Zasady skutecznego sprzątania. Porady

Skuteczne sprzątanie to przede wszystkim regularne sprzątanie. Generalne porządki pozwalają oczywiście zajrzeć w te miejsca, w które rzadko się zagląda, natomiast to codzienna i cotygodniowa dbałość o sprzątanie pozwala osiągnąć zadowalające efekty.

Wygraj walkę z kurzem

Kurz jest jednym z najbardziej powszechnych problemów, który stoi na przeszkodzie utrzymania domu lub mieszkania w czystości. Nawet największy porządek traci swój urok, jeśli na książkach, bibelotach, firankach lub ławie osadza się irytująca warstewka kurzu. Dlatego tak ważne jest regularne odkurzanie. Zaleca się wykonywać je minimum raz w tygodniu, natomiast zdarza się, że tego typu sprzątania jest potrzebne częściej. Ważne jest, aby przed odkurzaniem usunąć największy kurz także z szafek książek, kawowego stolika. Trzeba jednak liczyć się z tym, że aby w pełni pozbyć się kurzu, po takim odkurzaniu należałoby meble przetrzeć jeszcze raz, a na sam koniec zmyć podłogi.

Dbaj o czystość codziennie

Porządek to wypadkowa codziennej uwagi, jaką otacza się najbliższe otoczenie. Codziennie należy umyć zlew, uprzątnąć brudne naczynia, przetrzeć baterię w łazience i zewnętrzną część toalety. Codziennie należy również wynieść śmieci. Wszystkie te czynności nie zajmują więcej niż 5 minut każda, natomiast ich regularne powtarzanie powala zadbać o czystość w domu. Nie warto odkładać prasowania na później, bo rosnąca sterta wcale nie pomoże w prasowaniu. Sprzątanie dziecięcych zabawek to z kolei tak samo ważna czynność, jak każda spośród tutaj wymienionych.

Generalne porządki

Regularne ścieranie kurzu z szafek i łazienkowej armatury pozwala pozbyć się codziennego brudu. Kurz to jednak także fragmenty ludzkich włosów, drobinki piasku, zwierzęca sierść, roztocza i złuszczone fragmenty naskórka. Usunięcie ich wymaga dokładnego sprzątania „od góry do dołu”: od najwyżej do najniżej położonych powierzchni.

  • Trzeba ustalić kolejność sprzątania i nie sprzątać wszystkiego na raz, bo brud tylko jeszcze bardziej roznosi się po mieszkaniu.
  • Rozpocząć trzeba od mycia okien, zdjęcia firan i ich wyprania. Nie można zapominać o suficie i umyciu ścian.
  • Trzeba wyczyścić rolety, żaluzje oraz karnisze.
  • Następnie odkurza się dywany i usuwa się kurz gromadzący się za meblami, a także ten zalegający na książkach i bibelotach.
  • Na samym końcu jeszcze raz warto przetrzeć główne meble i dokładnie umyć podłogi.
  • Warto zadbać o piękny zapach – dzięki odpowiednim dyfuzorom, nawilżaczom powietrza lub olejkom aromatycznym.