Zdjęcie: Adobe, 209028672

Jednym z najpopularniejszych stylów wnętrzarskich pozostaje styl skandynawski. Zasady są proste – stawiamy na minimalizm, naturalność i estetykę. Brzmi nudnie? Twoje mieszkanie może zachwycać, o ile zadbasz o każdy jego szczegół. Styl skandynawski sprawdzi się idealnie dla osób, które cenią prostotę i funkcjonalizm. Wiele dodatków możesz zrobić sam, a uniwersalność tego stylu pozwala nam na kreatywność. Eklektyzm jest tu pożądany i zachowując wyczucie, możesz go łączyć z elementami innych popularnych stylów, np. rustykalnego, industrialnego czy glamour.

Kuchnia i salon w stylu skandynawskim

Zazwyczaj kuchnię w tym stylu wyróżnia prostota i funkcjonalizm. W kolorystyce dominuje przeważnie biel, która dodatkowo optycznie powiększa wnętrze. Popularne są drewniane podłogi i meble, a nad blatem położenie modnych płytek patchworkowych lub heksagonalnych. Estetykę podkreślą rośliny, np. zioła w metalowych doniczkach, oraz kilka prostych dodatków, np. misa z gliny, w której można przechowywać owoce. Warto także rozważyć zakup pastelowych naczyń.

Inne, charakterystyczne cechy stylu skandynawskiego można zauważyć w aranżacjach salonu. Centralny punkt pomieszczenia stanowić będzie tutaj wygodna, duża sofa i niewielka liczba mebli. Jako dekoracje okienne – koniecznie  funkcjonalne rolety lub delikatne zasłony. Do pokoju dziennego często wybierany jest także prosty regał, na którym królują książki.

Skandynawski urok możemy wyczarować, dysponując nawet niewielkim budżetem. Jeżeli mamy nieco czasu spróbujmy np. pomalować na jasny kolor drewniane skrzynki lub powiesić minimalistyczne plakaty od Scandi Poster. Ta marka oferuje bogatą ofertę elementów wpisujących się w tę stylistykę, warto to sprawdzić. Monotonię stylizacji można przełamać akcentami w takich kolorach, jak np. delikatny róż lub błękit.

Sypialnia w stylu skandynawskim

Bardzo ciekawie prezentują się również sypialnie w duchu skandynawskim. Jasne tkaniny, miękki dywan, duże łóżko z jasną ramą lub porządny materac na pomalowanych paletach – wszystko to tworzy nastrój sprzyjający odpoczynkowi.

Co jeszcze wyróżni takie wnętrze? Z pewnością specyficzne oświetlenie – dobrze prezentują się w tym przypadku małe lampki, pachnące świeczki lub ledowe taśmy. Do tego koniecznie drewniana podłoga, np. bukowa, brzozowa lub świerkowa, w naturalnym kolorze lub bieli. W przypadku sypialni w stylu skandynawskim dobrze jest zrezygnować z firanek na rzecz delikatnych zasłon lub rolet, a także postawić na pastelowe narzuty oraz niewielką liczbę kontrastujących dodatków, np. poduszki w intensywnych barwach, czarną lub czerwoną oprawa lampy, a także ułożone na prostych półkach książki.