Eleganckie firany mogą dodać wnętrzu uroku, a jednocześnie gwarantują poczucie prywatności. Zastanawiasz się, jakie najlepiej sprawdzą się do twojego wnętrza? Sprawdź nasz poradnik, aby dowiedzieć się, jak odpowiednio dobrać firany. Podpowiadamy, które kryteria pomogą ci uniknąć zakupowych rozczarowań.
Wnętrza bez firan mogą wydawać się niekompletne. Firany stanowią praktyczną dekorację, dopełniając aranżację, ale to niejedyna rola, jaką spełniają. Dzięki ich montażowi możesz zagwarantować domownikom poczucie prywatności, co jest istotne zwłaszcza przy gęstym zaludnieniu — w blokach, kamienicach czy apartamentowcach. Jednocześnie, firany mogą również kontrolować dopływ światła. Nie są aż tak wydajne, jak zasłony, zazwyczaj powstające na bazie specjalnych, nieprzepuszczalnych lub półprzepuszczających światło tkanin. Nie zmienia to jednak faktu, że również filtrują światło, gwarantując wrażenie przestronności i tworząc przyjemną atmosferę.
Co należy mieć na uwadze przy doborze firan? Oto kilka wskazówek.
#1 Zwróć uwagę na parametry firan
Powinny być dopasowane do długości drążka. Zdarza się, że firany gotowe dystrybuowane są wraz z drążkiem, jednak w większości przypadków konieczne jest jego dokupienie. Firana może być dużo szersza niż karnisz — ale wtedy będzie mocno się marszczyć. Miej to na uwadze, dobierając parametry.
W przypadku długości zmierzyć uwadze wysokość okna i ściany. W przypadku firanek nie jest możliwe użycie taśmy do zaprasowania, którą stosuje się często przy masywniejszych zasłonach. Dlatego długość powinna być idealnie dopasowana.
#2 Dobierz odpowiedni materiał
Firany do salonu czy sypialni mogą być wykonane z żakardu, poliestru czy bawełny. Żakard może być tkaniną usztywnianą, która dobrze trzyma formę, przez co ładnie prezentują się na niej ażurowe wycięcia. Ażurowe firany to piękny sposób na ozdobienie pomieszczeń w klasycznym stylu.
Na rynku znajdziesz firany zaciemniające, które filtrują część docierającego do środka światła. Nie szukaj jednak tkanin typu blackout — te wymagają znacznie grubszej tekstury, dlatego wykorzystuje się je do produkcji zasłon.
#3 Dobierz wariant firanek w zależności od przeznaczenia
Dla przykładu, firanki do kuchni powinny być łatwe w czyszczeniu i nie gromadzić zanieczyszczeń; najlepiej krótkie, aby zminimalizować powierzchnię, która może się zabrudzić. Warto rozważyć zakup zazdrostek, czyli specyficznego rodzaju firanek, umożliwiającego dopływ światła, a jednocześnie gwarantującego domownikom prywatność. Zazdrostki są najczęściej niewielkie i montuje się je na dolnej części okna.
Możesz również zainwestować w rolety rzymskie, łączące w sobie cechy firany i rolety. Pięknie się prezentują, a jednocześnie umożliwiają łatwą kontrolę dopływu światła poprzez regulację długości. Pamiętaj, że roleta powinna być o 2-3 cm szersza od szyby, aby możliwy był jej komfortowy montaż.