Przygotowania do sezonu działkowego czas zacząć. O tym musisz pamiętać

Wiosna to pora roku, w trakcie której wszystko budzi się do życia. Jest to również idealny czas na to, by zacząć przygotowania do nadchodzącego wielkimi krokami sezonu działkowego. To, jak się do niego przygotujesz, będzie miało bowiem ogromny wpływ na to, jak minie ci czas spędzany na działce. Dlatego też niektóre prace warto rozpocząć już teraz.

Zacznij od przeglądu narzędzi 

Niezależnie od tego, czy zabierasz się za przygotowywanie działki, czy wiosenne sprzątanie ogrodu – będą ci potrzebne do tego odpowiednie narzędzia. Bez nich nie będzie możliwe wykonanie czynności takich jak przycięcie trawnika, gałęzi czy zasadzenie roślin. Dlatego też warto sprawdzić, czy je posiadasz oraz w jakim stanie technicznym się znajdują. Jeżeli zauważyłeś braki w sprzęcie – warto będzie je uzupełnić. W tym celu należy najpierw zaleźć dobry sklep, w którym zaopatrzysz się w podstawowe urządzenia takie jak: kosa spalinowa, grabie, sekator itp. Warto również przyjrzeć się z bliska tym narzędziom, które już posiadamy. Wczesna wiosna to znakomity czas na to, by naprawić te, które są uszkodzone. Niektóre z nich mogą również wymagać wyczyszczenia, naoliwienia czy naostrzenia. 

Zajmij się trawnikiem 

Kiedy już odwiedziłeś sklep z narzędziami i zakupy masz za sobą, pora zacząć działać. Ważnym krokiem jest zadbanie o główną ozdobę działki, czyli trawnik. Bujna, zielona i zadbana murawa to marzenie każdego właściciela ogródka. Niezbędnym narzędziem będzie kosiarka. Dobrze, by była ona dopasowana do rozmiarów działki. Kosiarki spalinowe świetnie sprawdzają się w przypadku przestrzeni o średniej powierzchni. Jeżeli jednak na działce znajduje się dużo drzewek, warto również zaopatrzyć się w podkaszarkę. Warto mieć pod ręką grabie – na wypadek, gdy kosiarka nie zbiera skoszonej trawy. Ponadto przydadzą się one również i na jesień, kiedy liście zaczną opadać z drzew. 

Przycinanie drzew i krzewów 

Wczesna wiosna to znakomity moment na przycinanie krzewów i drzew, których kwiatostany pojawią się na początku lata. Warto jednak zając się tym, zanim na gałązkach zdążą pojawić się pierwsze liście. Należy również pamiętać o tym, że przed przystąpieniem do tej czynności należy dokładnie oczyścić narzędzia – sekatory i przycinarki. Brudne narzędzia mogą przyczynić się bowiem do tego, że roślina zacznie odrastać w zwolnionym tempie. Do przycinania należy również przystąpić w momencie, kiedy jesteśmy już pewni, że wczesnowiosenne przymrozki są już za nami. Niskie temperatury mogą mieć negatywny wpływ na przycinaną roślinę. Przycinając gałązki, warto pozbyć się tych, które wyglądają na suche i zniszczone.  

Rozsadzanie nowych roślin 

Warto zając się także nawożeniem drzew, krzewów oraz innych roślin, które znajdują się na działce. Powinniśmy również pomyśleć o tym, jaką roślinność chcemy mieć w tym sezonie. Zaczynamy rozsadzać rośliny, które już mamy na działce i sadzić nowe, np. kwiaty cebulkowe. Te, które wymagają wyższych temperatur, można zasadzić w doniczkach i trzymać w domu. W momencie, w którym na zewnątrz zrobi się już cieplej, z powodzeniem będzie można posadzić je na działce. Kwiaty, krzewy oraz drzewka owocowe to prawdziwa ozdoba ogrodów działkowych. Ich obecność wpływa bowiem odprężająco i kojąco. Działka to również świetne miejsce na posiadanie swojego własnego ogrodu warzywnego. To wszystko wymaga jednak wcześniejszego zaplanowania, a przede wszystkim – odpowiedniego przygotowania. Pamiętaj więc o właściwym przycięciu roślin i o przygotowaniu ziemi pod uprawę, a już niedługo będziesz cieszył się zadbaną działką i własnymi plonami.