Zadbany ogród wokół domu to niewątpliwy atut każdej prywatnej posesji. Aby taki uzyskać, nie wystarczy posadzić kilku roślin i wykonać kilka ścieżek. Spójny stylistycznie i zjawiskowy ogród wymaga dobrego projektu. Obecnie możliwości aranżacyjne przestrzeni zewnętrznej są niemal nieograniczone. Tylko od naszej wyobraźni i orientacji rynkowej zależy, jak bardzo zmyślnie będzie wyglądać otoczenie naszego domu. Dlatego już na etapie projektu warto przemyśleć różne funkcjonalne rozwiązania. Z całą pewnością jednym z nich będzie projekt nawadniania ogrodu.

Projekt nawadniania ogrodu

Nowoczesne ogrody, w których rośliny odgrywają bardzo ważną rolę, często wymagają regularnego podlewania. Dlatego dokonując nasadzeń, powinniśmy odpowiednio zaplanować sposób ich nawadniania. Niestety wiele osób pomija ten ważny element, a ma on duże znaczenie dla zdrowia i wyglądu ogrodowej roślinności. Jeżeli tylko powierzchnia i warunki techniczne to umożliwiają, warto wyposażyć nasz ogród w zautomatyzowany system nawadniania. Od lat używany w rolnictwie i sadownictwie, również w przydomowych ogrodach zyskał duże uznanie. Dzięki niemu oszczędzasz czas i kontrolujesz zużycie wody. Co jeszcze zyskujesz, montując ten system w swoim ogrodzie?

Jak przygotować projekt nawadniania ogrodu

Przygotowując projekt systemu nawadniającego, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Między innymi dostęp do źródła wody i powierzchnię działki, która wymaga nawadniania. Należy dopasować go do roślinności i infrastruktury, a także dokładnie przemyśleć ilość wody potrzebną do obsłużenia poszczególnych sekcji. Dzięki temu łatwiej zaplanować liczbę zraszaczy i linii kroplujących. Dobry plan musi zakładać dobry pomiar. Instalację systemu tworzą bowiem rury, zawory i inne elementy niezbędne do jej działania. Znając dokładne zapotrzebowanie, będziesz w stanie przygotować właściwą liczbę wszystkich produktów, które zapewnią działanie systemu.

Kiedy zabrać się za montaż systemu

Do montażu systemu najlepiej zabrać się jeszcze przed rozpoczęciem nasadzeń i urządzaniem go. Instalacja w już gotowym ogrodzie wiąże się zwykle z jego kompletną przebudową, co podwaja koszty. Te nie należą do najmniejszych. W zależności od powierzchni ogrodu mogą sięgać od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Nie ma jednak znaczenia, czy instalacji dokonujesz wiosną, latem czy jesienią. Możesz się za to zabrać, o ile pogoda na to pozwala i możliwe jest swobodne kopanie w ziemi, a temperatury są dodatnie. Więcej o tym, jak zaprojektować system nawadniania, przeczytasz tutaj: https://www.podlane.pl/blog/jak-zaprojektowac-system-nawadniania-naziemny/.

Automatyczny system nawadniania — zalety

Chociaż automatyczny system nawadniania z reguły nie nadaje się do samodzielnego montażu i wymaga nieco szerszej wiedzy, to jego instalacja w ogrodzie ma wiele zalet. Taki system to bezobsługowe źródło wody, które zaopatrzy Twoje rośliny we wszystkie potrzebne do wzrostu mikroelementy. Co jeszcze zyskujesz dzięki instalacji systemu nawadniającego?

Zautomatyzowane nawadnianie ogrodu — ekonomia i ekologia

Może się wydawać, że automatyczny system to duże zużycie wody i energii, gdyż musi on pracować niemal cały czas. Nic bardziej mylnego! Dobrej jakości automatyczne systemy nawadniania ogrodów to spora oszczędność wody. Dzięki zaawansowanemu systemowi możesz kontrolować ilość zużywanej wody i częstotliwość podlewania. Jednocześnie możesz dostosować system do warunków pogodowych panujących w sezonie. Dzięki temu zapobiegniesz nadmiernemu podlewaniu w okresie deszczowym oraz nie dopuścisz do przesuszenia w czasie upalnych dni. Zaawansowane funkcje systemu nawadniającego pozwalają zatem na ograniczenie zużycia wody, co jest proekologiczne.

Systemy nawadniania ogrodów — estetyka

Wykonując projekt ogrodu, należy pamiętać o uwzględnieniu projektu nawadniania. Dobrze przemyślany system nawadniający nie tylko zapewni odpowiednie nawodnienie naszych roślin, ograniczając wydatek wody, lecz także będzie estetyczny i niemal niewidzialny. Elementy instalacji umieszczone pod powierzchnią ziemi nie zakłócą estetyki ogrodu. Dodatkowo nie trzeba demontować elementów systemu przed okresem zimowym. Wystarczy spuścić z niego wodę i wyłączyć go, aby móc ponownie cieszyć się nim na wiosnę.

Elementy wchodzące w skład systemu nawadniania

System nawadniania może składać się z wielu różnych elementów. Wiele zależy od potrzeb i funkcjonalności ogrodu. Do najczęściej wybieranych należą oczywiście zraszacze, które odpowiadają głównie za podlewanie trawnika. Znajdziesz je tutaj: https://www.podlane.pl/zraszacze-do-trawnika-cat-136. Wyposażone w elektrozawory i automatyczne sterowanie rozprowadzają wodę niczym delikatny letni deszcz. Świetnie sprawdzają się także do podlewania krzewów. Wysokiej jakości elektrozawory znajdziesz na przykład tutaj: https://www.podlane.pl/elektrozawory-cat-171. Z kolei rabaty pełne kwiatów mogą być podlewane poprzez linię kroplującą. Charakteryzuje ją wysoka wydajność i odpowiednie ciśnienie.