Urządzenie małego salonu to nie lada wyzwanie aranżacyjne. Pomieszczenie to, ze względu na niewielki metraż, często musi spełniać wiele funkcji – od pokoju gościnnego począwszy, skończywszy na jadalni, a czasem i miejscu pracy. Jak zaaranżować mały salon w bloku, aby odznaczał się funkcjonalnością, a jednocześnie zachwycał swym aspektem wizualnym?

Podstawa – odpowiednie zaplanowanie przestrzeni

Odpowiednie zaplanowanie aranżacji to podstawa przy urządzaniu każdego wnętrza. Mimo iż twierdzenie to może wydawać się trywialne, w odniesieniu do pomieszczeń o małym metrażu nabiera szczególnego znaczenia. W ich przypadku istotny jest bowiem często każdy wolny centymetr wnętrza. Jak odpowiednio zabrać się do urządzania salonu w bloku? Przede wszystkim zacznij od starannego wymierzenia przestrzeni. Pomoże Ci w tym bez dwóch zdań narysowanie planu jej zagospodarowania oraz trzymanie się go przy urządzaniu wnętrza. Zanim przystąpisz do tego zadania, zastanów się również, jaki tryb życia wiedziesz oraz czego w związku z tym będziesz potrzebował w salonie. Wbrew pozorom, niewielki metraż nie jest przeszkodą w urządzeniu go według Twoich potrzeb i preferencji. Wystarczy tylko odpowiednie przemyślenie aranżacji oraz dobór do niej właściwych mebli i akcesoriów.

Salon w stylu minimalistycznym

Pierwszą myślą, jaka przychodzi do głowy wobec konieczności urządzenia salonu o niewielkim metrażu, jest wykonanie tego w stylu minimalistycznym. Rozwiązanie to nie jest pozbawione słuszności. Pozbycie się wielu dodatków i akcesoriów nie tylko  pozwala zaoszczędzić sporo miejsca, ale i optycznie powiększa niewielką przestrzeń. Wreszcie – co najważniejsze – sprzyja jej maksymalnemu wykorzystaniu. Jak urządzić salon w stylu minimalistycznym? Wobec braku wielu elementów dekoracyjnych, niezwykle istotną rolę odgrywają tu meble do salonu, stanowiąc nie tylko jego jedyne wyposażenie, ale często i jedyną dekorację. Z tego też powodu postaw na ich wysoką jakość i funkcjonalność.

Efektownie sprawdzą się tu modele wykonane z drewna, o prostej konstrukcji i jednolitej kolorystyce. Niepozorny stolik w centrum pokoju, kanapa, łatwo ustawne, modułowe szafki – to wyposażenie, które nada Twojemu salonowi wysublimowanego charakteru. Do tego klasyczna sofa lub fotel, jednokolorowe lampy – i salon w stylu minimalistycznym gotowy.

Mid-century modern we wnętrzu

Jeśli nie do końca przekonują Cię minimalistyczne formy i chciałbyś nadać swojemu salonowi nieco bardziej wyrazistego charakteru, postaw na mid-century modern. Styl ten wyróżnia dążenie do przestronności i stworzenia praktycznej, wielofunkcyjnej przestrzeni. Z tego też względu stanowi on idealną wręcz propozycję dla wnętrza o ograniczonym metrażu. Co wybrać do salonu o takim charakterze? Przede wszystkim zacznij od silnego centralnego punktu pomieszczenia. Najlepiej sprawdzi się w tej roli duża, wygodna sofa, która przy otwartej aranżacji może stanowić jednocześnie element oddzielający poszczególne strefy wnętrza. W jej towarzystwie idealnie prezentować się będzie niski stolik do kawy o geometrycznym kształcie oraz ustawione wokół niego, interesujące fotele. W zależności od swoich upodobań, możesz postawić na meble o zaokrąglonych, opływowych krawędziach, lub też wyrazistych i geometrycznych kształtach. Obydwa warianty stanowią bowiem alternatywne wyznaczniki tego stylu.

W odróżnieniu od trendu minimalistycznego, swoje miejsce odnajdą tutaj również wielokolorowe i wzorzyste tkaniny. Dywan czy poduszki pokryte wyróżniającym motywem, barwne grafiki na ścianach, porcelanowe misy i popielniczki – akcesoria te przełamią prostotę wnętrza, wnosząc do niego intrygujący klimat minionej epoki.

Niewielki salon w bloku to dla wielu duże utrudnienie i spore wyzwanie aranżacyjne. Tymczasem jak się okazuje, mały metraż nie musi być żadnym ograniczeniem. Odpowiednie zaplanowanie i wybór właściwej stylistyki, pozwolą Ci stworzyć wnętrze, o jakim zawsze marzyłeś, bez względu na rozmiar i ułożenie przestrzeni.