Wkłady kominkowe — najchętniej wybierane rodzaje

Współczesne kominki znacznie różnią się od tych, które były używane dawniej. W końcu dziś mają być zarówno funkcjonalne, jak i bezpieczne oraz przy okazji mają dobrze wyglądać. Podczas wyboru konkretnego kominka trzeba zwrócić uwagę na wiele kwestii — w tym, przy pomocy czego będzie opalany, czy też jaki wkład kominkowy będzie użyty. Koniecznie sprawdź, czym są wkłady przeznaczone typowo do kominków i jakie typy można znaleźć w sklepach.

Wkład narożny

Pierwszym wkładem, na jaki warto zwrócić uwagę jest wkład kominkowy narożny. Ich główną zaletą jest przede wszystkim fakt, iż sprawiają, że pozwalają na swobodne obserwowanie płomieni z różnych perspektyw — zarówno z przodu, jak i z boku. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nie jest to takie oczywiste. Warunek jest jednak taki, że trzeba wtedy nabyć wkład narożny prawy lub też lewy. Zazwyczaj zaleca się, aby montowanie je w rogach pomieszczeń. Alternatywą może być też instalowanie go w salonie połączonym z aneksem kuchennym.

Wkłady żeliwne kontra stalowe

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że wkłady kominkowe mogą być wykonane z dwóch materiałów — żeliwnego oraz stalowego. Największą różnicą pomiędzy nimi jest m.in. to, że znajdują zastosowanie w pomieszczeniach zaprojektowanych w zupełnie innych stylach. Wkłady z żeliwa zazwyczaj wybierane są przez osoby ceniące sobie klasykę oraz ozdoby w stylu retro. Ewentualnie sprawdzą się również w domach zaaranżowanych według stylu rustykalnego czy nawet industrialnego. Z kolei wkłady stalowe znakomicie odnajdą się w bardzo nowoczesnych wnętrzach. Poza tym to właśnie w tym przypadku częściej można spotkać się z regulacją procesu spalania dostosowanym do aktualnych potrzeb, gdyż wkłady żeliwne nie lubią nieregularnych skoków temperatury.

Pionowe wkłady

Ta propozycja jest doskonałym rozwiązaniem w bardzo małych wnętrzach, gdzie każdy metr ma duże znaczenie. Dzięki temu, że nie zajmuje zbyt dużej ilości miejsca, to osoby marzące o kominku i mające mały salon, nie muszą z niego rezygnować. Jeśli chodzi o sposób, w jaki są opalane, to jest tutaj raczej dowolność, choć znakomicie sprawdzi się drewno. Należy jednak pamiętać, aby wkładać je pionowo.

Wkłady gazowe

W przypadku osób, które nie chcą lub nie mają miejsca na przechowywanie w domu drewna czy węgla, mogą zakupić kominek z wkładem gazowym. W tym przypadku jest on zasilany gazem ziemnym lub też propanem. W samym funkcjonowaniu jest on niezwykle wygodny i nie wymaga zbyt dużego zaangażowania, co sprawia, że zyskuje coraz większą popularność i zapewne ta tendencja będzie wzrastać w najbliższych latach. Nie trzeba też obawiać się jakości samego ognia, gdyż wygląda on bardzo realistycznie.

Wkłady trójstronne

Na samym końcu tego artykułu nie można pominąć także wkładu trójstronnego. W tym przypadku posiadacz takiego kominka będzie miał możliwość, jak sama nazwa wskazuje, oglądać ogień z trzech stron. Wszystko dzięki temu, że znajdują się w nim 3 szyby. Wiele osób docenia ten typ wkładów właśnie za to, że pozwala podziwiać ogień przez długie godziny.