Jakie meble dla Twojego dziecka?

Kiedy stajemy przed wyborem odpowiednich mebli dla naszego dziecka, wszystko wydaje się proste, aż do momentu gdy wejdziemy do sklepu. Tak, tak: teoretycznie doskonale wiemy czego nam potrzeba i jakie meble byłyby idealne, ale gdy widzimy wybór, jaki przed nami stoi, to nagle okazuje się, że nic już nie jest takie proste. Od czego zacząć? Czym się kierować, żeby wybrać praktyczne i naprawdę ładne meble dla dziecka?

Meble dla dziecka: przede wszystkim funkcjonalność!

Zanim zdecydujesz jakie meble wybrać, zastanów się dobrze nad tym, czego dziecko potrzebuje i jaki typ meble będzie dla niego najbardziej odpowiedni. W tym punkcie warto powiązać wiek dziecka, z rodzajem mebli.

Jeśli Twój maluch ma 7 lat i zaczyna szkołę, to wybierane dla niego meble będą zupełnie inne niż te, jakich potrzebowałby nastolatek.

Łóżko typu domek, dostępne w sklepie meblowym Edinos.pl.

Wiek dziecka ściśle określa to, jak wiele szufladek musi mieć np biurko, czy lepiej sprawdzi się otwarty regał na ciężkie książki, czy może lekka szafka, w której będzie więcej miejsca na przybory do malowania, linijki, gadżety pierwszoklasisty itd. Warto porozmawiać też z dzieckiem o tym, co jemu by się przydało, i w jakim guście chciałby mieć urządzony pokój do nauki. Oczywiście, chociażby z racji cen i pojemności naszego portfela, nie możemy tutaj się zgodzić na wszystko, ale wiele drobiazgów takich jak kolor, kształt, wielkość możemy jak najbardziej wziąć pod uwagę.

Kolory mebli – dlaczego mają znaczenie?

Odpowiednia kolorystyka mebli ma w przypadku dzieci i młodzieży ogromne znaczenie! Dlaczego? Chodzi tutaj o kilka bardzo podstawowych kwestii. Po pierwsze: kolor wywołuje skupienie ucznia, lub jego brak, a wręcz rozpraszanie uwagi. Jeśli energetycznemu nastolatkowi kupimy meble młodzieżowe w kolorze soczystej czerwieni, przeplatanej żółcią, to takie zestawienie barw zamiast uspokoić uwagę ucznia, będzie go odrywało od książek. 

Zwróć uwagę na to, że większość mebli dla młodzieży ma kolory stonowane, brązy, szarości, ciepłe odcienie kasztana. Dodatki, które z czasem dobierze tu dziecko ożywią taką kolorystykę, ale nie na tyle, żeby odrywała od książek. Analogicznie w przypadku dzieci młodszych, żywe kolory będą jak najbardziej wskazane. Tutaj maluch będzie dzięki nim kojarzył szkołę i naukę z czymś przyjemnym, dobrym, wesołym, a nie nudnym i smutnym.

Nam, dorosłym, może się wydawać, że najważniejsza jest funkcjonalność i rzeczywiście dla nas i dla organizacji nauki dziecka tak właśnie jest. Ale żeby nie przesadzić z tym całym skupieniem, zakuwaniem i nastrojem „smutasa”, warto wziąć pod uwagę zdanie dziecka i jego kolorystyczne potrzeby. Możemy tutaj dla przykładu podać dzieci o niższym poziomie energii, maluchy skupione i uważne. Dla nich kolory ciepłe mebli i dodatków są ważne, ale nie mogą być jaskrawe ani denerwujące, bo to znów odciągnie uwagę i nie pozwoli dziecku na efektywne wykorzystanie czasu.

Meble dla dziecka – łącz przyjemne z pożytecznym!

Podsumowując: połączenie funkcjonalności meble dla dzieci z ich odpowiednią kolorystyką będzie zdecydowanie najlepszym wyborem!

Nie bój się tego, że coś nie do końca podoba się Tobie, ale i czuwaj nad tym, żeby praktyczna forma mebla nie kontrastowała zbytnio z jej przyjemnym wyglądem. W końcu urządzasz pokój dziecka i jego miejsce nauki, a nie smutne wnętrze, w którym energia jest tłumiona, a kreatywność znika.