Każdy chciałby mieć przed swoim domem piękną i zadbaną trawę. Jednak nie jest to takie proste, wszak nieraz z niewiadomego powodu źdźbła zaczynają żółknąć, a trawa zaczyna się przerzedzać. Dziś przedstawimy top 5 rad, jak poprawić stan zielonej murawy oraz zabezpieczyć ogródek przed szkodnikami.
Rada nr 1: wybierz odpowiedni nawóz do trawnika i zadbaj o właściwe terminy nawożenia, a także aerację
Jeśli Twoja trawa słabo rośnie, to być może nie wybrałeś odpowiednio zbilansowanego nawozu. Do wzrostu trawnika potrzeby jest taki, który posiada w swoim składzie jak największy procentowy udział azotu. Nie ma tu znaczenia czy jest to nawóz długodziałający czy wiosenny, ważne by był optymalny dla prawidłowego rozwoju źdźbeł. Na pewno nawóz do wzrostu trawnika należy stosować po zimie, kiedy miną już przymrozki, a także wykona się aerację, czyli napowietrzanie gleby. Dzięki temu zabiegowi nawóz może wniknąć w głąb gleby, do korzeni, a nie pozostaje na powierzchni porażając źdźbła i powodując ich żółknięcie.
Rada nr 2: pamiętaj o regularnym podlewaniu, nie tylko latem, ale również w inne suche miesiące
Nie tylko nawożenie ma istotne znaczenie, ale również podlewanie. Oczywiście nawozu nie można wysypywać na mokrą trawę, gdyż trawnik podlewa się dopiero po nawożeniu. O ile o podlewaniu w takiej sytuacji każdy pamięta, o tyle już o regularnym podlewaniu w okresach suszy nie zawsze. Naturalnym jest, że trawnik podlewa się latem. Trzeba pamiętać, by nie robić tego w południe, bo wtedy trawa jest narażona na szkodliwe działanie promieni słonecznych i będzie szybko żółkła i marniała. Jednak trzeba dbać o trawnik także wiosną, jesienią, a nawet w bezśnieżną zimę, jeśli jest sucho i nie ma deszczu.
Rada nr 3: pamiętaj o wertykulacji i aeracji po zimie, aby trawa mogła szybciej się zregenerować
Często kiedy zimowa kołderka opuszcza nasz trawnik okazuje się, że jest on w opłakanym stanie. Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele. Pokrywa śnieżna w połączeniu z wilgocią, a także deptaniem trawnika na pewno nie pomaga źdźbłom, które stają się coraz słabsze. Po zimie należy wykonać wertykulację, a więc pozbyć się martwej darni z powierzchni trawnika. Ważna jest także wspomniana już aeracja, którą najlepiej wykonać przed planowanym nawożeniem. Dzięki odpowiednim zabiegom trawa może szybciej się zregenerować i rozpocząć nowy okres wegetacji.
Rada nr 4: sprawdzaj ostrza kosiarki, a także nie zaniedbuj regularnego koszenia
Niekorzystny wpływ na trawnik mają również tępe ostrza kosiarki, dlatego przed jej pierwszym uruchomieniem, a także co jakiś czas w trakcie sezonu należy sprawdzać stan ostrzy. Poranione nierówno ścięte źdźbła marnieją, a na trawie mogą pojawić się puste miejsca. Musisz też pamiętać o regularnym koszeniu. Należy je dopasować do rodzaju trawnika. Trawa sportowa musi być koszona nawet raz w tygodniu. Są również takie trawy, które kosi się zaledwie kilka razy na sezon.
Rada nr 5: zastosuj siatkę na krety i sadź rośliny cebulowe w koszyczkach
Ostatnia rada dotyczy walki ze szkodnikami. Krety czy nornice mogą naprawdę poczynić wiele szkód w ogrodzie. Aby uniknąć widoku nieestetycznych kopców, warto założyć siatkę na krety, która układana jest zwykle 10-15 cm pod powierzchnią murawy. Taką siatkę można założyć również pod rabaty, z tymże w tym przypadku głębokość wynosi nawet 30 cm, ze względu na to, aby system korzeniowy miał swobodny dostęp do wody. Niemniej jednak aby nornice nie ogryzały roślin cebulowych można pokusić się o inne zabezpieczenie, a mianowicie sadzić je w specjalnych koszyczkach z mocnego tworzywa sztucznego. Notabene taka ochrona ma również praktyczne zastosowanie, bo bardzo łatwo zlokalizować cebulki, które chce się wykopać po przekwitnięciu kwiatów i liści.
Jest wiele ważnych kwestii, aby trawnik i cały ogród mogły się dobrze prezentować. Należy również pamiętać o regularnym odchwaszczaniu. Jeśli w ogrodzie masz mały warzywny ogródek, wybierz bardziej tradycyjne formy pozbycia się chwastów. Korzystając z naszych rad możesz poprawić stan trawnika, warto wiedzieć, że siatkę na krety można zainstalować w przypadku już założonego trawnika. Po prostu trzeba zdjąć całą darń aby ją rozłożyć.