Jaki stół ogrodowy wybrać

Stół jest meblem odgrywającym niemałą rolę zarówno w mieszkaniu, jak i na zewnątrz, czyli w ogrodach, na tarasach oraz balkonach. Aby wygodnie spożyć posiłek i spędzić miłe chwile na świeżym powietrzu, warto zastanowić się, jaki stół spełni nasze oczekiwania i zapewni nam komfort codziennego użytkowania. Na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu? Podpowiadamy!

Nie tylko wygląd ma znaczenie

Kupując jakikolwiek mebel kierujemy się jego estetyką, funkcjonalnością i dopasowaniem do wystroju przestrzeni. Ważną kwestią jest również wygoda użytkowania oraz wytrzymałość. Odpowiedni stół ogrodowy powinien spełniać wszystkie nasze wymogi, a zarazem doskonale współgrać z otoczeniem.

Zwróć uwagę na kształt i rozmiar stołu ogrodowego

Planujesz zakup stołu do ogrodu? Zastanów się, jaki powinien mieć kształt i rozmiar. Warto określić, z jakiego materiału ma być wykonany oraz, czy będzie dobrze komponował się z wystrojem danej przestrzeni. Pod uwagę należy wziąć również ewentualny rozmiar mebla, ponieważ jego wielkość powinna być dostosowana do konkretnego przeznaczenia. Gdy planujesz używać go jedynie do delektowania się popołudniowa kawą, wybierz niewielki stolik z wygodnymi krzesełkami. Jeżeli jednak przeznaczasz go do spożywania większych posiłków w rodzinnym gronie, wieczorów z grillem lub chcesz organizować ogrodowe przyjęcia dla znajomych, powierzchnia blatu powinna być dopasowana do liczby zaproszonych gości. Wtedy doskonale sprawdzą się duże stoły ogrodowe Vidaxl. Możesz wybrać także modele rozkładane, które na co dzień mają niewielkie wymiary, ale bez problemu można je dopasować również do potrzeb przyjęć.

Jaki materiał wybrać?

Stół, który zamierzasz użytkować w ogrodzie całorocznie, musi być wykonany z materiałów odpornych na czynniki zewnętrzne. Dobrze zaimpregnowane drewno, wytrzymałe tworzywo sztuczne lub wysokiej jakości stal nierdzewna będą najlepszymi surowcami na meble ogrodowe. Prawidłowo zakonserwowane sprzęty lub niewrażliwe na niską temperaturę czy opady można bez szkody dla ich wyglądu przechowywać na wolnym powietrzu, ale w miejscu osłoniętym od wiatru i zadaszonym. Zestaw mebli ogrodowych do dużych i małych ogrodów bardzo często są wykonywane z drewna. Jest ono surowcem w pełni naturalnym, eleganckim i stylowym, co nadaje przestrzeni odpowiedniego klimatu. Jednak produkt ten wymaga właściwej konserwacji, w przeciwnym razie szybko traci swój niepowtarzalny wygląd, dlatego wiele osób decyduje się na malowaną proszkowo stal czy tworzywa sztuczne.

Imitacja drewna

Innym surowcem coraz częściej stosowanym do produkcji stołów ogrodowych jest technorattan. Jest to wysokiej jakości tworzywo sztuczne przypominające wyglądem plecionkę z naturalnego rattanu lub wikliny. Dzięki swoim właściwościom i odporności na czynniki atmosferyczne, świetnie sprawdza się jako mebel do używania na wolnym powietrzu. Jest łatwy do utrzymania w czystości, nie blaknie od słońca i ma bardzo estetyczny wygląd. Ze względu na podobieństwo do plecionki z naturalnych surowców, świetnie komponuje się z roślinnym otoczeniem w ogrodzie.

Plastik – popularny materiał na meble ogrodowe

Tworzywo sztuczne to najtańszy materiał na stół ogrodowy. Plastik jest często wybierany ze względu na swoją trwałość, łatwość utrzymania  go w czystości i niską cenę. Jednak to materiał podatny na uszkodzenia mechaniczne.