Turkusowe dodatki do salonu

W wielu nowoczesnych salonach króluje czerń i biel. Kolory te kojarzą się z czystością i elegancją. Czasem decydujemy się je „złamać” jakimś wyrazistym akcentem. Interesującą propozycją są turkusowe dodatki do salonu urządzonego w czarno – białej tonacji. Może to być na przykład narzuta na sofę, dywanik, czy jakiś drobiazg na stół. Turkusowe dodatki do salonu sprawiają, że jest on wciąż stonowany i elegancki, ale już nie tak surowy. Przy tym nie są tak krzykliwe, jak na przykład dodatki czerwone, pomarańczowe, czy w innych zdecydowanie ciepłych kolorach. Turkus jest kolorem praktycznie neutralnym, przez co turkusowe dodatki do salonu i innych pomieszczeń, polubią zarówno miłośnicy chłodnych barw, jak i ciepłych.

Turkus to kolor ciepłych mórz, więc turkusowe dodatki do salonu, jak i do reszty domu, przywodzić nam będą subtelnie na myśl wakacje – na przykład nad morzem śródziemnym. Wystarczy w chłodny, jesienny wieczór otulić się turkusowym pledem, zapatrzeć się w jego barwę i na chwilę zamknąć oczy, by w wyobraźni przenieść się w słońce nad brzegiem turkusowej wody.

Turkusowe dodatki i drewno

Oczywiście nie tylko czerń i biel dobrze komponują się z turkusem. Jeśli mamy słabość do mebli z lakierowanego, litego drewna, jeśli mamy takie meble w salonie, nam również przydadzą się turkusowe dodatki do salonu. Turkus dobrze wygląda przy jasnej, słomkowej litej sośnie.

Tak więc stwierdzić można z całą pewnością, że kolor o którym mowa, sam w sobie nie jest ekstrawagancki. Chyba, że w połączeniu – dajmy na to – z czerwienią, czy różem. Oczywiście gdyby nasze turkusowe dodatki do salonu miały kosmiczne kształty, czy z wyglądu nie do odgadnięcia przeznaczenie praktyczne, byłyby ekstrawagancją, ale oczywiście nie z powodu koloru.

Hm… Jakby to było mieć w salonie nie dodatki, a całe ściany koloru turkusowego? Ośmielamy się stwierdzić przy całej sympatii dla tego koloru, że to byłaby przesada. Całe wnętrze w kolorze turkusowym, mogłoby się podobać, owszem, ale chyba jedynie zagorzałemu miłośnikowi tego koloru. Tak, to byłaby ekstrawagancja. Można sobie jednak wyobrazić, że skoro są osoby noszące na przykład ubrania w kolorze różowym i gromadzące w swoim otoczeniu wszystko, co różowe, to są też z pewnością – nie bójmy się nazwać rzeczy po imieniu – dziwacy zakręceni na punkcie turkusu. Co nie zmienia faktu, że turkusowe ściany, czyniłyby pomieszczenie zimnym i krzykliwym.

Turkusowy komplet wypoczynkowy

Jakie, poza wymienionymi, turkusowe dodatki do salonu uczynią nasze wnętrze piękniejszym? Na przykład turkusowy komplet wypoczynkowy – najlepiej na tle białej ściany. Do tego zasłony z turkusowymi motywami. Ewentualnie na odwrót – gładkie, turkusowe zasłony i zestaw wypoczynkowy we wzory. Myślę że jeden i drugi pomysł nie byłby trudny w realizacji. W dzisiejszych czasach, kiedy tak duża jest konkurencja i wybór wszelkich dóbr na rynku, dostać można wszystko, co nam się tylko wymarzy, nie tylko drobne turkusowe dodatki do salonu.

Jeśli lubisz kolor turkusowy, jeszcze dziś pomyśl o zakupach.