Firanki idealne - 3 wskazówki, jak je wybrać

W gamie pomysłów na aranżację przestrzeni wokół okien wciąż wyróżniają się firanki. Ich użycie sprawia, że całe wnętrze nabiera wyrazu, jest ciepłe i przytulne, a dodatkowo zapewnia ochronę przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów. Jak wybrać firanki idealne? Wystarczy zastosować się do trzech podstawowych zasad.

Wybierając odpowiednie firany można zdecydować się na rozwiązanie gotowe lub wykonanie na wymiar. Znacznie łatwiej jest dopasować firanki gotowe – wystarczy wybrać właściwy model i zweryfikować, czy będą pasować do wnęki okiennej. Trudniejszym zadaniem wydaje się być wybór firanek na wymiar.

Idealne firanki na wymiar – jak dobrać rozmiar?

Bez względu na to, czy wybór padnie na firanki gotowe czy te na wymiar, pierwszym krokiem powinno być dokonanie pomiaru okien, wnęki okiennej oraz karniszy lub szyny, na których mają zostać zawieszone firanki. Przy wyborze firanek trzeba jednak pamiętać, że aby wyglądały efektownie, trzeba kupić model nieco szerszy niż szerokość karnisza. Minimalny stosunek szerokości karnisza do szerokości firanki to 1:2, a nawet 1:2,5. Taki zapas tkaniny pozwala ją swobodnie zmarszczyć w wybrany sposób.

Oprócz szerokości ważna jest również długość. Tę należy mierzyć od miejsca, w którym firanki będą zawieszone, a więc od żabek lub haczyków. Wybierać można zwykle spośród trzech długości: do parapetu – taką długość mają często firanki do kuchni, poniżej linii parapetu oraz do podłogi – tej długości są zwykle firanki do salonu lub sypialni.

Jakie zaciemnienie powinny zapewniać firanki do salonu lub sypialni?

Drugą ważną kwestią jest zaciemnienie. Firanki pełnią funkcję dekoracyjną, jednak zapewniają również ochronę przed wzrokiem przechodniów i sąsiadów. Trzeba także wziąć pod uwagę, że każda tkanina ma inny splot, a więc w innym stopniu przepuszcza światło. Do pomieszczeń jasnych można więc wybrać tkaniny o gęstszym splocie niż do tych, do których dociera niewiele promieni słonecznych.

Firanki gotowe i na wymiar – rodzaj zawieszenia

Niezależnie od wyboru rodzaju firanki i jej długości, pod uwagę trzeba wziąć również sposób zawieszenia, ściśle związany z rodzajem karnisza lub szyny. Obecnie najpopularniejsze są karnisze drążkowe, na których zarówno firany gotowe jak i te na wymiar można powiesić m.in. na taśmie marszczącej, szelkach lub kółkach – wszystkie trzy rodzaje dostępne są na kasandra.com.pl.