Dekoracje i akcesoria Tekstylia Wystrój okien

Rolety materiałowe czy bambusowe? Które wybrać?

Rolety materiałowe czy bambusowe? Które wybrać?
Rolety materiałowe czy bambusowe? Które wybrać?

Okna wpuszczają do domów światło dzienne, jednak silne słońce sprawia, że w pomieszczeniach jest zbyt gorąco. Dodatkowo zbyt mocne promienie słońca utrudniają oglądanie telewizji, pracę przy komputerze, czytanie i wykonywanie innych czynności. Aby zmniejszyć nasłonecznienie w domu, stosuje się rolety materiałowe. Można je zastąpić również roletami bambusowymi. Zobacz, który rodzaj rolet wewnętrznych wybrać.

1. Rolety materiałowe na dzień i na noc

2. Naturalne rolety bambusowe

Rolety okienne przydają się zarówno w domach jednorodzinnych, jak i mieszkaniach. Dzięki nim zmniejsza się dokuczliwość silnych promieni słonecznych oraz światła lamp ulicznych w nocy. Ponadto rolety materiałowe lub bambusowe uniemożliwiają podglądanie przez wścibskich sąsiadów i przechodniów. Który rodzaj rolet wewnętrznych wybrać?

Rolety materiałowe na dzień i na noc

Rolety materiałowe wykonuje się z wielu różnych tkanin. Do wyboru ma się całą paletę kolorystyczną, dzięki czemu bez trudu dobierze się barwę rolet do okien, która będzie pasowała do wystroju pomieszczenia. Materiały, z których wykonuje się rolety wewnętrzne, mają różne właściwości. Możliwe jest zamontowanie rolet, które chronią wyłącznie przed nadmiernym słońcem w ciągu dnia, jak i rolet dzień-noc, które zapewniają pełne zaciemnienie w nocy i ułatwiają spokojne zasypianie.

Co ważne, rolety materiałowe montuje się na wiele sposobów w zależności od preferencji klienta. Możliwe jest założenie rolet z prowadnicami, które trzymają się okna nawet po jego uchyleniu. Jeżeli chce się zaoszczędzić, można zdecydować się na tańsze rolety z żyłkami. Każdy typ rolet materiałowych dopasowuje się pod wymiar okna, dlatego bez trudu dobiera się je nawet do nietypowych otworów okiennych.

Naturalne rolety bambusowe

Rolety wewnętrzne wykonane z włókien bambusowych są modne ze względu na naturalny wygląd. Niektórym kojarzą się z rustykalnym stylem, lecz rolety do okien wykonane z bambusa dobrze wyglądają nawet w połączeniu z nowoczesnymi meblami. Dzięki nim wnętrze wstaje się przytulniejsze i cieplejsze. Włókna bambusa delikatnie przepuszczają światło, co sprawia, że w pomieszczeniu panuje przyjemna dla oka gra świateł. Naturalna kolorystyka rolet wewnętrznych bambusowych ułatwia ich dopasowanie do zmieniającego się wyposażenia pomieszczenia.

Z powodu niepełnej ochrony przed światłem, rolety bambusowe są polecane wyłącznie do pokojów dziennych i kuchni. W sypialniach zapewniają zbyt słabą ochronę przed światłem lamp ulicznych. Atutem bambusa jest natomiast łatwe czyszczenie, gdyż rolety z włókien egzotycznej rośliny wystarczy od czasu do czasu przetrzeć miotełką z kurzu.