Aranżacja ściany w przedpokoju - nowoczesne formy wykończenia wnętrz

Wystrój przedpokoju to kompromis pomiędzy wyglądem wnętrza a jego użytkowością. Z jednej strony to normalne, że zależy nam na jak najlepszym wyglądzie, chociaż z drugiej musimy pamiętać też o tym, aby hall dało się łatwo posprzątać np. po przyjściu z dworu, na którym właśnie intensywnie pada śnieg. Z tego powodu mamy do wyboru wiele różnych sposobów na zagospodarowanie ścian przedpokoju. Która z nich jest najlepsza? Czym różnią się farby strukturalne od specjalnych? Jak wybrać najlepszy sposób na aranżację przedpokoju zgodnie z wystrojem pozostałej części mieszkania?

1. Jak pomalować przedpokój?

2. Farby emulsyjne na ścianę w przedpokoju

3. Farby strukturalne na ścianę w przedpokoju

4. Farby z efektem specjalnym na ścianę w przedpokoju

Jak pomalować przedpokój?

Przedpokój czy hall to nie jest zwykłe pomieszczenie w domu. Obszar ten musi spełniać kilka warunków, abyśmy mogli bez problemu utrzymać go w czystości. Dotyczy to np. położenia terakoty na podłodze, zamiast wykładziny czy dywanu, zapewnienie miejsca do wyczyszczenia butów przed odstawieniem ich do szafki, a także pomalowanie ściany w taki sposób, aby w razie czego można było łatwo doprowadzić ją do ładu. Co nadaje się na ścianę w przedpokoju? Opcji jest wiele, a wybór będzie zależał m.in. od tego, w jaki sposób chcesz urządzić tę część mieszkania lub domu. Możesz zdecydować się na klasyczną farbę emulsyjną z możliwością wytarcia mokrą ścierką, farbę strukturalną, tapetę czy nawet drewniane panele lub płyty z ozdobnego betonu.

Farby emulsyjne na ścianę w przedpokoju

Jest to najprostszy sposób na wykończenie pomieszczenia. Farby emulsyjne do przedpokoju powinny być wytrzymałe i odporne na ścieranie, w tym także na mokro – dzięki takim właściwościom będziesz w stanie bez żadnego problemu umyć ścianę, jeżeli np. pobrudzisz ją zabłoconym butem czy mokrą kurtką. Możesz zdecydować się na stonowane klasyczne odcienie, jak biel czy szarość, ale możesz też podejść do malowania kreatywnie i wykorzystać niestandardowy kolor lub połączenie dwóch. Bardzo efektowne będzie na przykład wykorzystanie czerwieni i jasnego odcienia szarości na prostopadłych do siebie ścianach.

Farby strukturalne na ścianę w przedpokoju

Przez farbę strukturalną rozumiemy mieszaninę koloru i drobinek umożliwiających uzyskanie na ścianie tekstury. Przykładem takiej farby może być tynk dekoracyjny, który poza intensywnym, przyjemnym w odbiorze kolorem tworzy na ścianie swoistą chropowatość i nieregularności, które dodają wnętrzu charakteru i sprawiają, że nie jest nudne. Malowanie w przedpokoju farbami strukturalnymi może przynieść równie ciekawy i widowiskowy efekt, jak zastosowanie ozdobnego betonu czy paneli drewnianych. Jest to na pewno ten pomysł na ściany w przedpokoju, której nie każdy gość będzie się spodziewał po wejściu do naszego domu.

Farby z efektem specjalnym na ścianę w przedpokoju

Farba z efektem specjalnym to taka, która wprawdzie nie pozwala uzyskać tekstury, ale umożliwia na stworzenie na ścianie przecierek z jednego koloru, przez co pomalowana powierzchnia jest różnorodna i posiada unikalny, niepowtarzalny wzór. To jeden z ciekawszych pomysłów na to, co na ścianę w przedpokoju da widowiskowy efekt. Dobrym przykładem farby z efektem specjalnym może być stiuk wenecki Magnat, gdzie w bardzo prosty sposób możesz uzyskać piękne przejścia różnorodnych odcieni jednego koloru, co sprawia że przedpokój zaczyna wyglądać klimatycznie, a czasem nawet odrobinę antycznie, jeżeli wybierzesz odpowiedni zestaw kolorów.