Nadszedł ten magiczny dzień, na który czekał każdy z nas od początku grudnia. Chodzi oczywiście o kolację wigilijną! Wesołe i ciepłe spotkanie z rodziną, prezenty oraz przepyszne jedzenie – to wszystko zasługuje na wyjątkową oprawę. Jak sprawić, aby stół stał się pierwszoplanową ozdobą twojego wnętrza podczas Wigilii świąt Bożego Narodzenia? Wbrew pozorom, nie trzeba robić aż tak wiele,jak się wydaje.

Dekoracje stołu wigilijnego: magiczny klimat podczas spotkania z bliskimi

Domy i ich aranżacje są różne, podobnie jak stoły wigilijne. Niektóre są podłużne z dużą ilością krzeseł, inne skromne, okrągłe oraz niewielkie. Niezależnie od tego jaki mebel posiadasz w swoim domu, warto udekorować go tak, aby zapraszał gości swoim wyglądem, nawet wtedy, kiedy nie będzie jeszcze zastawiony wigilijnymi potrawami! Jak to zrobić?

Baśń zamknięta w niewielkim obrazku, czyli…

Od razu na myśl przychodzą szklane kule, w których wzbijał się sztuczny puch podczas potrząsania. Każda z nich opowiadała magiczną historię, którą ograniczała tylko nasza wyobraźnia. Niestety, kula w swoim tradycyjnym wydaniu niekoniecznie będzie dobrze wyglądała na stole: może okazać się zupełnie zbędnym przedmiotem, który tylko zajmuje miejsce, na przykład na dodatkowy półmisek z pierogami.

Właśnie dlatego dekoratorzy Miloo Home postanowili dodać odrobiny fantazji tak lubianym w święta szklanym kulom. Dekoracje wigilijnego stołu tworzą świeczniki w kształcie tych małych gadżetów. Zanim zapalisz świeczkę, potrząśnij nią i daj się ponieść magi i wirującego, białego puchu oraz różnokolorowych drzewek, znajdujących się w środku.

Troszkę zielonego w doniczce

Na stole wigilijnym z powodzeniem możesz postawić małą, zieloną roślinkę. Od kilku lat prym wiodą te, które można dodatkowo ozdobić według własnego uznania: bombkami, światełkami, piernikami czy innymi gadżetami.

Obrus, bieżnik, serwetki

Żadna perfekcyjna pani domu nie wyobraża sobie uroczystej kolacji bez obrusu! Ten klasyczny, biały z burgundowym lub brązowym bieżnikiem będzie idealny! Warto również zadbać o dodatki, które podkreślą świąteczny nastrój tego jedynego dnia w ciągu roku. Zamiast tych jednorazowych, postaw na bawełniane serwetki, które elegancko zwiążesz pierścieniem w złotym kolorze.

Dekoracje stołu wigilijnego a etykieta. Pamiętaj o kilku ważnych zasadach

Niezależnie od tego, jak udekorujesz swój wigilijny stół, warto pamiętać o kilku uniwersalnych zasadach, które sprawią, że kolacja przebiegnie doskonale, a goście zapamiętają ją na długo.

Po pierwsze bez przesady!

Nawet najpiękniejszy stół można oszpecić poprzez nadmiar ozdób. Pamiętaj, że najważniejsze elementy to zastawa, sztućce, misy oraz inne akcesoria kuchenne,dzięki którym podasz gościom posiłek. Nie przesadzaj z jego ozdabianiem, bo nie będzie miejsca na to, co najważniejsze. Czyli jedzenie, oczywiście.

Po drugie, niech wszystko ma swoje miejsce

Warto na samym początku rozplanować ustawienie wszystkich talerzy czy pater. Może brzmi śmiesznie, bo kto ma czas na takie czynności w wigilię, kiedy jest jeszcze tyle rzeczy do roboty?! Postaraj się jednak wygospodarować te dodatkowe 15 minut . Docenisz moją radę w momencie, kiedy goście przyjdą, a na stole nie będzie trzeba ,,grać w tetrisa”, aby zmieścić wszystkie potrawy. Jak rozsądnie rozplanować miejsce?

Ustaw na stole dokładnie w tej kolejności:

  • Talerze i talerzyki dla gości
  • Sztućce
  • Szklanki oraz kieliszki
  • Miski, półmiski, patery, w których podasz jedzenie
  • Serwetki
  • Ozdoby

Dzięki temu przekonasz się, czy masz wystarczająco dużo miejsca na najpotrzebniejsze rzeczy. Jeśli nie wyobrażasz sobie stołu bez dekoracji, a stół już ugina się od ilości zastawy, pomyśl nad przyozdobieniem talerzy: wtedy gadżety nie zajmą dodatkowego miejsca. Możesz dodać do tego wspomniane powyżej detale, takie jak na przykład pierścienie do serwetek.

Po trzecie, pozwól gościom swobodnie ze sobą rozmawiać

Największym koszmarem rodzinnych kolacji są rozmowy z dawno niewidzianym wujostwem czy kuzynostwem, którzy nie dość, że siedzą na końcu długiego stołu, to zazwyczaj zasłania ich wysoki, efektowny świecznik czy inny gadżet.

Zadbaj o to, aby tegoroczna kolacja wigilijna odbyła się bez takich incydentów. Umiar jest tutaj najlepszym doradcą, a nadgorliwość… po prostu się nie opłaca.