Chcesz zamieszkać we własnym domu? Nie znaczy to, że musisz kupować działkę na wsi i wynajmować koparkę od sąsiada, o nie! Również w miastach możesz wybudować dom albo kupić już wybudowany. Ta druga opcja jest możliwa dzięki deweloperom, którzy poza blokowiskami i apartamentowcami coraz częściej inwestują również w niską zabudowę jednorodzinną, czyli właśnie domy. Sprawdź sam, jak wyglądają deweloperskie osiedla domów jednorodzinnych.
Gąszcz ofert
Chcąc kupić dom od dewelopera będziesz musiał wybrać jeden spośród ogromnej oferty wielu różnych firm. Jeśli nawet wiesz, w jakim mieście i w jakiej dzielnicy pragniesz zamieszkać, z pewnością co najmniej kilka firm aktualnie realizuje tam swoje inwestycje. Rynek nieruchomości jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się rynków w Polsce, co oznacza, że oferty mnożą się w tempie nieprzyswajalnym dla przeciętnego człowieka. Każdy potencjalny nabywca domu może więc wybierać spośród mnóstwa różnych możliwości, często bardzo do siebie zbliżonych, choć niekiedy skrajnie różnych. Jak się w nich odnaleźć i którą wybrać?
Metraż to nie wszystko
Szukając mieszkania zazwyczaj patrzymy na cenę i metraż mieszkania. Interesuje nas, by kupić odpowiednio duże mieszkanie z liczbą pokoi odpowiadającą naszym potrzebom za możliwie najniższą cenę. Co poniektórzy zwracają jeszcze uwagę na plany architektoniczne i rozkład pomieszczeń w mieszkaniu – wiedzą, że na nic im się nie przyda duży przedpokój ani balkon, wolą za to mieć te metry w salonie czy sypialni. Również układ pomieszczeń jest istotny, jednak tutaj to, co atrakcyjne dla jednej osoby, nie będzie atrakcyjne dla innej – wszystko jest kwestia gustu.
Ponadto warto zwrócić uwagę na nasłonecznienie poszczególnych pomieszczeń. Zależy ono nie tylko od powierzchni okien, ale również od tego, na którą stronę wychodzą: powszechnie wiadomo, że najbardziej nasłonecznione są pomieszczenia z oknami wychodzącymi na południe i na zachód, te pierwsze wczesnym, a drugie późny popołudniem. Z kolei okna od strony wschodniej oznaczają intensywne światło wcześnie rano i półmrok o innych porach, a okna północne… Cóż, sprawdzą się w mrocznym gabinecie.
Cena a jakość
Porównując różne oferty warto patrzeć nie tylko na cenę za metr kwadratowy, ale róœnież na standard, w jakim mieszkanie będzie wybudowane. Nie od dziś wiadomo, że różni deweloperzy budują w różnym standardzie, a mieszkanie deweloperskie dostaniesz zarówno w bloku, jak i w eleganckim apartamentowcu z portierem. Będą się one znacząco różnić ceną, ponieważ za podwyższony standard trzeba swoje zapłacić. Czy jest on jednak wart swojej ceny?
Podwyższony standard to nie tylko portier witający gości czy całodobowa ochrona, ale również inne udogodnienia, takie jak na przykład cichobieżne windy. W tanim budownictwie masowym nierzadko zdarza się w mieszkaniach sąsiadujących z szybami wind słychać, jak windy jeżdżą, co bywa niezmiernie frustrujące. Deweloperzy budujący w podwyższonym standardzie będą również bardziej skłonni do instalowania nowoczesnych i dobrej jakości ram okiennych czy kładzenia prawdziwych drewnianych parkietów.