Wszystko, co musisz wiedzieć o lampie UV do akwarium

Masz problemy z czystością wody w akwarium? A może chcesz pozbyć się zbędnych glonów? W takim razie może Ci w tym pomów lampa UV inaczej nazywana sterylizatorem. Dzięki temu bez problemu oczyścisz wodę, a przy tym nie zaszkodzisz rybom i roślinom żyjącym w zbiorniku. Dowiedz się, jak wybrać najlepszą lampę, ale też, jak jest zbudowana. W ten sposób wybierzesz najlepszy model i przestaniesz przejmować się zanieczyszczoną wodą.

Sterylizator UV – jak działa?

Zwróć uwagę na to, że sterylizatory UV do akwarium charakteryzują się dość prostą budową. Ich prawidłowe działanie jest możliwe dzięki rurce, która ma dwa przyłącza umożliwiające swobodny przepływ wody. Bardzo ważne jest to, że w rurce znajduje się lampa ultrafioletowa, która odpowiada za pozbycie się patogennych bakterii. Po oczyszczeniu woda wraca do zbiornika, gdzie miesza się z brudną. W ten sposób środowisko wodne powoli zmienia się na lepsze, a dzięki temu środowisko wodne nie zostaje zaburzone. Pamiętaj tylko o tym, by regularnie czyścić lampę, ponieważ wpływa to na efektywność jej pracy. Poza tym brud często blokuje działanie promieni UV.

Ofertę Lamp UV można zobaczyć na stronie: https://www.plantica.pl/akwarystyka-slodkowodna/filtracja/lampy-uv-do-akwarium/

Jakie są rodzaje lamp UV do akwarium?

Zauważ, że obecnie masz do wyboru różne lampy UV do akwarium. Dzięki temu możesz wybrać model, który będzie Ci najbardziej odpowiadał. Przede wszystkim zwróć uwagę na położenie aparatu w akwarium, ponieważ jest to najważniejszy czynnik rozróżniający poszczególne modele sterylizatorów UV. Właśnie dlatego sprawdź, z jakich rodzajów obecnie najchętniej korzystają akwaryści, ale też, które z nich są uważane za najnowocześniejsze.

Powierzchniowe

W przypadku powierzchniowych lamp UV już sama nazwa wskazuje na to, że nie są zanurzone w zbiorniku wodnym. Poza tym składają się z większej liczby lamp oraz odbłyśników. Dzięki temu dbają o prawidłowe oczyszczenie wody, ale nie zajmują miejsca wewnątrz zbiornika.

Zanurzeniowe

Sterylizatory UV, które mają charakter zanurzeniowy, są umieszczane wewnątrz zbiornika. Właśnie z tego powodu zwraca uwagę ich budowa. Urządzenie znajduje się w hermetycznym zamknięciu, dzięki czemu jest bezpieczne dla środowiska wodnego, ale też działa sprawniej. Dostępne są różne rodzaje zanurzeniowych lamp UV, czyli m.in.:

  • zewnętrzne – uważane są za najwydajniejsze, a także najnowocześniejsze. Możesz podłączyć zewnętrzne lampy do filtrów, które będą dostosowane do Twoich potrzeb. Ten rodzaj sterylizatora jest najchętniej wybierany przez doświadczonych akwarystów;
  • wewnętrzne – mają najmniejszy rozmiar, co wpływa na użycie stosunkowo małej lampy, a w konsekwencji urządzenie charakteryzuje się mniejszą skutecznością;
  • lampy z wbudowanymi filtrami – to bardzo wygodny w użytkowaniu wybór, ponieważ nie wymaga montażu osobnych filtrów. Właśnie z tego powodu cieszy się dużą popularnością szczególnie wśród początkujących akwarystów.