Zielony dach bez tajemnic

Marzysz o własnym ogrodzie? Stwórz go… na dachu! Czym są zielone dachy i jak je zaaranżować? Podpowiadamy.

Zielone dachy stają się stałym elementem miejskiej infrastruktury. Dzięki swoim zaletom niosą korzyści ekologiczne, ekonomiczne i społeczne.

Czym są zielone dachy?

Zielone dachy zwane również dachami odwróconymi to specjalne pokrycia dachowe o wielowarstwowej strukturze. Wierzchnia służy do sadzenia roślin — bylin, krzewów, a nawet drzew. W zależności od rodzaju konstrukcji i grubość warstwy podłoża (substratu) zielone dachy dzielą się na dwa podstawowe rodzaje: ekstensywne i intensywne.

Zielone dachy ekstensywne to powierzchnie wyłączone z użytkowania przez ludzi. Łatwe w utrzymaniu i wykonaniu, są tworzone głównie do osiągania korzyści ekologicznych.

Zielone dachy intensywne to dachy przeznaczone do czynnego użytkowania przez ludzi. Choć ich pielęgnacja wymaga nieco większej ilości wysiłku, korzyści z użytkowania takiego dachu są naprawdę ogromne.

Zalety zielonych dachów

Przyczyną ogromnej popularności zielonych dachów są ich unikalne zalety.

  • Nie ulega wątpliwości — zielone dachy istotnie zwiększają walory estetyczne przestrzeni miejskiej. Zwłaszcza na tle szarych zabudowań wyglądają zjawiskowo.
  • Już samo patrzenie na zielonych dach pozwala ukoić zmęczony wzrok i odpręża. Przebywanie w takiej przestrzeni niesie za sobą jeszcze większą dawkę relaksu, zwłaszcza po pełnym napięcia dniu.
  • Dzięki dodatkowej ułożonej na dachu warstwie pokrycie jest odpowiednio chronione przed promieniowaniem UV, opadami atmosferycznymi czy uszkodzeniami mechanicznymi. A to pozwala przedłużyć jego żywotność dwu, a nawet trzykrotnie.
  • Czy wiesz, że zielony dach może pochłonąć nawet 10-20% zanieczyszczeń, które unoszą się w powietrzu? Twój ogród na dachu przyniesie więc korzyści nie tylko Tobie, ale również naszej planecie.
  • Zielony dach zatrzymuje nawet 50% wody z opadów atmosferycznych!
  •  Zimą ogród na dachu zapobiega utracie ciepła z pomieszczeń, latem obniża w nich temperaturę. Taki efekt pozwala wygenerować oszczędności. Zarówno na ogrzewaniu, jak i klimatyzacji.

Nie tylko w biurowcach

Zielone dachy nie są domeną biurowców i nowoczesnych apartamentowców. Taką przestrzeń możesz z powodzeniem zaaranżować na dachu własnego domu. W zależności od swoich umiejętności i ilości wolnego czasu możesz wykonać dach we własnym zakresie lub zlecić to zadanie profesjonalistom.

źródło: http://www.dohmann.pl/zielone-dachy