jak urządzić sypialnię

o zakupie mieszkania bądź domu stajemy przed trudnym zadaniem urządzenia każdego z pokoi, by domownicy, a także goście, czuli się w nich swobodnie. Jednak sypialnia jest przede wszystkim dumą właścicieli – ma wyrażać ich poczucie smaku oraz umiejętność organizowania przestrzeni. To miejsce odpowiada za dobry sen oraz odpowiedni początek dnia. O czym zatem musimy pamiętać podczas urządzania sypialni?

Łóżko przede wszystkim

Łóżko jest najważniejszym elementem sypialni, meblem, na którym śpimy i odpoczywamy po ciężkim dniu. Dlatego wybranie go powinno stanowić dla nas priorytet. Wszystko zależy oczywiście od przestrzeni, jaką operujemy, jednak nie powinniśmy rezygnować z drewnianego łóżka tylko dlatego, że nie mamy zbyt wiele miejsca w pokoju. Lepiej zrezygnować z dodatkowych elementów sypialni, takich jak szafa czy półki, niż z dobrego drewnianego łóżka. Na nim wyśpimy się dużo lepiej, niż na rozkładanej wersalce, która pozwoli nam na powiększenie przestrzeni w sypialni. Rozkładaną kanapę możemy zatem wstawić do salonu, przygotowując się na wizytę gości – do sypialni sprawmy sobie jednak wysokiej jakości łóżko z wygodnym, dobranym do naszych potrzeb materacem. Drewniana rama powinna pasować do każdego wystroju, zarówno nowoczesnego jak i klasycznego. Jeśli jednak chcemy, możemy przemalować ją na wybrany kolor, by lepiej współgrała z barwami pokoju.

Oświetlenie

Drugim istotnym elementem naszej sypialni powinno być oświetlenie. Wybierając wiszące lampy powinniśmy dobrze zorientować się, czy współgrają one z całą koncepcją pokoju. Przykładowo – lampy w kolorze bursztynowym doskonale sprawdzą się w przestrzeniach urządzonych w stylu romantycznym. Da ona wystarczająco dużo światła, zapewniając przy tym także niesamowitą atmosferę. Z kolei czarno-białe lampy tworzone z wygięty metali oraz pozbawione kloszy będą idealnym dopełnieniem minimalistycznej, nowoczesnej sypialni. Wybierając modne lampy do sypialni kierujmy się zatem nie tylko tym, jak wiele dają one światła (do czytania możemy bowiem używać lampek stojących obok łóżka), ale raczej tym, jak dopełniają one sypialnię.

Dodatki

O prawdziwej duszy naszej sypialni świadczą nie tylko praktycznie wybrane meble, ale przede wszystkim dodatki, ozdoby, które wybieramy sami, by jak najlepiej zaaranżować przestrzeń. Tu wybór należy wyłącznie do Was. Pamiętajcie jednak, by był on zgodny z tym, jak urządzona jest całość. Jeśli postanowiliście stworzyć minimalistyczną sypialnię, w której króluje czerń i biel, nie dodawajcie do niej kolorowych elementów na przykład w stylu boho. Będą one gryźć się ze sobą, tworząc pewnego rodzaju dysonans, który całkowicie popsuje jednorodność wizji. Jeśli nie chcecie decydować się na żaden konkretny styl, najlepiej pokażecie to wybierając różnorodne dodatki. Plakaty, obrazy, fototapety – by zapełnić ściany wspomnieniami. Świeczki, kwiaty, łapacze snów – by pokazać romantyczną naturę mieszkańców. Wybór jest ogromny, jednak starajcie się, by Wasza sypialnia nie została w ostateczności zagracona. Wtedy możecie poczuć się przytłoczeni, przez co będziecie czuć się gorzej we własnym domu. Czasem mniej znaczy więcej.