szafa na wymiar w salonie

Wyposażając nowe mieszkanie w meble, szybko napotykamy na problem jakim jest, dość w końcu sporych rozmiarów, szafa. Obecnie na rynku mamy ogromny wybór tego rodzaju mebli więc teoretycznie każdy powinien znaleźć coś w sam raz dla siebie. Do oferty mebli gotowych dochodzi jeszcze cały rynek mebli przygotowywanych na wymiar. To do nas należy decyzja jaki mebel stanie w naszym mieszkaniu. Na jaki wariant się zdecydować? W tym krótkim artykule postaramy się podpowiedzieć na co zwrócić uwagę i co jest naprawdę istotne przy podejmowaniu takiej decyzji.

Funkcjonalność mebli

Szafa, ale również inne meble obecne w naszym mieszkaniu, decydują w dużej mierze o jego charakterze. Nie są wyposażeniem czysto funkcjonalnym. To nie tylko pojemniki na odzież czy naczynia. Oczywiście funkcjonalność jest istotna, ale decydując się na meble w naszym mieszkaniu powinniśmy pamiętać, że ich wygląd wpłynie na całe wnętrze. W przypadku mebli tak dużych jak szafa, może je nawet zdominować. Znalezienie idealnego rozwiązania nie jest jednak tak trudne jak mogłoby się wydawać.

szafa komandor w przedpokoju

Szafa gotowa czy projektowana na wymiar?

Szafa stworzona z myślą o szerokim gronie odbiorców jest meblem uniwersalnym. Ma określony rozmiar, kolor, sposób otwierania i przeważnie również standardowe wyposażenie wnętrza. Nawet jeśli producent szaf oferuje możliwość modyfikacji niektórych elementów, to przeważnie modyfikacje te obejmują niewiele elementów i wiążą się z dodatkowymi opłatami oraz czasem oczekiwania. W przypadku szafy wykonywanej na zamówienie możliwości zmian są praktycznie nieograniczone. Dopasować do wnętrza, ale i swoich indywidualnych potrzeb można praktycznie każdy z elementów. Pole manewru jest naprawdę spore.

Ceny

Dokonując wyboru pomiędzy meblem gotowym a robionym na wymiar często bierze się pod uwagę ceny poszczególnych rozwiązań. W wielu wypadkach bagatelizuje się fakt, że cena mebla gotowego widoczna na etykiecie nie jest tak naprawdę ceną ostateczną. Mebel wielkości szafy ktoś musi nam dostarczyć. Doliczamy więc koszt transportu. Kolejnym etapem będzie jego wniesienie do mieszkania, to oczywiście kolejny wydatek. Większość producentów sprzedaje swoje meble w postaci elementów do samodzielnego montażu. Jeśli nie mamy w sobie nic z majsterkowicza gotowego podjąć się takiego wyzwania, to właśnie czeka nas kolejny wydatek. Opłaty dodatkowe sprawiają, że wizja zakupu teoretycznie droższego rozwiązania, jakim jest szafa na wymiar, przestaje być nieuzasadniona ekonomicznie. Pamiętajmy, że szafa na wymiar nie tylko zostanie wniesiona do naszego mieszkania, ale również w nim zainstalowana. Te czynności są wliczone w jej cenę.

szafa na zamówienie

Dopasowanie

Producenci gotowych rozwiązań muszą standaryzować swoje produkty tak, by dopasować je do jak największego grona odbiorców. Taka standaryzacja ma jeden istotny minus. I jest nim właśnie uniwersalność. Nasze wnętrza rzadko kiedy są uniwersalne. „Decydując się na meble na wymiar mamy pewność, że otrzymany produkt będzie w pełni dopasowany do naszego wnętrza. Pozwoli to nie tylko wkomponować szafę w dowolne wnętrze, ale również optymalnie wykorzystać praktycznie każdy centymetr sześcienny posiadanej przestrzeni” podpowiada nam Pani Ewa, projektant szaf na wymiar Komandor.

Wnętrze szaf

Każdy z nas jest inny. Ma inne potrzeby i inne oczekiwania. Nie inaczej jest z wnętrzem naszej szafy. Producenci rozwiązań gotowych oferują przeważnie wnętrza ustandaryzowane. Dopasowane swoją uniwersalnością do jak największej liczby klientów. A jeśli my potrzebujemy akurat dodatkowej półki na kapelusze? Albo specjalnego, dodatkowego wieszaka na nasze ulubione krawaty? Tu z pomocą przychodzą nam właśnie projektanci rozwiązań szytych na miarę. Z nimi dopasujemy wnętrze nowo powstającej szafy do naszych indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Dopasowywanie szafy to przecież nie tylko kolor i kształt. Szafa to mebel użytkowy, warto więc zadbać o to by był jak najbardziej funkcjonalny. Możliwości są praktycznie nieograniczone, jedynym hamulcem może być nasza własna wyobraźnia. Ale nawet w takim przypadku z pomocą przyjdzie projektant, w przypadku którego wyobraźnia jest dodatkowym narzędziem pracy.