Nasza planeta tonie w śmieciach. Może nie uświadamiamy sobie tego zbyt dobitnie spacerując po czystym lesie, ale na wysypiska naprawdę trafia każdego dnia coraz więcej śmieci. Jak temu zaradzić? Jednym z najprostszych środków ograniczenia masy odpadów jest recykling. Ponownie można przetwarzać zarówno szkło i metale, jak też plastik, który stanowi dość istotną część odpadów wytwarzanych w gospodarstwach domowych. Co możemy zrobić, aby do ponownego przetwarzania trafiało jak najwięcej surowców?
Segregacja odpadów – pierwszy krok do recyklingu
Aby surowce wtórne trafiły do recyklingu, nie na wysypisko, odpady muszą być posegregowane. Wprawdzie od lat stosuje się sortowanie odpadów w specjalnych sortowniach, jednak dużo lepszą metodą z uwagi na ilość i jakość pozyskiwanych surowców wtórnych, jest tak zwana segregacja u źródła. Ten rodzaj segregacji powinien być prowadzony w każdym gospodarstwie domowym. Warto zaznaczyć, że segregując odpady nie tylko przyczyniamy się do zmniejszenia ilości śmieci na wysypiskach, ale też oszczędzamy. Odbiór odpadów posegregowanych jest bowiem zwykle tańszy, niż w przypadku śmieci zmieszanych. Jak zabrać się do segregacji odpadów we własnym domu?
Zadbaj o odpowiednie pojemniki
Pierwszym krokiem do wprowadzenia segregacji, są pojemniki na odpady – w odpowiedniej ilości i kolorze. Kiedy mieszkamy w domu wielorodzinnym ze śmietnikiem, o który dba administracja, sprawa jest prosta. Wystarczy w domu postawić osobne pojemniki na papier, plastik, szkło i bioodpady oraz ewentualne odpady metalowe. Wynosząc śmieci z domu, musimy tylko dopilnować, by trafiły do odpowiedniego pojemnika.
Nieco trudniejsze zadanie mamy, kiedy mieszkamy w domu jednorodzinnym i sami musimy zadbać o odpowiednie pojemniki zbiorcze. Na szczęście nie jest trudno je nabyć, a ich zakup nie jest zbyt wygórowanym wydatkiem.
Jak wyróżnić pojemniki na poszczególne rodzaje odpadów?
Najpopularniejszym i chyba najtańszym rodzajem pojemników, są czarne kosze, stosowane od wielu lat niekoniecznie w trybie segregacji odpadów. Aby ułatwić zadanie sobie i pracownikom odbierającym nasze odpady, warto zaopatrzyć się w odpowiednie naklejki, którymi oznaczymy nasze kosze. Naklejki oprócz napisów sugerujących zawartość, powinny być wykonane również w odpowiednim kolorze. Niebieski zarezerwowany jest dla papieru, żółty dla plastiku i metali, zielony dla szkła, natomiast czarny lub brązowy – dla bioodpadów. Wszystko, czego nie da się oddzielić, powinno trafiać do pojemnika z naklejką „zmieszane”.
Oczywiście najlepiej byłoby zaopatrzyć się w pojemniki w odpowiednich kolorach. Takie właśnie kolorowe pojemniki zbiorcze znajdujemy na śmietnikach osiedlowych. Nie zawsze jednak znajdujemy dla nich ekonomiczne uzasadnienie w przypadku małych gospodarstw domowych – wtedy trwałe naklejki na pojemniki w standardowym kolorze sprawdzą się doskonale.
Warto pamiętać, że odpady takie jak baterie i drobna elektronika, powinny być umieszczane zupełnie osobno. Pojemniki na nie często znajdziemy przy sklepach z elektroniką, czy przed supermarketami.