Sekretarzyki to meble z przeszłości? Niekoniecznie. To całkiem praktyczny i efektowny pomysł na wystrój, który stopniowo wraca do łask czołowych marek wnętrzarskich. A to chyba wystarczający powód, aby przyjrzeć się tym funkcjonalnym meblom nieco bliżej?
Wystrój wnętrz w stylu vintage i retro – raj dla klasycznych sekretarzyków
Eleganckie sekretarzyki kojarzą się zwłaszcza z aranżacjami vintage oraz retro. To faktycznie meble nie bez powodu utożsamiane z przeszłością. Pierwsze skojarzenie? Zapewne charakterystyczna forma, czyli mebel z frontem zamykanym na roletę lub odchylaną do poziomu płytą, po otwarciu służącą za blat. Barokowe, biedermeierowskie, w stylu angielskim i kolonialnym, art deco – klasyczne sekretarzyki, do niedawna zapomniane, stopniowo zaczynają na nowo cieszyć się zainteresowaniem. Choć niekoniecznie już w charakterystycznej dla siebie, doskonale przez wszystkich kojarzonej formie…
Nowoczesne sekretarzyki – inspiracje z przeszłości i aktualne trendy w jednym
Owszem, w aktualnie dostępnej na rynku ofercie nadal spotkamy sekretarzyki w stylu retro, stylizowane na wzornictwo sprzed wielu dekad. Dla miłośników mebli nowoczesnych również jednak znajdzie się coś odpowiedniego. Znajdziecie tutaj zarówno pomysłowe wariacje na temat biurka z nadstawką, jak i nowoczesne sekretarzyki, które po zamknięciu niczym nie różnią się od prostej komody w stylu skandynawskim. Wyobraźnia projektantów nie zna granic, dlatego nawet jeśli nie przepadacie za wystrojem wnętrz w stylu retro czy vintage, może się okazać, że zakup sekretarzyka będzie trafionym pomysłem. Wcześniej warto jednak przemyśleć kilka kwestii praktycznych i użytkowych.
Sekretarzyki – czy mogą zastąpić biurka do pracy?
Zdecydowana większość dostępnych na rynku sekretarzyków posiada stosunkowo nieduże blaty robocze, w związku z czym używanie ich w charakterze biurek do pracy będzie zależeć od rodzaju wykonywanej przez nas pracy. Jeśli ograniczamy się wyłącznie do pracy z laptopem, sekretarzyk sprawdzi się równie dobrze, jak niewielki stolik pod komputer. Jeżeli jednak nasza praca wymaga dodatkowych narzędzi lub materiałów, sekretarzyk będzie nietrafionym wyborem. Dodatkowo, warto mieć również na uwadze, że charakterystyczna konstrukcja sekretarzyków narzuca ich ustawienie – muszą być ściśle dosunięte do ściany, podczas gdy w przypadku klasycznych biurek do pracy możemy się cieszyć nieco większymi możliwościami aranżacji.
Gdzie najlepiej zaaranżować sekretarzyk?
Sekretarzyki to meble, które świetnie sprawdzają się jako element wystroju w pomieszczeniach pełniących kilka różnych funkcji jednocześnie. Salon z jadalnią i aneksem kuchennym, w którym dodatkowo powinno się również znaleźć miejsce na namiastkę domowego biura? Sekretarzyki znakomicie odnajdą się w takiej scenerii, przy okazji będąc także rozwiązaniem niezwykle praktycznym. Po skończonej pracy wystarczy zamknąć mebel, bez konieczności martwienia się o pozostawiony w środku rozgardiasz – przecież i tak nikt go nie zobaczy.
Planując aranżację sekretarzyka, nie musicie jednak ograniczać się wyłącznie do jego wykorzystania w charakterze biurka. Wbrew pozorom to mebel, który całkiem dobrze wypadnie również w jadalni lub salonie, najlepiej w stosunkowo bliskim towarzystwie stołu i krzeseł. Klasyczny sekretarzyk z opuszczanym blatem możemy tutaj wykorzystać jako barek lub bufet w trakcie proszonego obiadu lub kolacji w gronie przyjaciół. Może także okazać się ciekawą alternatywą dla toaletki w sypialni – wystarczy, że na ścianie, przy której jest ustawiony, zawiesimy lustro. W tej roli sprawdzą się jednak wyłącznie sekretarzyki z niskimi nadstawkami.