Łączniki w domowych aranżacjach - bardziej istotne, niż mogłoby się wydawać

Wiele mówi się o tym, jak zaaranżować oświetlenie w domu, ale przy tym kwestią niemal całkowicie pomijaną są łączniki. Tymczasem bez nich nawet najbardziej dekoracyjna lampa wisząca nie zadziała, a ściana będzie wyglądała na niedokończoną. Znaczenie łączników jest więc ogromne, a dzięki współczesnym możliwościom dekoratorskim, ich wykorzystanie nie ogranicza się do podstawowych funkcjonalności.

  1. Klasyczne łączniki w niecodziennym wydaniu
  2. Nowoczesne, estetyczne rozwiązania

Łączniki i gniazda wtykowe są niezwykle ważne – chociaż niewidoczne, dopełniają wykończenie każdego pomieszczenia i stanowią jego ważny element. Wybierając je należy więc zwrócić szczególną uwagę na zastosowane rozwiązania, potrzeby danego wnętrza i design samych łączników.

Klasyczne łączniki w niecodziennym wydaniu

Od wielu lat w milionach domów na całym świecie stosowane są klasyczne łączniki, montowane natynkowo, wyposażone w klawisze, którymi można włączyć lub wyłączyć oświetlenie, wentylację lub dzwonek, a nawet sterować roletami zewnętrznymi. Najbardziej popularne są te z jednym przyciskiem lub dwoma, tzw. łączniki świecznikowe. W drugim przypadku oba przyciski są podłączone do osobnych obwodów, które odpowiadają za sterowanie oświetleniem dwustrefowym. Szczególną formą są łączniki schodowe – całość instalacji składa się z dwóch osobnych łączników, które sterują jednym obwodem z dwóch różnych miejsc w domu.

Nowoczesne, estetyczne rozwiązania

Producenci łączników i gniazd wtykowych, oprócz klasycznych rozwiązań, oferują również te nowoczesne, wpisujące się we współczesne standardy aranżacyjne i technologiczne. Obecnie wiele sprzętów i elementów wykończenia, które do tej pory były montowane klasycznie, na gotowej już ścianie, umieszczane są podtynkowo. Nie inaczej jest w przypadku łączników. Osprzęt podtynkowy staje się coraz bardziej modny, głównie ze względu na ogromne możliwości na dopasowanie łączników do wykończenia całego wnętrza, zarówno kolorystycznie, jak i pod względem materiału – można spotkać wersje metalowe, szklane, drewniane, a nawet skórzane.

Co więcej, inwestując w łączniki do jednego pomieszczenia, warto rozważyć kwestię zakupu produktów z jednej serii. Niektórzy producenci oferują również wersje modułowe – wszystkie łączniki i gniazda, np. telewizyjne lub internetowe, umieszczone są w sąsiadujących puszkach, osłoniętych ramką wielokrotną. To rozwiązanie nie tylko estetyczne, ale i praktyczne – w ramce można zostawić również puste miejsca i czasowo je zaślepić, co niweluje konieczność robienia remontu, kiedy będą potrzebne dodatkowe gniazdka lub włączniki.