Gdzie schować buty w przedpokoju?

Wchodzisz do mieszkania, a buty Twoje i Twoich domowników plączą się pod nogami? A może nie masz pomysłu na przechowywanie sezonowego obuwia tak, by było suche, czyste i nie odkształcało się? Oto niezwykle praktyczne, a przy tym stylowe sposoby na przechowywanie obuwia, które warto zastosować w swoim przedpokoju.

Meble do przedpokoju powinny być nie tylko praktyczne, ale i stylowe – wszak przedpokój to wizytówka domu i pierwsze miejsce, na które zwracają uwagę odwiedzający Cię goście. Częstym problemem przy urządzaniu przedpokoju jest zaplanowanie miejsca do przechowywania obuwia – zarówno tego sezonowego, które odkładasz do szafy na jakiś czas, jak i tego, w którym chodzisz na bieżąco.

Źle przechowywane buty (zwłaszcza te z tkaniny, zamszowe, z aplikacjami) mogą niszczyć się i odkształcać, zwłaszcza kiedy wrzucasz je luzem do szafy. Pomyśl więc o takiej segregacji obuwia, która pomoże Ci chronić nienoszone buty przed uszkodzeniami, a zarazem utrzymać porządek w pokoju. Nowoczesne rozwiązania do przechowywania butów potrafią być także niezwykle stylowe! 

1. Stylowy ociekacz na buty

Zapomnij o plamach z błota po jesiennym i zimowym obuwiu na parkiecie w Twoim przedpokoju. Układanie butów na wycieraczce czy ścierce do podłogi również nie jest najlepszym pomysłem – i tak będziesz musiał posprzątać miejsce, w którym leżało ociekające obuwie z brudu i wilgoci. Doskonałym sposobem na pozbycie się tego problemu jest umiejscowienie w przedpokoju ociekacza z gumy lub metalu. Jeśli wybierzesz ociekacz o atrakcyjnym wzorze, z pewnością będzie on stanowił dodatkową ozdobę wnętrza. Ociekacz jest niezwykle łatwy do umycia. Wystarczy opłukać go np. pod prysznicem, gdyż brud i błoto nie wsiąkają w jego powierzchnię.

ociekacz na buty
Ociekacz na buty

2. Metalowa półka z ociekaczem – schowek do szafy

Jeśli nie chcesz trzymać butów „na widoku” lub zwyczajnie nie masz w przedpokoju wystarczająco dużo miejsca, aby rozłożyć tam ociekacz, możesz zamontować go we wnętrzu swojej szafy! Specjalna, wysuwana metalowa półka posiada podstawy, na których wygodnie rozłożysz obuwie do wyschnięcia. W razie potrzeby półkę z łatwością wysuniesz z szafy i umyjesz wodą z dodatkiem detergentu.

Metalowa półka z ociekaczem – schowek do szafy
Metalowa półka z ociekaczem – schowek do szafy

2. Plastikowe pojemniki zamykane – idealne na obuwie sezonowe

Zamykane pojemniki z transparentnego tworzywa sztucznego to doskonały pomysł na przechowywanie butów w przedpokoju, szafie, pawlaczu czy garderobie. Ogromnym plusem jest tutaj łatwość segregacji – zawartość pudełka jest widoczna bez potrzeby jego otwierania, co znacznie skraca czas poszukiwania danej pary butów. To także doskonały sposób przechowywania rzadko noszonych butów z delikatnych materiałów – np. zamszowych szpilek czy obuwia z aplikacjami, które dość łatwo się niszczą. Dodatkowo do pudełek możesz wrzucić zapachowe saszetki odświeżające, które nadadzą obuwiu piękny zapach.

Plastikowe pojemniki zamykane
Plastikowe pojemniki zamykane

3. Organizer na obuwie – utrzyma buty w ryzach

Jeśli masz w zwyczaju umieszczać buty w szafie lub pojemnej szufladzie komody, koniecznie zaopatrz się w poręczny organizer, który pozwoli utrzymać w ryzach każdą parę i ułatwi utrzymanie porządku. Dzięki organizerowi buty nie gubią się i nie odkształcają, a Ty z łatwością wyjmujesz ze swojej kolekcji daną parę, bez robienia bałaganu w pozostałych.

Organizer na obuwie
Organizer na obuwie

4. Wysuwana szafka z przegródkami

W swojej szafie możesz także zamontować wygodną wysuwaną szafkę, która pomieści kilka bar butów i z łatwością pozwoli utrzymać ład w szafie.

Wysuwana szafka z przegródkami
Wysuwana szafka z przegródkami

5. Nowoczesna i praktyczna komoda

Jeśli dotąd nie miałeś pomysłu na to, jaki mebel służy najlepszej organizacji obuwia – możesz zdecydować się na specjalną komodę na buty, która zamiast tradycyjnych szuflad posiada łatwo wysuwane półki z przegródkami. Zmieścisz w niej nawet kilkanaście par butów, które możesz łatwo posegregować (dzieląc przegródki sezonowo lub przydzielając każdą z nich np. dla jednego członka rodziny).

praktyczna komoda
Praktyczna komoda

6. Klasyczna komoda do przedpokoju – na buty i nie tylko

Jeśli cenisz sobie tradycyjne rozwiązania, buty możesz umieścić także w klasycznej komodzie z szufladami (tu również sprawdzą się wewnętrzne organizery i pudełka). Posiadanie komody w przedpokoju to dobre rozwiązanie, ponieważ prócz butów pomieści ona także inne akcesoria, np. czapki, szaliki czy rękawiczki.

Klasyczna komoda do przedpokoju
Klasyczna komoda do przedpokoju