Jak naprawić plastikowe meble ogrodowe

Wykończeniem każdego ogrodu są rzecz jasna odpowiednie meble. Coraz większą popularnością cieszą się meble plastikowe, które wbrew pozorom mogą być naprawdę gustowne, a wręcz nowoczesne czy futurystyczne. Dziś doradzimy Wam, jak wykonać naprawę plastikowych mebli ogrodowych.

Jak naprawić plastikowe meble – to musisz wiedzieć!

Plastikowe meble można szybko naprawić, trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach, a mianowicie trzeba wybrać właściwy klej do plastiku. Niezbędne jest także odpowiednie przygotowanie powierzchni i tego etapu w żadnym wypadku nie można pominąć. Trzeba również przygotować właściwe narzędzia. Możemy tutaj wyróżnić szlifierkę, kartusze do wyciskania kleju, papier ścierny o dużej gradacji. Przyda się farba w sprayu, a na samym końcu również lakier do zabezpieczenia powierzchni. Jednocześnie po klejeniu odpowiednich elementów pamiętajcie o jeszcze jednej ważnej zasadzie, a mianowicie meble ogrodowe trzeba odstawić w suche miejsce, gdzie temperatura nie spada poniżej 20 stopni. Na pewno nie można wystawić mebli na słońce czy też deszcz, gdyż wtedy klej może nieodpowiednio się związać.

NAJMNOCNIEJESZE KLEJE DO PLASTIKOWYCH KRZESEŁ

Jak naprawić meble plastikowe?

Meble plastikowe mogą prezentować się naprawdę dobrze. Ogólnie uznawane są za stosunkowo odporne na uszkodzenia, ale zdarza się, że pękają. Na szczęście pęknięcia można szybko i samodzielnie naprawić, podobnie zresztą jak wyłamanie jakiegoś elementu. Rzecz jasna mocny klej do plastiku jest niezbędny. Na początek przygotowujemy powierzchnię, najlepiej przeszlifować pęknięty element czy też dane miejsce szlifierką. Dla jeszcze lepszego efektu warto użyć papieru ściernego o wysokiej gramaturze. Nożykiem należy naciąć rowki pod kątem 45 stopni, koniecznie z obu stron. Teraz znowu należy użyć papieru ściernego, gdy już tego dokonacie, koniecznie odtłuśćcie powierzchnię. Do tego celu możecie użyć ściereczki z detergentem. Powierzchnia musi być w pełni sucha i dopiero wtedy możemy przystąpić do klejenia plastiku. Wprowadzamy mocny klej do plastiku do przygotowanej i odtłuszczonej szczeliny czy uszkodzenia i rozprowadzamy go po najbliższym obszarze. Po sklejeniu danego uszkodzenia czy przytwierdzeniu ułamanego elementu, należy poczekać aż klej się zwiąże i dopiero potem ewentualny nadmiar możemy usunąć, stosując ponownie papier ścierny. Dobry klej do plastiku szybko się wiąże, ale mimo wszystko warto umieścić meble w suchym, ciepłym miejscu na 24 godziny i dopiero potem można przejść już do dalszych prac.

Jak wykończyć plastikowe meble ogrodowe?

Skoro meble ogrodowe zostały już naprawione, to należy jeszcze je wykończyć tak, aby dobrze się prezentowały. Całą powierzchnię należy bardzo dokładnie przeszlifować papierem ściernym, jednak takim o niskiej gradacji. Ponownie odtłuszczamy całą powierzchnię mebli i przecieramy ją suchą szmatką. Teraz wybieramy odpowiednią farbę w sprayu. Kolor powinien być dopasowany do koloru mebli. Całą powierzchnię malujemy i czekamy aż wyschnie. Możemy też zastosować mocniejszą farbę w aerozolu, która dobrze się sprawdzi, szczególnie gdy chcecie pomalować meble na zdecydowanie inny kolor. Efekt możecie uzyskać już po jednorazowej aplikacji. Pamiętajcie jeszcze o tym, aby farbę nakładać na dworze, gdyż może podrażniać drogi oddechowe. Po pomalowaniu pozostaje już tylko poczekać aż wyschnie i można cieszyć się meblami, które prezentują się jak nowe.

Jaki klej do plastiku warto wybrać?

Wiele osób zastanawia się, czym skleić plastik. Tutaj można zastosować uniwersalne kleje, którymi skleicie zarówno PVC, jak i winyl, nylon czy nawet polipropylen. Kleje do plastiku w wersji płynnej bardzo łatwo się nakłada, szczególnie dobrze sprawdzają się do klejenia porowatych materiałów. Można również postawić na kleje reakcyjne i tutaj do wyboru są te jednoskładnikowe bądź dwuskładnikowe. Oczywiście w zestawieniu nie może zabraknąć klejów kontaktowych, które również są proste w aplikacji. Zwróćcie jeszcze uwagę na bazę. Kleje na bazie poliuretanu są wytrzymałe, odporne na rozciąganie, ale ich czas wiązania jest stosunkowo długi. Do mniejszych napraw lepiej sprawdzą się kleje cyjanoakrylowe, które zdecydowanie szybciej się wiążą. Jeżeli Wasze meble ogrodowe wymagają bardziej zaawansowanej naprawy, to zdecydowanie lepiej sprawdzą się kleje silikonowe. Są one odporne na działanie wysokich temperatur, ale też nie tracą swoich właściwości pod wpływem promieniowania UV.