Projektowanie i aranżacja wnętrz gdzie beton architektoniczny zdobi ściany jest bardzo dużo. Na różnych portalach i w wielu konfiguracjach. Na czym polega fenomen tego materiału ? Jest ponadczasowy. To jeden z takich materiałów które długo są aktualne i nie starzeją się wizualnie.
Subtelna surowość i industrialny charakter materiału nadaje każdemu wnętrzu wyrazistości i szyku.
Jaki beton wybrać?
Projekty wnętrz powstające w oparciu o ten rodzaj dekoracji mogą być naprawdę bardzo różnorodne. Materiał, właściwie masy przy użyciu których tworzy się ten tak popularny materiał są bardzo różne. Główna różnice to grubość ziarna która skutkuje efektem surowości o równym stopniu.
Duża część mas jest dostarczana w kolorze białym do wybarwienia na wybrany odcień.
Reszta to kunszt i doświadczenie wykonawcy. Wprawna ręka potrafi wykonać płaszczyznę o ciekawym kolorze i zachwycającą delikatnymi „smaczkami” z bliska.
Jaki odcień betonu wybrać ?
Jako architekt wnętrz korzystam z wielu wybarwień. W jasnych dużych wnętrzach można zastosować ciemniejszy i bardziej wyrazisty odcień.
W małym holu jasną delikatną fakturę.
Z jakimi materiałami łączyć beton architektoniczny?
Beton architektoniczny sprawdza się na pojedynczych elementach i w kombinacji kilku. Świetnie podkreśla przytulność fornirów w ciepłym drewnie. Chropowatość struktury podkreśla idealnie gładka ściana. Podświetlony doskonale prezentuje się w sąsiedztwie miękkich dywanów i obszernych kanap
Betonowe ściany w łazience ? Czy to się sprawdza ?
To zupełnie oddzielny i dość złożony temat . Ale tak są na rynku masy z odpowiednimi dodatkami które można stosować w łazience, a nawet pod prysznicem.
Jest też materiał, tzw. microcement którym można pokryć niemal każdą powierzchnię. Niezależnie czy jest to ściana, płytki, płyty meblowe czy nawet powierzchnia umywalki.
Więcej aranżacji z użyciem betonu architektonicznego znajdziemy na blogu architekta wnętrz Michał Strawa, polecamy także przeczytanie artykułu: Budowa domu – czy i kiedy warto zatrudnić projektanta wnętrz