Oświetlenie to jeden z kluczowych elementów dekoracji wnętrz. Od jego natężenia i barwy będzie zależeć cała atmosfera w danym pomieszczeniu. Równie istotny jest design lamp. Rok 2020 przynosi nam trend, który na pewno na dłużej zagości w naszych domach. Lampy-kule to dodatek, który będzie pasował do wszystkiego. Przekonajcie się sami!

Lampy na okrągło

Prosta, harmonijna forma kulistego oświetlenia podbija serca designerów i zachwyconych klientów. Jest jednocześnie elegancka i nowoczesna. Dzięki bogactwu ich rozmiarów, kolorów i materiałów nie będzie problemu z dopasowaniem ich do konkretnego wnętrza i stylizacji.

Najbardziej uniwersalną wersją takich lamp są białe kule z półprzezroczystego szkła osadzone na solidnej, metalowej podstawie. Takie stylowe klosze będą zdobić mieszkanie niczym naszyjnik z pereł. Równie proste i eleganckie są ozdobne żarówki umieszczone w całkiem przezroczystym, okrągłym kloszu.

Na rynku dostępnych jest wiele oryginalnych, ciekawych wariacji kulistego oświetlenia. Na przykład zabarwione w taki sposób, by przypominało lampkę czerwonego wina lub kulę disco. Rama dla okrągłych kloszy może przybierać najróżniejsze kształty. Może to być na przykład pojedynczy, prosty drążek w pionowym lub poziomym ułożeniu, minimalistyczna rama w postaci sześcianu lub ruchome, pozłacane obręcze przywołujące na myśl renesansowe przyrządy astronomiczne.

Geometria świateł

Materiałami, które idealnie sprawdzą się jako ramy dla szklanych kul, jest przede wszystkim metal i drewno. Te naturalne tworzywa będą idealnie współgrać ze sferycznym kształtem lamp. Znakomitymi kolorami będą czerń, brąz, srebro i postarzane złoto, ale tak naprawdę wszystko zależy wyłącznie od naszego indywidualnego poczucia stylu i gustu.

Układ i kompozycja kul będzie zależeć od rodzaju oświetlenia, jego stylu i wielkości. Lampa wisząca lub podłogowa może składać się z dużego klosza lub kilku mniejszych. Lampka stołowa będzie najefektowniej wyglądać jako pojedynczy glob, a na ścianie sprawdzą się dwa klosze na wygiętych ramionach. Kule mogą być ułożone symetrycznie, w jednej linii bądź okręgu albo w bardziej organiczny, pozornie przypadkowy sposób.

Dom pełen światła

W każdym pomieszczeniu wystrój, meble i dekoracje mają pełnić inne funkcje, dlatego posiadają dostosowany do tego design. Nie inaczej jest również z domowym oświetleniem. W różnych pokojach lampy powinny mieć inną wielkość, kolor czy natężenie światła.

sypialni wszystko powinno oddziaływać uspokajająco i wyciszająco, aby przygotować nas do snu. Doskonale sprawdzą się tutaj kuliste lampy z mlecznego szkła.

Ten półprzezroczysty materiał stworzy odpowiedni nastrój, a blask żarówki nie będzie raził w oczy. Przydadzą się również małe lampki nocne, dzięki którym będzie można poczytać przed snem lub szybko zapalić światło nie wychodząc z łóżka.

Atmosfera w salonie również powinna sprzyjać relaksowi, jednak oświetlenie w tym pomieszczeniu powinno mieć nieco większą moc. Tutaj przyda się na przykład większy klosz lub rama z kilkoma kloszami. Przydadzą się także lampy podłogowe, które rozświetlą tylko wybraną część pokoju. W tym reprezentacyjnym pomieszczeniu warto postawić na dekoracyjny styl. Kuliste lampy w jasnym kolorze będą pasować do każdego stylu aranżacji. Modnie i nowocześnie wyglądać też będą metalowe elementy o kontrastującej, ciemnej barwie.

Kuchnia, przedpokój czy łazienka są zwykle niewielkimi, przyciemnionymi pomieszczeniami, a to właśnie w nich potrzebujemy najwięcej światła. Aby móc wszystko dobrze widzieć, przyda się mocne oświetlenie. Stylowym rozwiązaniem będą na przykład okrągłe, nieosłonięte kloszem żarówki w stylu modern.

Lampy-kule mają nieograniczony potencjał aranżacyjny. Będą pasować do nowoczesnego, minimalistycznego loftu, przytulnej sypialni w stylu klasycznym, salonu à la lata 60. czy ekologicznej kuchni. Ich nieskomplikowany, a zarazem stylowy design pozwala na umieszczenie ich dosłownie w każdym wnętrzu, które dzięki temu wiele zyska. Ponadto, dzięki naturalnym, dobrej jakości materiałom możemy mieć pewność, że to niezwykle modne oświetlenie będzie nam służyło przez długi czas.