Modne lampy w stylu retro to doskonały sposób na lekkie odświeżenie domowych aranżacji. Stylowe lampy z abażurami, kryształowe żyrandole lub kinkiety rodem z lat 50. to elementy, dzięki którym każde wnętrze zyskuje wprost niepowtarzalny klimat. Jeśli znudziła Cię już prostota stylu minimalistycznego, sprawdź koniecznie, jak wykorzystać designerskie lampy retro w nowoczesnych aranżacjach.
Oświetlenie retro – kilka słów o stylu
Styl retro to jeden z najczęściej wybieranych sposobów aranżacji wnętrz. Stanowi subtelne połączenie nowoczesności oraz budzących nostalgię elementów znanych z czasów dawno już minionych. Aby wprowadzić go do swoich wnętrz, wcale nie trzeba wiele – ducha całej aranżacji można odświeżyć już za pomocą odpowiedniego oświetlenia. Dobrze dobrane lampy, żyrandole i kinkiety potrafią nie do poznania odmienić całe wnętrze, nadając mu bardziej oryginalny charakter.
Warto dodać, że styl retro stwarza całą gamę rozmaitych możliwości. Pod jego nazwą kryje się bowiem nie jedna epoka historyczna, ale cały przekrój trendów wnętrzarskich, od epoki wiktoriańskiej, poprzez dwudziestolecie międzywojenne, aż do barwnych lat 60. i 70. XX wieku. Lampy retro mogą przybierać zarówno bardzo zdobne, dekoracyjne formy typowe dla wieku XIX, jak i proste, geometryczne kształty przywodzące na myśl estetykę powojenną. Jaką lampę retro wybrać do własnego mieszkania?
Złoto i kryształy, czyli lampy retro w wersji klasycznej
Lampy najczęściej kojarzone ze stylem retro to duże, ozdobne żyrandole z kryształkami i ornamentami. Stanowią one kwintesencję elegancji i estetyki typowej dla wieku XVIII i XIX oraz lat przedwojennych. Bogato zdobione lampy świetnie prezentują się we wnętrzach urządzonych luksusowo i z przepychem, na tle mebli z ciemnego drewna i pośród dekoracji ze szlachetnych metali. A jednak tego rodzaju oświetlenie doskonale odnajduje się również w bardziej współczesnych wnętrzach w stylu glamour czy art deco.
Żyrandol retro z kryształkami w sypialni czy salonie będzie stanowił oryginalną i nietuzinkową dekorację nadającą klimat całemu wnętrzu. Można łączyć go z elementami typowymi dla stylu glamour, czyli welurową kanapą, lakierowanymi meblami oraz dodatkami w kolorze bordo, granatu czy butelkowej zieleni. Podobny żyrandol może znaleźć się również nad stołem w jadalni czy wyspą kuchenną. Doskonale wypadnie na tle nowoczesnych mebli z frontami na wysoki połysk, marmurowych blatów oraz dodatków w kolorze złota lub srebra. W podobny klimat wpisują się lampy stojące i biurowe z metalowymi podstawami i jasnymi abażurami, które dodają wnętrzu ciepła i przytulności.
Żarówki retro w industrialnym stylu
Lampy retro w postaci nieosłoniętych żarówek to prawdziwy hit w branży oświetleniowej. Mogą mieć one różne kształty i wielkości, dzięki czemu znakomicie prezentują się zarówno bez oprawy- jako samodzielne źródło oświetlenia, jak i w połączeniu z nowoczesnych kloszami z metalowych, drucianych elementów.
Lampy retro w formie designerskich żarówek znakomicie wpiszą się w klimat aranżacji w stylu industrialnym oraz loftowym. Wypadną świetnie na przykład na tle ściany z surowej płyty betonowej lub w zestawieniu z klasyczną cegłą dekoracyjną.
Lampy retro – powojenne inspiracje
Jak już wspomniano, styl retro czerpie inspiracje również z lat powojennych. To czasy, gdy klasyczne, ozdobne wzornictwo stopniowo ustępowało miejsca funkcjonalności i prostocie form. Cechą charakterystyczną dla lamp retro nawiązujących do tamtych czasów są proste, geometryczne kształty oraz idealnie dopasowane do siebie elementy. Do tego stylu nawiązują lampy retro z zaokrąglonymi kopułami, a także kultowe już lampki biurowe z zielonymi abażurami, kojarzone przede wszystkim ze stylem art deco. W klimat stylu retro wpisują się także prostokątne kinkiety, plafony oraz lampki z kloszami na skręconych sprężynach.
Nowe postępowe czasy przyniosły ze sobą nie tylko ciekawy design, ale i bogatszą kolorystykę. Lampy retro mogą mieć żywe, wyraziste kolory, takie jak czerwień, zieleń czy pomarańcz.
Równie dużą popularnością cieszą się obecnie budujące ciepły nastrój lampy z kloszami czarnymi, białymi lub kremowymi. Ich światło zapewnia wnętrzom przytulną atmosferę, charakterystyczną dla tamtej epoki.