Rolety materiałowe czy bambusowe? Które wybrać?

Okna wpuszczają do domów światło dzienne, jednak silne słońce sprawia, że w pomieszczeniach jest zbyt gorąco. Dodatkowo zbyt mocne promienie słońca utrudniają oglądanie telewizji, pracę przy komputerze, czytanie i wykonywanie innych czynności. Aby zmniejszyć nasłonecznienie w domu, stosuje się rolety materiałowe. Można je zastąpić również roletami bambusowymi. Zobacz, który rodzaj rolet wewnętrznych wybrać.

1. Rolety materiałowe na dzień i na noc

2. Naturalne rolety bambusowe

Rolety okienne przydają się zarówno w domach jednorodzinnych, jak i mieszkaniach. Dzięki nim zmniejsza się dokuczliwość silnych promieni słonecznych oraz światła lamp ulicznych w nocy. Ponadto rolety materiałowe lub bambusowe uniemożliwiają podglądanie przez wścibskich sąsiadów i przechodniów. Który rodzaj rolet wewnętrznych wybrać?

Rolety materiałowe na dzień i na noc

Rolety materiałowe wykonuje się z wielu różnych tkanin. Do wyboru ma się całą paletę kolorystyczną, dzięki czemu bez trudu dobierze się barwę rolet do okien, która będzie pasowała do wystroju pomieszczenia. Materiały, z których wykonuje się rolety wewnętrzne, mają różne właściwości. Możliwe jest zamontowanie rolet, które chronią wyłącznie przed nadmiernym słońcem w ciągu dnia, jak i rolet dzień-noc, które zapewniają pełne zaciemnienie w nocy i ułatwiają spokojne zasypianie.

Co ważne, rolety materiałowe montuje się na wiele sposobów w zależności od preferencji klienta. Możliwe jest założenie rolet z prowadnicami, które trzymają się okna nawet po jego uchyleniu. Jeżeli chce się zaoszczędzić, można zdecydować się na tańsze rolety z żyłkami. Każdy typ rolet materiałowych dopasowuje się pod wymiar okna, dlatego bez trudu dobiera się je nawet do nietypowych otworów okiennych.

Naturalne rolety bambusowe

Rolety wewnętrzne wykonane z włókien bambusowych są modne ze względu na naturalny wygląd. Niektórym kojarzą się z rustykalnym stylem, lecz rolety do okien wykonane z bambusa dobrze wyglądają nawet w połączeniu z nowoczesnymi meblami. Dzięki nim wnętrze wstaje się przytulniejsze i cieplejsze. Włókna bambusa delikatnie przepuszczają światło, co sprawia, że w pomieszczeniu panuje przyjemna dla oka gra świateł. Naturalna kolorystyka rolet wewnętrznych bambusowych ułatwia ich dopasowanie do zmieniającego się wyposażenia pomieszczenia.

Z powodu niepełnej ochrony przed światłem, rolety bambusowe są polecane wyłącznie do pokojów dziennych i kuchni. W sypialniach zapewniają zbyt słabą ochronę przed światłem lamp ulicznych. Atutem bambusa jest natomiast łatwe czyszczenie, gdyż rolety z włókien egzotycznej rośliny wystarczy od czasu do czasu przetrzeć miotełką z kurzu.