Jak dobrać lampy do salonu

Salon to reprezentacyjne  pomieszczenie, w którym kwitnie codzienne życie. To tutaj przyjmujemy gości, odpoczywamy, pracujemy. Oznacza to, że salon musi być miejscem wygodnym i  urządzonym z przysłowiowym „smakiem”. Tutaj wszystko musi do siebie idealnie pasować. Także oświetlenie salonu ma ogromny wpływ na jego aranżację i wygodę użytkowania. Oświetlenie powinno być dopasowane do potrzeb wszystkich domowników.

Aranżacja oświetleniowa salonu — na co zwrócić uwagę?

Projektanci wnętrz są zgodni co do tego, że w salonie nie można polegać na jednym źródle światła. Im więcej zróżnicowanych opraw, tym łatwiej pokazać urodę wnętrza  i stworzyć odpowiedni nastrój.  Absolutne minimum to oświetlenie sufitowe połączone z lampą podłogową, stołową lub kinkietem. Im więcej punktów świetlnych  o charakterze dekoracyjnym, tym łatwiej stworzyć wyjątkowy klimat.  Oświetlenie w salonie nie będzie włączane w tym samym czasie we wszystkich kącikach, dlatego najlepszym wyjściem jest zamontowanie niezależnych obwodów. Każdym z zamontowanych w salonie źródeł światła można wtedy sterować niezależnie od pozostałych lamp. Dobierając oświetlenie do salonu, trzeba je dopasować do wielkości pomieszczenia. Przy dużym metrażu należy zadbać o właściwe  oświetlenie każdego kąta. Rozplanowanie oświetlenia salonowego musi być odpowiedzią, jaki efekt świetlny chcemy osiągnąć w salonie, czy i w jakim miejscu salonu potrzebujemy światła silniejszego, czy też wolimy  równomiernie rozłożone źródła światła.

Lampy do salonu — najpopularniejsze rodzaje

Lampy do salonu powinny być dobierane do wystroju wnętrza. W końcu są ważnym jego elementem. Oświetlenie salonowe górne to najczęściej żyrandole i inne lampy wiszące. Niekoniecznie muszą mieć ozdobny wzór i cechować się bogactwem zdobień. Bardzo modne są skromne w wyglądzie wiszące lampy industrialne – lampy bez kloszy z metalowymi drewnianymi elementami. Niektóre z nich wyglądają jak  gołe żarówki wiszące na kablach.

 Żyrandol powinien mieć kilka punktów świetlnych i ładnie rozpraszać światło. Dobierając ich ilość, trzeba pamiętać, że efektywność lamp jest uzależniona od koloru ścian. Im jaśniejsze ściany, tym mniej „strat” światła. Towarzyszem żyrandola może być kinkiet, czyli lampa ścienna, która skierowana jest wyłącznie na przedmioty znajdujące się w jej bezpośrednim sąsiedztwie.

Plafony – funkcjonalne oświetlenie sufitowe

Plafony to rodzaj lamp sufitowych, które wyróżniają się tym, że żarówka jest przytwierdzona bezpośrednio do sufitu. Dzięki temu plafony sprawdzają się w niskich pomieszczeniach. Najczęściej mają nowoczesne, minimalistyczne wzornictwo. Produkowane są z różnorodnych materiałów, np.: z drewna i szkła, tkaniny i szkła lub metalu i szkła. Dzięki temu prezentują się ciekawe i tworzą skromną, ale niezwykle elegancką dekorację pokoju gościnnego.

Lampy stojące i stołowe to niemal tradycyjny dodatek w salonie. Można nimi oświetlić wybrane miejsce bez konieczności włączania głównego oświetlenia.

Więcej inspiracji można znaleźć tutaj: producent lamp sufitowych