Gazowy przepływowy podgrzewacz wody

Osoby mieszkające w domach jednorodzinnych, ale nie tylko, powinny wiedzieć, że ciepłą wodę dostarczają podgrzewacze wody, które zapewniając ciepłą wodę pozwalają na kąpiel w komfortowych warunkach. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka opcji dotyczących podgrzewaczy, co może powodować kłopot u zainteresowanych kupnem.

Jakie są dostępne rodzaje podgrzewaczy?

Podział podgrzewaczy może być dokonany z uwagi na sposób podgrzewania wody i wtedy wyróżnia się:

  • podgrzewacze pojemnościowe, które podgrzewają i gromadzą ciepłą wodę. Wśród nich z kolei wyodrębnia się podgrzewacze ciśnieniowe(posiadają większy zbiornik, do 200 l i możliwe jest podłączenie do niech kranów z całego domu) i bezciśnieniowe(są mniejsze do 10-15 l i można je podłączyć tylko do jednego punktu);
  • podgrzewacze przepływowe, które nagrzewają wodę w chwili odkręcenia ciepłej wody, ale niestety można je podłączyć tylko do jednego punktu, dlatego też należy je umieścić w kilku pomieszczeniach. Jest to idealne rozwiązanie dla łazienek z zamontowaną tylko kabiną prysznicową.

Jakie są zalety podgrzewaczy pojemnościowych?

Podgrzewacze pojemnościowe to przede wszystkim możliwość podgrzania wody dla całej rodziny i utrzymywanie stałej temperatury. Jednakże według użytkowników, ten rodzaj podgrzewaczy ma też wady w postaci konieczności wygospodarowania miejsca na zbiornik, wyższych kosztów instalacji oraz eksploatacji.

Z kolei podgrzewacze przepływowe podgrzewają wodę w momencie zapotrzebowania, zajmują niewiele miejsca oraz oferują niższe koszty instalacji, jak i zużycia energii. W przypadku podgrzewacza przepływowego należy chwilę poczekać na nagrzanie wody. Dodatkowo, potrzebne jest zainstalowanie podgrzewacza w każdym pomieszczeniu, gdzie będzie wykorzystywana ciepła woda.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie gazowego przepływowego podgrzewacza wody?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na moc urządzenia, gdyż wyższa moc zapewnia szybsze podgrzanie wody. Podgrzewacze przepływowe posiadają wyższą moc niż urządzenia pojemnościowe.  Zazwyczaj dla gospodarstwa domowego z normalnym zapotrzebowaniem na ciepłą wodę wystarczający jest podgrzewacz przepływowy o mocy od 3 do 4,5 kW. Podgrzewacz przepływowy o niewielkiej mocy jak 3kW zapewnia  2 litry podgrzanej wody na minutę, a tymczasem komfortowe korzystanie z umywalki zapewnia ok. 5 l/min, a do napełnienia wanny potrzeba już 10 l/min. Kolejnym ważnym aspektem przy wyborze podgrzewacza jest ciśnienie wody w sieci. W sytuacji gdy ciśnienie spadnie poniżej minimum wskazanego przez producenta to urządzenie przestanie działać.  To samo może się zdarzyć, gdy ciśnienie będzie zbyt wysokie. Z tego powodu im większy przedział ciśnienia tym większa pewność bezawaryjnego działania podgrzewacza. Porównywać należy minimalne ciśnienie wymagane przez producenta urządzenia z  najniższym ciśnieniem w sieci w domu.

Koszt dobrego urządzenia wynosi ponad 1000 zł. Jeśli więc środki na zakup przepływowego podgrzewacza wody się skończyły, wówczas doskonałym rozwiązaniem okazuje się pożyczka przez Internet bez zaświadczeń na raty na Get-money.pl. Dzięki dodatkowym finansom urządzimy nasze wnętrze szybko i bez problemów.

Dodatkowo, w przypadku podgrzewaczy pojemnościowych należy zwrócić uwagę na pojemność, która powinna zostać dobrana do ilości zużywanej wody w domu(ilość osób korzystających z wody). Ogólnie przyjmuje się, że oszczędne korzystanie z wody wymaga dostarczenia do 30 l ciepłej wody. Czteroosobowa rodzinna powinna zastanowić się nad zakupem zbiornika o pojemności nawet 240 l. W przypadku podgrzewaczy przepływowych istotna jest również regulacja temperatury, gdyż producenci w swoich produktach wprowadzili dwa sposoby regulacji:

  • hydrauliczny, gdzie większy przepływ wody oznacza niższą temperaturę;
  • elektroniczny, który za pomocą elektronicznego układu pozwala ustawić moc oraz strumień wody.

Nawet zasilanie podgrzewaczy jest zróżnicowane, gdyż może być gazowe (jako tańszy sposób na podgrzanie wody) i elektryczne (bezpieczne, ale droższe). Gazowe przepływowe podgrzewacze wody są stosowane przede wszystkim w budynkach, gdzie jest dostęp do gazu ziemnego i są przewody kominowe. Najważniejsze jest, aby w miejscu instalacji podgrzewacza była odpowiednia wentylacja. Na rynku dostępnych jest wiele, różnych podgrzewaczy, ale większość montowanych urządzeń to podgrzewacze o mocy 17–19 kW.