Mnogość typów baterii umywalkowych może przyprawić nas czasem o zawrót głowy. Czym kierować się przy wyborze baterii? Decyzje dotyczą nie tylko rodzaju montażu, ale także sterowania strumieniem wody i jakości wykonania. Oprócz tradycyjnych rozwiązań, takich jak baterie ścienne i stojące, możemy też brać pod uwagę wolnostojące.
Pierwsza decyzja przy wyborze baterii do umywalki to na ogół to, czy montaż będzie w otworze umywalki czy w ścianie. Jednak także wśród tych opcji są jeszcze różne rozwiązania do wyboru. Np. bateria ścienna może być tradycyjna nadtynkowa lub podtynkowa.
Jakie są rodzaje baterii umywalkowych na rynku?
- Baterie ścienne – dzielą się one przede wszystkim na baterie nadtynkowe i baterie podtynkowe.
- Baterie sztorcowe (inaczej zwane też bateriami stojącymi) – montowane do umywalki przy wykorzystaniu istniejącego w niej otworu montażowego.
- Baterie wolnostojące – można je zamontować w blacie, w który wpuszczona jest lub na którym stoi umywalka.
Jaką baterię do umywalki wybrać?
Na tak postawione pytanie nie ma jednej, właściwej odpowiedzi. Sposób montażu baterii zależy od całościowego projektu łazienki. Jeśli projektujemy ją, gdy mieszkanie jest w stanie surowym, mamy nieograniczone możliwości aranżacyjne. Ich granice wyznacza tylko nasz budżet. W nowoczesnych łazienkach coraz częściej stosuje się baterie sztorcowe i wolnostojące – ich popularność rośnie wraz z upowszechnianiem się umywalek nablatowych.
Oprócz sposobu montażu, typ baterii jest wybierany na podstawie preferowanego rodzaju sterowania strumieniem wody. W budynkach prywatnych dominują baterie jednouchwytowe z mieszaczem lub kurkami. W budynkach użyteczności publicznej, a także hotelach i hostelach możemy też często spotkać się z automatycznym dozowaniem wody uruchamianym przyciskiem lub przy pomocy czujnika ruchu.
Uchwyty w bateriach do umywalek
Za najbardziej przyjazne środowisku uchodzą baterie z jednym uchwytem, który pozwala regulować jednocześnie ilość wypływającej wody, jak i jej temperaturę. Taka bateria wyposażona jest w mieszacz. Płynna regulacja temperatury pozwala szybciej uzyskać tę, której potrzebujemy.
Baterie z kurkami (dwuuchwytowe) częściej można obecnie spotkać przy wannach, gdzie płynna regulacja temperatury nie jest tak bardzo potrzebna jak przy umywalce. Niemniej jednak w bateriach umywalkowych też jest to dość pokaźny odsetek produktów. Wybierają je klienci przywiązani do tradycyjnych rozwiązań, miłośnicy stylu retro oraz osoby, które muszą wymienić uszkodzoną baterię, a chcą, aby nadal pasowała do stylistyki pozostałego wyposażenia w łazience.
Czy baterie bezuchwytowe są przyjazne środowisku?
W domach prywatnych najmniej popularnym rozwiązaniem są baterie bezuchwytowe, w których sterowanie strumieniem wody jest uruchamiane dzięki czujnikowi lub przyciskowi. W przypadku rozwiązań z zastosowaniem przycisku (tzw. baterie samozamykające) ich oszczędność jest dyskusyjna. O ile zabezpieczają nas przed pozostawieniem otwartego strumienia wody to w codziennym użytkowaniu mogą okazać się opcją mniej oszczędną od baterii jednouchwytowej z mieszaczem. Samozamykanie jest na ogół ustawione na wypływ określonej porcji wody. Jeśli jest ona zbyt duża, niepotrzebnie marnujemy wodę chcąc pobrać jej minimalną ilość. Jeśli zamknięcie następuje z kolei zbyt często, może to frustrować użytkownika, który musi wciąż wciskać przycisk.
Głowice w bateriach umywalkowych
Gdy podejmiemy już decyzję, jak nasza bateria ma być zamontowana oraz jakie będzie sterowanie wypływem wody, sprawdzamy jakie głowice zastosowano w poszczególnych modelach. Głowica ma zasadniczy wpływ na trwałość baterii oraz jej poprawne działanie w okresie użytkowania. Zasadniczo na rynku większość stanowią 3 rodzaje głowic, ze względu na materiał zastosowany do ich wykonania.
- Głowica ceramiczna– najpopularniejsza na rynku. Trzeba jednak pamiętać, że z głowicami ceramicznymi jest jak z bawełnianą odzieżą, w której można zastosować lepszą lub gorszą bawełnę. Głowica ceramiczna nie oznacza automatycznie świetnej jakości baterii.
- Głowica plastikowa – stosowana w najtańszych bateriach. Często nie jest możliwa jej wymiana. To oznacza, że w przypadku uszkodzenia, cała bateria kwalifikuje się do wyrzucenia.
- Głowica termostatyczna– umożliwia dokładne ustawienie temperatury wody.
Poza wymienionymi wyżej cechami, na wybór klientów ma oczywiście wpływ także kształt, kolorystyka oraz materiał, z którego wykonana jest wylewka baterii. Jeśli chcemy być zadowoleni z użytkowania baterii, powinny być to jednak kryteria końcowe – służące do doprecyzowania naszego wyboru.
Dobra bateria powinna przede wszystkim:
- umożliwiać naprawę,
- pozwalać na precyzyjne dawkowanie wody,
- dawać możliwość szybkiej regulacji temperatury do żądanego poziomu lub jej ustawienia na stałe,
- posiadać trwałą głowicę.
Jeśli bateria spełnia powyższe kryteria, nagrodą dla nas będzie bezawaryjność, niższe rachunki za wodę, komfort użytkowania oraz łazienka przyjazna środowisku naturalnemu.