Jak dobrać twardość materaca 4 rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę

Przekonanie, że im twardszy materac, tym lepszy, jest błędne. Twardość musi być dopasowana do potrzeb użytkownika – a te mogą się od siebie różnić. Zastanawiasz się, jak dopasować poziom twardości? Wystarczy, że zapamiętasz kilka prostych wytycznych.

Znalezienie złotego środka to podstawa przy dopasowywaniu twardości materaca. Dokonując doboru, trzeba mieć na uwadze przede wszystkim osobiste preferencje. Niektórzy lubią miękkie wkłady, które wręcz się pod nimi zapadają. Inni z kolei wolą czuć mocny opór. Warto też pamiętać o tym, że odpowiednio dobrana twardość materaca wpływa dobroczynnie na kręgosłup i jakość snu, a przez to także na ogólny stan zdrowia i samopoczucie użytkownika. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak dobrać stopień twardości materaca.

Jak dobrać twardość materaca? Oto nasze wskazówki!

• Pamiętaj o miarach

Producenci oznaczają stopnie twardości materaca jako H1, H2, H3 lub H4. H4 oznacza największą twardość. Może się jednak zdarzyć, że zastosują inną, wybraną przez siebie skalę. Często ma to miejsce w przypadku materacy dziecięcych.

Stopnie twardości dopasowuje się do wagi i wzrostu. Np. H4 zaleca się osobom ważącym około 100 kg. Im większa waga, tym większa twardość jest wskazana, a im większy wzrost – tym mniejsza. Warto pamiętać o uwzględnianiu obu tych wskaźników.

• Unikaj skrajnych poziomów twardości materaca

Zbyt miękki materac może być przyczyną dyskomfortu i obniżenia jakości snu. Nadmierna miękkość często powoduje, że ciało nienaturalnie wygina się podczas snu. Materac nie stawia bowiem dostatecznego oporu, co skutkuje zapadaniem się. Wtedy kręgosłup przybiera kształt litery S, co może powodować ból, a w skrajnych przypadkach – nawet zwyrodnienia. Nadmierna twardość również nie sprzyja komfortowi, prowadząc do bólu, poczucia „połamania” i zmęczenia.

Osoby dorosłe o BMI mieszczącym się w normie zazwyczaj potrzebują materacy średniotwardych – czyli H2 lub H3. H1 to rozwiązanie dla osób o wadze poniżej 50 kg, które dodatkowo lubią miękkie, lekko zapadające się wkłady. Z kolei H4 najczęściej zaleca się osobom o dużej wadze i niskim wzroście.

• Zwróć uwagę na elastyczność punktową

Nowoczesne materace skonstruowane są w taki sposób, aby korespondować z potrzebami ciała i naturalnie dopasowywać się do jego krzywizn oraz poziomu nacisku. Dlatego ich elastyczność może różnić się w zależności od strefy. To najlepsze rozwiązanie dla kręgosłupa, zwłaszcza tego dopiero rozwijającego się. Zapobiega bólom i zwyrodnieniom.

Dobre materace najczęściej mają siedem stref twardości, wśród których można wyróżnić strefę stóp, łydek, ud, miednicy, kręgów lędźwiowych, barków i głowy.

• Dopasuj inne parametry

Twardość to nie jedyny parametr wpływający na komfort snu. Równie ważna jest na przykład wysokość materaca. Nie powinna być ona niższa niż 20 cm. W innym wypadku komfort snu może być niezadowalający, ponieważ zbyt cienki materac nie podpiera wystarczająco kręgosłupa, a ponadto może się zapadać pod ciężarem użytkownika.

Zapamiętaj powyższe wskazówki i wybierz odpowiedni materac dla siebie, który zapewni ci komfortowy sen i dobre podparcie ciała. Zwróć uwagę na poszczególne parametry – stopień twardości, elastyczność i grubość materaca oraz dopasuj je do twoich wymagań, wzrostu oraz masy. Szeroką gamę materaców znajdziesz na stronie Empik.com: https://www.empik.com/dom-i-ogrod/meble/materace,395352,s