Materiał nieprzemakalny ogrodowy

Szczęśliwi posiadacze domków z ogrodami, doskonale wiedzą, jak pożytecznym może się okazać materiał nieprzemakalny ogrodowy i przeznaczony na tarasy. Z materiałów tego typu są wykonane przede wszystkim kapliny ogrodowych parasoli. Oczywiście to tylko jedno z wielu zastosowań. Trudno sobie wyobrazić zadaszenie pergoli pokrytych tkaniną inną, niż świetnie nadający się do tego typu rozwiązań materiał nieprzemakalny ogrodowy. Dzięki jego właściwościom, daszki i parasole chronią nas przed deszczem, aczkolwiek należy mieć na uwadze, że na wietrze materiał nieprzemakalny ogrodowy zachowuje się jak żagiel. Musimy więc pamiętać o złożeniu parasola, czy zwinięciu daszka przed nadchodzącym porywistym wiatrem. Od niedawna o tego typu gwałtownych zjawiskach atmosferycznych, informują nas nie tylko media, ale też sieci komórkowe, dzięki czemu możemy się odpowiednio przygotować, zabezpieczając nasze mienie w przemyślany i odpowiedni do nadchodzących zjawisk atmosferycznych sposób.

Więcej porad znajdziesz na: https://alejakobiecosci.pl/

Do czego sprawdza się materiał nieprzemakalny?

Materiał nieprzemakalny ogrodowy, to jest też właśnie ta tkanina, z której są wykonane siedziska składanych krzeseł, fotelików i taboretów wędkarskich. Poza tym, że nieprzemakalny, materiał ten jest również mocny i odporny na rozdarcia. Wykonane częściowo z tego materiału składane meble, bez obaw możemy pozostawić na zewnątrz, nawet na deszczu. Wystarczy je wytrzeć i nieco dosuszyć i bez problemu nadają się do użytku. Inaczej rzecz się ma z materiałami przemakalnymi, które po przesiąknięciu wodą przez jakiś czas nie nadają się do użytku wymagając dłuższego suszenia, którego czas oczywiście zależy od rodzaju materiału.

Unikajmy ogrodowych huśtawek pokrytych materiałem innym niż opisywany. Być może w pogodne dni ich siedziska są przyjemniejsze w użyciu, ale kiedy zbiera się na deszcz mamy do wyboru – składać huśtawkę, przykrywać ją czymś, albo liczyć się z tym, że przez jakiś czas po deszczu poczekamy, aż wyschnie. Nawet w przypadku huśtawek z daszkiem, siedzisko wykonane z czegoś innego, niż materiał nieprzemakalny ogrodowy ulega przemoknięciu, ponieważ daszek nad taką huśtawką po pierwsze sam zazwyczaj jest przemakalny, bo wykonany z tegoż materiału, co reszta, po drugie jego zdaniem nie jest ochrona przed deszczem a raczej przed nadmiarem słońca w upalne dni.

Jakie są właściwości materiału, o którym mowa? Z czego wynika jego nieprzemakalność?

To zależy od rodzaju, gdyż materiał nieprzemakalny ogrodowy to nie tylko tkanina powlekana, czy całkowicie wykonana z PVC, ale też z pozoru zwykła tkanina w dotyku przypominająca len, czy bawełnę o ciasnym splocie. W tym wypadku to właśnie ciasny splot tkaniny zatrzymuje wiatr i deszcz. Nadmienić jednak trzeba, że materiał taki, jak ostatni z wymienionych, nie jest odporny na blaknięcie w stopniu takim, jak materiał nieprzemakalny powlekany tworzywem sztucznym, czy w całości z takiego tworzywa wykonany.

Materiały, o których mówimy, ze względu na właściwości i wbrew przymiotnikowi „ogrodowy”, znajdują również zastosowanie poza ogrodem i tarasem.