Brak pomysłu na aranżację? Sprawdzi się fototapeta!

Wielu osobom wydaje się, że samodzielne zaprojektowanie aranżacji wnętrza to proste zadanie. W końcu każdy wie, co mu się podoba – wystarczy jedynie odpowiednio połączyć ze sobą wszystkie elementy. W praktyce bardzo często okazuje się jednak, że wnętrze pełne jest zupełnie różnych, niepasujących do siebie przedmiotów lub wręcz przeciwnie, wystrój staje się mdły i całkowicie pozbawiony charakteru. Szukając pomysłu na nadanie aranżacji ciekawszego kierunku, warto wziąć pod uwagę fototapetę. 

Dzisiejsze fototapety nie przypominają tapet papierowych

Jak wiele innych materiałów wykończeniowo-dekoracyjnych, również i tapety przeszły w ostatnich latach prawdziwą rewolucję. Dzisiaj mało kto decyduje się na tapetę papierową. Mamy bowiem fototapety flizelinowe czy winylowe, również w wersjach samoprzylepnych. Zarówno ich docinanie, jak i montaż nie stanowią dużego problemu. Często fototapetę możemy zamówić na wymiar, a wtedy nożyk do tapet zupełnie nie jest nam potrzebny. Poza tym, nowoczesne tapety mają wiele praktycznych właściwości – maskują niedoskonałości ściany, są odporne na wilgoć czy szorowanie. Można zatem stosować je nawet w tak trudnych warunkach, jakie panują w kuchni czy przedpokoju. Dodatkowo, fototapety na wymiar zachwycają przedstawianymi obrazami, ich kolorami i detalami. Mogą oferować nawet efekt 3D, niezwykle korzystny w niewielkich pomieszczeniach, którym brakuje przestronności. 

Fototapeta do sypialni stworzy klimatyczny nastrój

Sypialnia to wnętrze, które powinno być prywatne, intymne, sprzyjające wyciszeniu i relaksowi. Aby stworzyć w nim taki nastrój, nie wystarczy zadbać o odpowiednią pościel czy tekstylia dekoracyjne. Ściany, a zwłaszcza ich kolorystyka, mają bowiem największy wpływ na charakter aranżacji. To właśnie z tego względu warto zastanowić się, co chcielibyśmy widzieć na nich, kiedy wstajemy o poranku i kiedy układamy się do snu. W sypialniach sprawdzają się przede wszystkim pejzaże, widoki na ocean, lasy, plaże. Wnętrze może zyskać jednak bardziej specyficzny styl, na przykład romantyczny. Wystarczy dobrać do niego fototapetę w delikatne kwiaty w pastelowych odcieniach. 

Fototapeta do pokoju dziennego

Reprezentatywny pokój dzienny to pomieszczenie, którego aranżacja wymaga największego skupienia. Jest to w końcu wnętrze, w którym przyjmuje się swoich gości. W takim wystroju warto wykorzystać fototapetę jako tło, które służy do wyeksponowania ciekawych mebli lub ścianki multimedialnej. W zależności do stylu aranżacji, sprawdzą się w niej między innymi tapety glamour (z elementami złota lub srebra), tapety z wzorem geometrycznym czy też tapety w stylu skandynawskim, na przykład z pięknym widokiem na zamglony las. Wybierając obraz na ścianę salonu należy pomyśleć nie tylko o jego walorach wizualnych, ale także o zawartości – taka tapeta może bowiem stać się tematem długich rozmów w gronie rodziny i znajomych. 

Fototapeta do kuchni, czyli tapeta do zadań specjalnych

Nawet wilgoć i częste zabrudzenia nie wykluczają możliwości wykorzystania fototapety w tak wymagającym wnętrzu, jakim jest kuchnia. Odpowiedni materiał będzie odporny na działanie pary i regularne czyszczenie na mokro. Sam obraz przedstawiony na tapecie pozwoli natomiast osiągnąć ciekawe efekty aranżacyjne. Kolory i obrazy na ścianie w kuchni mogą na przykład pobudzać apetyt. Istnieją także takie warianty fototapet, które przeniosą pomieszczenie w zupełnie inne miejsce, jak romantyczna Prowansja pełna kwitnącej lawendy. Modnym rozwiązaniem jest także przeobrażenie domowej kuchni w miejską kawiarnię lub restaurację z pomocą tapety, która przypomina ścianę za barem. 

Więcej przeczytasz na https://www.bajeczneobrazy.pl/