Dekoracje do domu nowoczesne czy tradycyjne

Trudno w dzisiejszych czasach narzekać, na słaby wybór wśród rękodzieła rodzimego i masowej produkcji z dalekiego wschodu. Na początek musimy zdecydować, wybieramy dekoracje do domu nowoczesne, czy tradycyjne, jakimi dekorowały swoje domy nasze mamy i babcie.

Oczywiście wszystko zależy od dotychczasowego wystroju, rodzaju mebli, czy nawet koloru ścian. Oczywiście w przypadku, gdy we wnętrzach panuje nowoczesny design, wybór tylko dekoracje do domu nowoczesne, wydaje się oczywisty. Jednak nie zawsze dom jest urządzony tak jednoznacznie nowocześnie. Kompletując meble i wyposażenie, każdy kieruje się własnym gustem, wygodą, upodobaniami, czy zawartością portfela. Dlatego też czasem gotowa całość jest mocno eklektyczna i naprawdę trudno stwierdzić, czy lepiej będzie uzupełnić ją o dekoracje do domu nowoczesne, czy tradycyjne. Na pierwszy rzut oka nieraz naprawdę trudno zdecydować, czy położyć na stolik nowoczesną podkładkę z tworzywa w fantazyjnym kształcie, czy szydełkową serwetkę babci. Najlepiej jest w takiej sytuacji dobrze zastanowić się, co będzie praktyczniejsze, albo co bardziej nam się  podoba.

W przypadku takich eklektycznych wnętrz najlepiej być ostrożnym i nie nastawiać się że musimy mieć dekoracje do domu nowoczesne, albo koniecznie w stylu vintage, czy rustykalnym.

Postarajmy się z bogatej oferty wybrać propozycje stonowane, nie krzykliwe, takie, które będą pasowały wszędzie.

Na przykład szkło. Dawniej żaden szanujący się salon nie obył się bez tak zwanych kryształów, czyli ozdobnych naczyń i wazonów ze zdobionego różnymi metodami, najczęściej ciętego i szlifowanego szkła ołowiowego. W sytuacji, o której mowa, kiedy szukamy dekoracji stonowanych, pasujących do wszystkiego, starodawne „kryształy” byłyby zbyt krzykliwe. Zdecydujmy się raczej na szkło klarowne, które zdobi kształtem, nie fakturą, czy kolorem. Również dekoracje naszych okien, na przykład zasłony, powinny być raczej gładkie i w neutralnym kolorze.

Gładkie i neutralne, nie musi oznaczać smutne i nudne. Mogą to być kolory cieple i wesołe, nawiązujące do koloru tapicerki naszego zestawu wypoczynkowego, czy dominującego koloru dywanu, lub wykładziny. Coraz częściej widuje się w salonach słoneczne oranże, czy zdecydowane, wrzosowe odcienie fioletu. Taka kolorystyka nie musi być jednoznacznie krzykliwa, czy w złym guście, jeśli dekoracje do domu nowoczesne nawiązujące do niej, czy w niej występujące, nie są zbyt ekstrawaganckie w formie.

Zdaje się, że najbardziej „niebezpiecznym” elementem dekoracyjnym są dywany. Zdecydowanie „perski”, lub dla odmiany kosmicznie nowoczesny wzór, może nam zepsuć pierwsze wrażenie i pozytywny odbiór całości, nawet, gdy dzięki naszym staraniom urządzona jest w dobrym guście i stylowo. Należy więc szczególnie starannie i ostrożnie podchodzić do wyboru dywanu. Chyba najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie odpowiednio przycięta i obszyta wykładzina w wybranym, odpowiednio dopasowanym do reszty, kolorze.