Żywice epoksydowe i poliuretanowe, znajdują zastosowanie w wielu branżach – od elementów dekoracyjnych, pamiątek i mebli, po biżuterię. Najczęściej jednak słyszy się o posadzkach wylewanych z żywicy, które można zastosować właściwie wszędzie.
Żywica na balkon nadaje się równie dobrze, jak do kuchni, czy salonu, toteż warto przemyśleć jej zastosowanie zamiast zwyczajnych płytek z terakoty, czy sztucznej, plastikowej trawki, którą też często widuje się na balkonach i tarasach. Posadzka żywiczna będzie niewątpliwie znacznie bardziej atrakcyjnym elementem dekoracyjnym, o ile w ogóle można ze sobą porównać żywicę na balkon i terakotę.
Żywica na balkon
Przede wszystkim dzięki zastosowaniu żywicy na balkon, zyskamy gładką posadzkę bez łączeń o niezwykle atrakcyjnym, nowoczesnym wyglądzie. Dzięki swej elastyczności posadzki żywiczne nie pękają, gdy budynek „pracuje”, nawet, jeśli pęka beton pod nimi, jak to ma miejsce w przypadku zwykłych wylewek. Kiedy natomiast pęka beton pod terakotą, razem z nim pękają kafelki i wygląda to nieestetycznie. O ile sam beton można w szczelinach delikatnie uzupełniać, zacierać i tak dalej, to wymiana terakoty stanowi spory problem i stanowi dość istotny koszt.
Gładkość posadzki, jaką zapewnia żywica na balkon może jednak być jej wadą. Można jednak do mieszanki żywicznej dodać żwir, lub drobne kruszywo i w ten sposób uzyskać powierzchnię antypoślizgową.
Dla walorów estetycznych posadzek żywicznych niemałe znaczenie ma fakt, że obecnie żywica na balkon może być barwiona na dowolny kolor, nie tak jak dawniej, kiedy przemysłowe posadzki żywiczne były zazwyczaj szare. Możliwe jest również zastosowanie żywicy krystalicznej. Zatopione w niej kruszywo dodatkowo wzmocni walory estetyczne takiej posadzki.
Odporność żywicy na warunki atmosferyczne
Nie bez znaczenia jest fakt, że żywica na balkon jest odporna na działanie opadów i innych niekorzystnych warunków atmosferycznych. Są również, wbrew obawom laików, ogniotrwałe.
Niestety, żywica na balkon wymaga ręki fachowca doświadczonego w pracy z tym materiałem. O ile powłokę cienkowarstwową składającą się z warstw o grubości maksymalnie około jednego milimetra nakładanych jedna na drugą, możemy wykonać sami, o tyle grube powłoki samorozlewne i samopoziomujące, z ewentualnym dodatkiem kruszywa, leżą zdecydowanie poza zasięgiem możliwości wykonania prze zwykłego Kowalskiego. Niestety właśnie takie samopoziomujące, grubowarstwowe posadzki posiadają wymienione wyżej zalety. Posadzki cienkowarstwowe nie są tak bardzo odporne na eksploatację. Z pewnością efekt estetyczny i trwałość, jaką posiada żywica na balkon, jest wart inwestycji w usługi fachowca, jaki będzie w stanie prawidłowo ją położyć. Oczywiście poza kosztem, musimy przygotować się na fakt, że położenie posadzki żywicznej wymaga nieco więcej czasu, kiedy to balkon, lub taras będą wyłączone z użytku w całości. Dzieje się tak dlatego, że poszczególne warstwy muszą odpowiednio długo utwardzać się przed nałożeniem kolejnych.
Żywica na balkon ma zdecydowanie więcej zalet, niż wad, dlatego warto ją stosować.