Dobrze zagospodarowana, duża przestrzeń salonu połączonego z jadalnią daje rodzinie nie tylko miejsce do wspólnych posiłków, ale również pracy czy po prostu spotkań i rozmów. Sporo osób jednak waha się przed wyborem stołu rozkładanego z krzesłami do salonu, głównie z uwagi na przekonanie, że tego rodzaju stoły często mają prosty, niekoniecznie nowoczesny wygląd.
Jak jednak można by się spodziewać, również w kwestii wystroju wnętrza moda nadała rytm liniom produkcyjnym. W ten sposób powstają coraz to nowsze zestawy zawierające stół rozkładany z krzesłami. Do salonu połączonego z jadalnią takie rozwiązanie będzie idealne, ale pod pewnymi warunkami – i nie chodzi tutaj wcale w pierwszym rzędzie o estetykę. Sprawdźcie sami.
Przestrzeń do podziału
Wnętrze zaprojektowane w taki sposób, że uzyskiwana jest spora, wolna przestrzeń na umownej granicy jadalni, kuchni i salonu niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala nam uzyskać sporo miejsca czyniącego z domu albo mieszkania otwartą, zazwyczaj dobrze doświetloną przestrzeń. Dodatkowo daje też zapas w razie np. wizyty rodziny na święta czy spotkania z paczką przyjaciół przy dobrej kolacji. Do tego wszystkiego jednak potrzebujemy też – z punktu widzenia codziennej funkcjonalności – wygodnego miejsca do zjadania posiłków, wypełniania dokumentów do pracy czy wszelkich innych prac wymagających obecności stołu i miejsca do siedzenia. W takim przypadku stół rozkładany z krzesłami do salonu będzie doskonałą opcją, która daje szansę dostosowania w razie nagłego pojawienia się większej ilości osób chętnych do pracy albo spożywania posiłków. To istotne, bo jeśli tego rodzaju zestaw – zwykle ładnie się prezentujący, to jednak zajmujący dużo przestrzeni – ustawimy we wnętrzu zbyt wąskim czy po prostu niewystarczająco dużym, możemy zyskać klaustrofobiczny efekt o małej funkcjonalności.
Rozkładany stół – na co zwrócić uwagę?
Warto zadbać o to, aby rozkładany stół z krzesłami do salonu miał odpowiedni mechanizm, który sprawi, że nie będzie łatwo się psuł. Im częstsze rozkładanie stołu mamy w planach, tym lepszy powinien być mechanizm, który będzie temu służył. Przede wszystkim warto zadbać o obecność metalowych, najlepiej łożyskowanych prowadnic, które nie będą łatwo się wyginać. To istotne, zwłaszcza gdy zastanowimy się nad wagą dodatkowego blatu, który instaluje się pomiędzy rozsuwanymi częściami. Warto też, aby stół wykonany był z materiału odpornego na zarysowania czy ewentualne wgniecenia.
Jaki zestaw wybrać?
Standardowym wyborem będą stoły rozkładane z krzesłami do salonu dla całej rodziny rodziny. Tutaj mamy do czynienia ze stołem wyposażonym w sześć krzeseł – po jednym z węższej strony stołu i po dwa z szerszej. To zazwyczaj wystarcza nawet w przypadku, gdy gościmy u siebie kilka razy do roku bliższą albo dalszą rodzinę. W razie potrzeby do większości zestawów dokupimy bez większych problemów takie same krzesła, które mogą uzupełnić przestrzeń przy rozłożonym stole. W przypadku większego zapotrzebowania na miejsca przy stole na co dzień, dobrym wyborem będzie opcja z ośmioma krzesłami.