Obudowa kominka z trawertynu

Urządzasz dom? Zastanawiasz się, jak obudować kominek, aby był nie tylko funkcjonalny, ale również atrakcyjny wizualnie? W artykule wyjaśnimy, jak osiągnąć taki cel.

Wybór kominka jest również ważny, co wybór jego obudowy. To właśnie ona decyduje o funkcjonalności i efekcie wizualnym. A ten powinien współgrać z aranżacją całego wnętrza. Najpopularniejszymi materiałami, które wykorzystuje się do tego celu, są obecnie marmur, piaskowiec, drewno i spieki kwarcowe. Jakie są wady i zalety każdego z nich?

Obudowa z marmuru

Obudowy z marmuru charakteryzują się dużym wyborem kolorów. Taki walor pozwala perfekcyjnie dostosować wygląd kominka do aranżacji wnętrza. Niestety, obudowy z marmuru szybko się… plamią, ulegają także ścieraniu. Aby obudowa z marmuru wyglądała pięknie, niezbędna jest dokładna regularna konserwacja.

Obudowa z piaskowca

Obudowy kominkowe z piaskowca są lekkie i podatne na obróbkę. Dzięki temu mogą przybierać oryginalne, niestandardowe formy. Niestety, podobnie jak te z marmuru mają tendencje do wchłaniania brudu.

Obudowa z drewna

Ciekawym rozwiązaniem może być obudowanie zewnętrznej powierzchni kominka odpowiednio zabezpieczonym… drewnem. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w drewnianym domach oraz we wnętrzach wymagających przytulnej, ciepłej atmosfery.

Obudowa ze spieków kwarcowych

Alternatywą dla naturalnego kamienia i drewna będzie obudowa ze spieków kwarcowych. W przeciwieństwie do marmuru i piaskowca nie absorbują brudu i są odporne na plamy. Ich czyszczenie jest łatwe i nie wymaga stosowania specjalistycznych detergentów. Obudowy ze spieków są lekkie, atrakcyjne wizualnie i łatwe w montażu. Dzięki szerokiemu wyborowi kolorów, form i struktur zapewniają także możliwość stworzenia wymarzonej, nawet bardzo oryginalnej aranżacji.

Obudowy kominkowe — co jeszcze warto wiedzieć?

  • Jeśli nie możesz umieścić w domu tradycyjnego kominka na drewno, sięgnij po gazowy. Pozwoli osiągnąć niemal identyczny efekt, emitując ciepło prawdziwych płomieni.
  • W pomieszczeniach o niewielkim metrażu i tych bez dostępu do przewodu kominowego świetnie sprawdzi się biokominek.
  • Zanim wybierzesz obudowę, oszacuj najlepszą wielkość. Zbyt duża przytłoczy niewielkie wnętrze, zbyt mała, zginie pośród innych elementów.
  • W nowoczesnych wnętrzach świetnie sprawdzają się kominki bez ozdób — wtapiają się optycznie w ścianę. W pomieszczeniach w stylu klasycznym, rustykalnym i retro najlepiej odnajdą się tradycyjne paleniska z portalem kominkowym.

źródło: https://www.e-stone.pl/obudowy-kominkowe