Ogrzewanie podłogowe – najważniejsze zalety

Utrzymanie odpowiedniej temperatury we wnętrzach uznaje się za jeden z priorytetów podczas wznoszenia lub modernizacji budynków. Zwłaszcza w naszym klimacie ma to niebagatelne znaczenie, gdyż przez niemal 6 miesięcy trwa u nas sezon grzewczy. Wśród wielu rozwiązań i instalacji naprawdę ciekawie prezentuje się ogrzewanie podłogowe. Jakie opcje są dostępne oraz kiedy warto się zdecydować właśnie na nie? Najważniejsze zalety ogrzewania podłogowego opiszemy w dalszej części artykułu.

Ogrzewanie podłogowe – nowoczesny sposób na ciepło w domach

Ogrzewanie podłogowe powoli staje się standardem w wielu wnętrzach. Pojawia się w przestrzeniach domowych, a także coraz częściej montuje się je w biurach lub innych instytucjach.

Instalację dobiera się do konkretnych potrzeb i możliwości, a także do specyfiki pomieszczenia. Podczas wybierania urządzeń należy bezwzględnie wziąć pod uwagę termoizolację budynku (ocieplenie ścian i szczelność okien), a także wielkość i kształt samego pomieszczenia.

Jakie rodzaje systemów powierzchniowych można zastosować?

Ogrzewanie podłogowe występuje w dwóch podstawowych wariantach. Można zdecydować się na rozwiązania:

  • wodne,
  • elektryczne.

Ogrzewanie wodne to rozbudowana instalacja, układana pod wierzchnią warstwą podłogi. Składa się z systemu cienkich rurek z tworzywa sztucznego. Dzięki zastosowaniu pompy wodnej, rozprowadzają one ciepłą wodę pod całą podłogą. Z rurek ciepło przechodzi do podłogi, a z niej dalej – do pomieszczenia.

Inną opcją są ogrzewania podłogowe elektryczne. Co to takiego? Zazwyczaj są to bardzo cienkie folie lub maty grzewcze, które układa się pod górną warstwą podłogi. By mogły działać i emitować ciepło, wymagają wyłącznie podpięcia do domowej instalacji elektrycznej. Nie ma potrzeby inwestowania w pompy lub inne osprzęty, niezbędne przy bardziej skomplikowanych instalacjach.

Najważniejsze zalety ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe zyskuje szerokie grono zwolenników. Dlaczego? Ponieważ zwiększa komfort domowych wnętrz oraz pozwala utrzymać optymalne warunki termiczne w każdym pomieszczeniu. Rozwiązania tego typu wykazują szereg innych zalet, dzięki którym są naprawdę ciekawą alternatywą dla konwektorów.

Co wyróżnia ogrzewanie podłogowe? Kluczowe zalety przedstawimy poniżej.

Komfort ciepłych nóg

Jedną z największych korzyści, które uzyskuje się po zainstalowaniu ogrzewania podłogowego, jest efekt ciepłych nóg. Oznacza to przyjemne uczucie stąpania po równomiernie ogrzanej posadzce lub panelach. Szczególnie mile widziane jest to w przypadku łazienek, w których często przebywa się w niekompletnym stroju. Zmniejsza to wówczas dyskomfort termiczny tuż po wyjściu spod prysznica.

Dodatkowo, pamiętajmy, że w łazienkach ryzyko rozchlapania wody jest wysokie. Dzięki ciepłej podłodze może ona szybciej wyparować, bez pozostawania przez dłuższy czas w trudno dostępnych kątach, co mogłoby prowadzić do pojawienia się pleśni.

Idealny rozkład temperatur we wnętrzu

Ogrzewanie powierzchniowe emituje ciepło na całej powierzchni podłogi. Powoli unosi się ono później ku sufitowi, zapewniając najzdrowszy rozkład temperatur w pomieszczeniu dla człowieka. Zdecydowanie cieplej jest w pobliżu stóp, o czym pisaliśmy już wcześniej, niż w okolicach głowy.

Takie rozłożenie temperatury poprawia ogólną kondycję i samopoczucie, a także wspiera dobry nastrój i koncentrację.

Można je zastosować jako system główny lub uzupełniający

Ogrzewanie podłogowe, którego ofertę można znaleźć w sklepie https://econovli.pl/, może spełniać we wnętrzu rozmaite funkcje. W wielu domach stosuje się je jako rozwiązanie główne, do ogrzewania całości domu lub mieszkania albo tylko wybranych pomieszczeń, na przykład łazienki.

Nie ma jednak przeszkód, by połączyć je z innymi popularnymi instalacjami. Wówczas ogrzewanie podłogowe stosuje się jako dodatkowe wsparcie w utrzymywaniu temperatury lub przy okazjonalnym dogrzewaniu wnętrz mieszkalnych.

Idealne rozwiązanie dla alergików

Ogrzewanie podłogowe działa na zasadzie promieniowania. Ciepło jest przekazywane z podłogi do wnętrza pomieszczenia, bez wywoływania sztucznego ruchu powietrza, który pojawia się przy tradycyjnych urządzeniach grzewczych (konwektorach).

Z tego powodu uznaje się je za odpowiednie dla osób z uczuleniami, gdyż nie powoduje unoszenia się roztoczy, które prowadzą do nasilenia objawów alergii wziewnych.

Długie utrzymywanie optymalnej temperatury

Choć ogrzewanie podłogowe dość długo się nagrzewa, to ma jednak sporą zaletę. Raz nagrzana podłoga długo utrzymuje i oddaje ciepło. Sprawdza się to zwłaszcza w pomieszczeniach, w których pragnie się utrzymać stałą temperaturę przez długi czas.

Ogrzewanie podłogowe – bezpieczeństwo i komfort domowników

Ogrzewanie podłogowe to sprawdzone i skuteczne rozwiązanie dla większości domów i mieszkań. Wprowadza komfort i optymalne warunki termiczne, dzięki czemu wnętrza stają się jeszcze przytulniejsze i przyjaźniejsze użytkownikom.