Bez kategorii

Szyba hartowana – wady i zalety

Szyba hartowana – wady i zalety
Szyba hartowana – wady i zalety
Szyby hartowane mają wiele zalet: są wytrzymałe, bezpieczne i odporne na czynniki chemiczne, mechaniczne czy termiczne.

Z uwagi na liczne walory użytkowe szyba hartowana może być stosowana nie tylko w budownictwie mieszkaniowym, ale również w przestrzeniach budynków przemysłowych czy obiektów użyteczności publicznej.

Szyba hartowana – informacje podstawowe

Szyba hartowana jest tworzona ze szkła typu float. Ma płaską powierzchnię i jest bardzo odporna. W procesie hartowania jest grzana w wysokiej temperaturze i kolejno kierowana do schładzania. Stosuje się w tym celu specjalne sprężone powietrze, którym szkło jest chłodzone z dwóch stron jednocześnie. Tak przebiega proces hartowania, dzięki któremu szyba nabiera specjalnych cech.

Zalety szyby hartowanej

Szyba hartowana jest bardzo odporna na wszelkie negatywne czynniki – mechaniczne, atmosferyczne czy termiczne. Jest w stanie wytrzymać nawet różnice temperaturowe około 200 stopni Celsjusza. Doskonale radzi sobie również w warunkach siarczystych mrozów (nawet do -200 stopni Celsjusza).

Żeby rozbić szybę hartowaną, trzeba użyć nawet sześciokrotnie większej siły niż w przypadku szyby zwykłej. Szyba hartowana jest nazywana bezpieczną, z powodu tego, jak zachowuje się, gdy dojdzie do jej stłuczenia. Po ewentualnym rozbiciu szyba hartowana nie rozpada się (jak większość szyb) na małe, ostre kawałki. Przeciwnie, zachowuje strukturę ciągłą, z popękanymi fragmentami.

Liczne zalety szyby hartowanej sprawiają, że obecnie wykonuje się z niej różne elementy wykończeniowe do domów, np. drzwi pokojowe, zwłaszcza tam, gdzie mieszkają małe dzieci. Powszechne jest także wykonywanie z szyb hartowanych elementów do łazienek, np. nowoczesnych drzwi do kabin prysznicowych.

Szyba ze szkła hartowanego nadaje się również do przegród wewnętrznych, balustrad, schodów czy podłóg.

Walory szyb hartowanych dostrzegają również przedsiębiorcy – są one często montowane w witrynach sklepowych czy na balustradach restauracji, czyli w miejscach,

gdzie wcześniej dochodziło do stosunkowo częstego pękania czy rozbicia szyb zwykłych.

Czy szyby hartowane mają jakieś wady?

Jedyną wadą szyby hartowanej może być jej cena – jest ona wyższa niż w przypadku zwykłej szyby. Natomiast jej szczególne walory poznaje się dopiero w sytuacjach krytycznych (rozbicie, działanie na nią negatywnych czynników). W pozostałych przypadkach szyba ze szkła hartowanego nie różni się od klasycznej szyby ze szkła zwykłego.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby skomentować!Zobacz!