Szyby hartowane mają wiele zalet: są wytrzymałe, bezpieczne i odporne na czynniki chemiczne, mechaniczne czy termiczne.
Z uwagi na liczne walory użytkowe szyba hartowana może być stosowana nie tylko w budownictwie mieszkaniowym, ale również w przestrzeniach budynków przemysłowych czy obiektów użyteczności publicznej.
Szyba hartowana – informacje podstawowe
Szyba hartowana jest tworzona ze szkła typu float. Ma płaską powierzchnię i jest bardzo odporna. W procesie hartowania jest grzana w wysokiej temperaturze i kolejno kierowana do schładzania. Stosuje się w tym celu specjalne sprężone powietrze, którym szkło jest chłodzone z dwóch stron jednocześnie. Tak przebiega proces hartowania, dzięki któremu szyba nabiera specjalnych cech.
Zalety szyby hartowanej
Szyba hartowana jest bardzo odporna na wszelkie negatywne czynniki – mechaniczne, atmosferyczne czy termiczne. Jest w stanie wytrzymać nawet różnice temperaturowe około 200 stopni Celsjusza. Doskonale radzi sobie również w warunkach siarczystych mrozów (nawet do -200 stopni Celsjusza).
Żeby rozbić szybę hartowaną, trzeba użyć nawet sześciokrotnie większej siły niż w przypadku szyby zwykłej. Szyba hartowana jest nazywana bezpieczną, z powodu tego, jak zachowuje się, gdy dojdzie do jej stłuczenia. Po ewentualnym rozbiciu szyba hartowana nie rozpada się (jak większość szyb) na małe, ostre kawałki. Przeciwnie, zachowuje strukturę ciągłą, z popękanymi fragmentami.
Liczne zalety szyby hartowanej sprawiają, że obecnie wykonuje się z niej różne elementy wykończeniowe do domów, np. drzwi pokojowe, zwłaszcza tam, gdzie mieszkają małe dzieci. Powszechne jest także wykonywanie z szyb hartowanych elementów do łazienek, np. nowoczesnych drzwi do kabin prysznicowych.
Gdzie jeszcze jest wykorzystywana szyba hartowana?
Szyba ze szkła hartowanego nadaje się również do przegród wewnętrznych, balustrad, schodów czy podłóg.
Walory szyb hartowanych dostrzegają również przedsiębiorcy – są one często montowane w witrynach sklepowych czy na balustradach restauracji, czyli w miejscach,
gdzie wcześniej dochodziło do stosunkowo częstego pękania czy rozbicia szyb zwykłych.
Czy szyby hartowane mają jakieś wady?
Jedyną wadą szyby hartowanej może być jej cena – jest ona wyższa niż w przypadku zwykłej szyby. Natomiast jej szczególne walory poznaje się dopiero w sytuacjach krytycznych (rozbicie, działanie na nią negatywnych czynników). W pozostałych przypadkach szyba ze szkła hartowanego nie różni się od klasycznej szyby ze szkła zwykłego.
Bezpieczne szkło
Szkło kojarzy się z czymś delikatnym, kruchym, choć bez wątpienia pięknym. Ze szkłem trzeba obchodzić się bardzo ostrożnie, uważać, aby nie upadło. Nie tylko szkoda w takiej sytuacji przedmiotu, ale także może dojść do zranienia. Jest jeden rodzaj szkła, który zaprzecza tym stwierdzeniom. To szkło hartowane – szyba bezpieczna, o bardzo wysokiej jakości, która również ma walory dekoracyjne.
Wytwarzanie szkła hartowanego
Szyby hartowane powstają w wyniku procesu hartowania, jakiemu zostaje poddane szkło płaskie. Hartowanie to obróbka cieplna, która na nagrzaniu szkła do wysokiej temperatury, około 660 stopni Celsjusza, przetrzymaniu do momentu zmiany wewnętrznej struktury szkła i szybkim schłodzeniu. Skutkiem hartowania jest sześciokrotny wzrost wytrzymałości szyby. Nawet jeżeli tafla pęknie, to rozpada się na drobne kawałki i zmniejsza się ryzyko skaleczenia. Wszystkie czynności związane z przycinaniem szyb, nadawaniem im odpowiedniego kształtu, wiercenie otworów, szlifowanie muszą być wykonane przed procesem hartowania. Później obróbka szyby nie jest możliwa.
Popularne zastosowania szkła hartowanego
Szyby hartowane wykorzystywane są jako szkło do kuchni lub szyba do kabiny prysznicowej. Zainteresowany jest nimi sektor budowlany i meblarski. Stosowane są jako balustrady balkonowe, półki lub szkło dekoracyjne w witrynach, blaty stołów, kabiny prysznicowe, przeszklenia sklepów i regałów w galeriach handlowych oraz rejestracji w placówkach służby zdrowia, kabinach dla kierowców autobusów, wykończenia w drzwiach pokojowych, oraz do przeszkleń we wszystkich miejscach, gdzie jest zwiększony ruch pieszych – to znaczy zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i w produktach do wykończenia wnętrz oraz w przestrzeni publicznej.
Najkrócej rzecz ujmując szkło hartowane jest używane tam, gdzie istnieje podwyższone ryzyko rozbicia szyby, a konieczne jest zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa. Szyba ze szkła hartowanego ma szerokie zastosowanie jako element przegród wewnętrznych, balustrad, schodów. Szkło hartowane jest używane do produkcji szybek ochronnych na telefon komórkowy.
Zalety szkła hartowanego
Szyby hartowane to produkt, który zadowoli miłośników klasycznego piękna, jaki nowoczesnego wyglądu. Sprawdza w wielu zastosowaniach, także we wszystkich stylach dekoracji wnętrz. Najważniejsze, że szyby hartowane spełniają wszystkie europejskie normy dotyczące szkła hartowanego.
Wszechstronne zastosowanie to ich kolejna zaleta. Warto podkreślić wysoką odporność na uderzenia i zmiany temperatury. Nawet jeżeli dojdzie do pęknięcia, to ryzyko zranienia człowiek lub zwierzęcia jest minimalne, ponieważ szkło hartowane pęka na maleńkie kawałki. Jest wytrzymalsze niż zwykłe szkło o tej samej grubości.
Badania wytrzymałościowe potwierdziły, że szkło hartowane to najbezpieczniejszy rodzaj szyby, ponieważ w czasie produkcji na powierzchni szkła wytwarza się „naprężenie ściskające”, które sprawia, że szkło jest twardsze i gęstsze, co podwyższa jego wytrzymałość. Szyby hartowane są odporne na czynniki mechaniczne, fizyczne i termiczne. Wytrzymuje różnice temperaturowe do 200 stopni Celsjusza. Jest odporna na nacisk i zgniatanie, dlatego może być wykorzystywana do produkcji elementów nośnych.
Ozdobne szkło hartowane z nadrukiem
Szyba hartowana znakomicie sprawdza się w kuchni. Dodaje je nowoczesnego wyglądu i doskonale wygląda w towarzystwie glazury i tapet nad blatem kuchennym. Meble kuchenne, które mają wmontowaną szybę hartowaną, uważane są eleganckie i wyglądają na produkt z wyższej półki. Coraz większą popularność zyskuje szkło hartowane z nadrukiem, które w przepiękny sposób dekoruje kuchenne wnętrze.
Szkło hartowane z nadrukiem znajduje nabywców wśród osób, które cenią nowoczesną stylistykę i ciekawe wzory oraz chcą stworzyć w kuchni niepowtarzalne wnętrze. Grafikę na szybie hartowanej można wybrać z gotowych wzorów lub dostarczyć własne. To doskonałe rozwiązanie dla niewielkiej kuchni, ponieważ szkło hartowane powiększa optycznie przestrzeń – odbija światło i wnętrze wydaje się jaśniejsze oraz trochę większe. Szkło drukowane można połączyć z oświetlenie za pomocą taśmy lub listwy LED i zainstalować do ściany w ramce aluminiowej lub kilka centymetrów od ściany. Wolną przestrzeń wypełnia się taśmą LED i tworzy bardzo ciekawie wyglądającą dekorację kuchni. Panel ze szkła hartowanego musi być przygotowany na wymiar, ponieważ nie ma możliwości cięcia takiego szkła.
Otwory na gniazdka muszą zostać wycięte przez producenta. Szyba hartowana z nadrukiem nie jest tania, ale fenomenalny efekt dekoracyjny i łatwość czyszczenia sprawiają, że jest warta swojej ceny. To produkt na lata.
Szkło
hartowane jest powszechnie używane. Powstają z niego
rzeczy tak małe, jak szybka do telefonu i przedmioty olbrzymie, jak
przeszklenia do budynków. Jest symbolem nowoczesności, bezpieczeństwa,
trwałości i współczesnego uniwersalizmu.
Sprawdza się nawet w przestrzeniach urządzonych klasycznie. Użytkownicy
cenią je za trwałość, wytrzymałość i estetykę.