Nie każdy z nas ma możliwość posiadania własnego ogrodu, w którym to codziennie będzie pielęgnował zasadzone rośliny i podziwiał piękno natury. Nie oszukujmy się-przydomowy ogród to swoistego rodzaju luksusu, na który nie wszyscy z nas mogą sobie pozwolić. Nie znaczy to jednak, że trzeba całkowicie zrezygnować z marzeń o ogrodzie. Nawet jeżeli mieszkacie w bloku możecie na swoim balkonie stworzyć namiastkę ogrodu. Postaramy się wam w tym zadaniu pomóc. W poniższej publikacji zasugerujemy wam zatem jakie krzewy ozdobne najlepiej będzie wybrać na balkon.

Stworzenie pięknego zielonego zakątka na balkonie nie polega jednak wyłącznie na postawieniu na pięknie kwitnące rośliny jednoroczne. To też wykorzystanie gatunków roślin wieloletnich. Zamiast zatem stawiać na gatunki roślin, które można spotkać na niemal każdym balkonie lepiej wybrać równie piękne, ale znacznie prostsze w uprawie krzewy ozdobne, które bez problemu można posadzić w donicach.

Zalety krzewów ozdobnych


Zaletą krzewów ozdobnych jest ich większa odporność na warunki pogodowe ( większość z nich będzie mogła przezimować na balkonie, nie zajmując dodatkowego miejsca w mieszkaniu ) oraz fakt, że można jest bez większych przeszkód przycinać i formować. Pozwoli to na stworzenie bariery ochronnej przed hałasem oraz wzrokiem sąsiadów, jeżeli zależy nam na większej prywatności.

Znamy już zatem część zalet krzewów ozdobnych. Zastanówmy się jednak jakie krzewy ozdobne będzie najlepiej wybrać? Najlepiej zdecydować się na niektóre z poniższych gatunków.

Berberysy to propozycja dla osób posiadających większy balkon. Idealnie nadają się do tworzenia kolorystycznych kompozycji, jak i sadzenia grupowo w większych pojemnikach. Roślina ta nie jest dodatkowo zbyt wymagająca i dobrze znosi mrozy.

Innym krzewem ozdobnym, który dobrze nada się do uprawy na tarasie czy też balkonie jest żywotnik. Występuje on w kilku odmianach, które różnią się zasadniczo możliwym do osiągnięcia wzrostem oraz kolorem liści. W zależności zatem jaki efekt będziemy chcieli osiągnąć trzeba wybrać odpowiednią odmianę.

Postaw na różnorodność na balkonie i mieszaj gatunki krzewów


Kolejnym krzewem, który polecamy na balkon jest bukszpan pospolity. Ten krzew charakteryzuje się bardzo drobnym ulistnieniem w ciemnozielonym odcieniu. Roślina ta rośnie stosunkowo powoli i może osiągnąć nawet dwa metry wzrostu. Bardzo dobrze znosi jednak cięcie, dzięki czemu można z niej stworzyć balkonowy żywopłot.

Godnym polecenia jest też cyprysik japoński. Ten karłowaty krzew ozdobny osiąga do półtora metra wysokości i odznacza się bardzo charakterystycznymi, błyszczącymi gałązkami w ciemnozielonym odcieniu. Najlepiej sprawdzi się jako uzupełnienie innych niskich roślin.

Sosna górska również może bez problemu znaleźć się na balkonie. Trzeba jednak wybrać odpowiednią jej odmianę. Roślina ta rośnie stosunkowo wolno i jest też mrozoodporna, dzięki czemu idealnie nadaje się do uprawy na balkonie.

To oczywiście tylko część roślin, jakie można z powodzeniem trzymać na balkonie. Istotne jest, aby tworzyły one spójną całość i były odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Namiastka ogrodu na balkonie jest zatem jak najbardziej możliwa do uzyskania.