Jak założyć akwarium morskie

Piękna ozdoba pokoju i wyśmienita okazja do obserwacji fascynujących gatunków zwierząt morskich to tylko dwa z licznych powodów, które mogą przemawiać za założeniem akwarium morskiego we własnym salonie. Założenie takiego zbiornika wymaga czasu, wiedzy i zasobów pieniężnych, ale może przynieść niesamowite rezultaty. Dla wielbicieli egzotycznej fauny jest to prawdziwa gratka! Jak zabrać się do tego zadania?

Wybór zbiornika

Akwaria przeznaczone do hodowli gatunków morskich muszą być większe, niżeli te, które wybralibyśmy przy tworzeniu zbiorników słodkowodnych. Fauna morska jest pod tym względem bardziej wymagająca, dlatego właśnie pojemność zbiornika, który wybieramy, musi wynosić minimum 50 litrów. Jeśli chodzi o wysokość, raczej nie poleca się wyboru akwariów wyższych, niż 60 cm. Choć głębokie zbiorniki robią duże wrażenie, mogą one być trudne w utrzymaniu. Pamiętaj, że im większy zbiornik, tym większe koszty jego stworzenia i utrzymania.


Akwarium morskie EHEIM Incpiria Marine 330 od akwarystyczny24.pl

Filtry

I tutaj ponownie, wybór systemu filtracji będzie się różnił od tego, który sprawdza się w akwariach słodkowodnych. Filtry w akwariach słonowodnych nie mogą wyłapywać zbyt wiele drobnych organizmów, gdyż one właśnie stanowią pożywienie dla bezkręgowców i ryb.

Jednym z podstawowych mechanizmów filtracji wody, który wybiera się do akwariów morskich, jest mechanizm oparty o naturalne metody, czyli wybór żywej skały. Na takiej skale znajdują się mikroorganizmy, które naturalnie filtrują wodę. Wspomagają one funkcjonowanie organizmów żywych, rozkładając materię organiczną.

W twoim akwarium nie powinno także zabraknąć odpieniacza, który usuwa zanieczyszczenia w postaci niektórych białek oraz związków chemicznych. Jest to zwłaszcza konieczne w przypadku wyboru większego akwarium, niż o objętości 50 litrów. Stosując odpieniacz, musimy pamiętać o suplementacji mikroorganizmów.

Źródło: Pexels, Stacey Gabrielle Koenitz Rozells

Przygotowywanie wody

Dno akwarium pokryj żelem z bakteriami (podobnie zrób przy ruchomych częściach filtrów). Następnie, możesz na dno wysypać piasek koralowy w proporcjach około 1 kg na 10 litrów wody.

Woda w naszym akwarium powinna zostać przefiltrowana przez filtr odwróconej osmozy, z dodatkiem soli. Odpowiedni poziom zasolenia zmierzymy przy pomocy hydrometru. Do takiej wody dodajemy szczepy bakterii w płynie oraz inne suplementy. Wodę pozostawiamy na kilka tygodni, by „dojrzała”.

Grzałka

Woda w akwarium morskim powinna być rozgrzana do temperatury 25-27 stopni Celsjusza. Warto wybrać większą grzałkę, która będzie wydajniejsza i przyda się zarówno w przypadku mniejszych jak i nieco większych akwariów.

Oświetlenie

Oświetlenie w akwarium składa się zazwyczaj z dwóch świetlówek – dziennej, której temperatura barwy waha się od 6500 K – 10000 K, a także z aktynicznej, czyli niebieskiej. Ilość potrzebnego światła zależy oczywiście od rodzaju zwierząt czy roślin, które mamy zamiar w nim umieścić.