Nowoczesne doniczki do domu, na balkon i taras

Kolorowe kwiaty i bujna, zielona roślinność to elementy, które wpływają na wystrój wnętrza i dodają mu niepowtarzalnego klimatu. Rośliny oczyszczają także powietrze, dlatego warto zadbać o to, aby dla dobrego samopoczucia otaczać się zielenią. Podczas wyboru doniczek należy kierować się głównie wielkością i potrzebami kwiatów, nie zapominając jednak o funkcji dekoracyjnej. Na jakie doniczki zdecydować się w domu, a jakie sprawdzą się na balkonie i tarasie?

Nowoczesne doniczki do domu

Doniczki stanowią ważny element aranżacji wnętrz, dlatego w ofercie sklepów ogrodniczych można znaleźć bogaty wybór wzorów i kolorów. Głównym kryterium wyboru powinna być wielkość donicy oraz styl wykończenia pasujący do pozostałej aranżacji. W mieszkaniach najczęściej spotyka się kwiaty stojące na parapecie, dlatego wielkość doniczek nie powinna przysłaniać całego okna. Nie oznacza to, że muszą być one nudne i prostokątne. Nowoczesne doniczki do domu wyróżniają się różnymi kształtami i kolorami, a najbardziej ekstrawaganckie modele wyposażone są w podświetlenie LED. Jeżeli chodzi o doniczki na parapet, najlepiej sprawdzą się niewielkie osłonki o geometrycznym kształcie, w kontrastującym kolorze. Wysokie i smukłe donice będą idealnym dopełnieniem wystroju, jeżeli postawi się je w kącie, natomiast pękate doniczki w żywych kolorach sprawdzą się jako dekoracja na półce lub stoliku kawowym.

Nowoczesne doniczki na balkon

O ile w domu mamy wpływ na organizacje przestrzeni, to aranżując balkon, musimy kierować się jego wielkością. Niewielki metraż nie daje zbyt dużego pola do popisu, dlatego wybierając doniczki należy szukać praktycznych rozwiązań. Dobrym pomysłem będzie ustawienie ozdobnych skrzyni przymocowanych do barierek, gdyż nowoczesne doniczki to nie tylko standardowe kształty. Modne są skrzynie imitujące kształt wiklinowych koszy, jednak wykonane z tworzywa sztucznego, odpornego na warunki atmosferyczne. Ciekawym pomysłem dla mieszkań w bloku są wiszące doniczki przymocowane do balkonu na wyższej kondygnacji. Należy jednak pamiętać, aby dobrze je zabezpieczyć, żeby były stabilne i nie stwarzały ryzyka urwania w przypadku silnego wiatru.

Nowoczesne doniczki na taras

W przypadku tarasów zazwyczaj mamy do czynienia z większym metrażem, co stwarza nieograniczone możliwości aranżacji. Taras pełni głównie funkcję relaksacyjną, dlatego głównym wyposażeniem są najczęściej meble wypoczynkowe. Idealnym uzupełnieniem będą nowoczesne doniczki o masywnej formie, równomiernie ustawione na krańcach tarasu. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się wysokie donice pasujące kolorem do architektury budynku lub stanowiące kontrastowy dodatek. Jeżeli zależy nam na tym, aby donice stały na tarasie przez cały rok, powinniśmy się skupić na tym, aby wykonane były z trwałych materiałów. Dobrym rozwiązaniem będą wysokie donice z kamienia lub skrzynie z impregnowanego drewna, odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Takie osłonki będą ciekawym elementem dekoracyjnym tarasu i idealnie skomponują się z całorocznymi iglakami.