Szukasz wygodnego materaca do sypialni Zobacz, czym się kierować podczas jego wyboru

W ciągu całego swojego życia w łóżku spędzisz około 24 lata – 1/3 każdej doby. To ogromny kawał czasu. Świadomość wpływu jakości snu na komfort Twojego całodziennego funkcjonowania powinna skłonić Cię do wyboru odpowiedniego materaca. Sprawdź, czym się kierować w czasie jego zakupu.

Aspekt pierwszy: twardość materaca

Materac powinien mieć tyle punktów podparcia, aby odpowiednio wspierać głowę, barki, biodra i  lędźwie podczas snu. To, czy materac jest odpowiednio twardy, warto przetestować osobiście. Większość stacjonarnych sklepów umożliwia położenie się na materacu modelowym, aby móc sprawdzić, czy w pełni odpowiada on potrzebom danego klienta. Nie wahaj się go przetestować i nie wstydź się – w końcu to Ty (i ewentualnie Twoja druga połówka) masz czuć się na materacu jak najlepiej. Warto przetestować materac hybrydowy tempur, dostępny m.in. na stronie internetowej https://senpo.pl/materac-tempur-hybrid-elite/. Interesująco prezentuje się również materac hilding tango. Jego dostępność w salonach stacjonarnych możesz sprawdzić za pośrednictwem strony internetowej https://senpo.pl/materac-tango/.

Aspekt drugi: ciężar ciała

Waga użytkownika jest ważnym parametrem wyboru odpowiedniego materaca. Dla osób ważących mniej niż 60 kg polecane są zazwyczaj materace dość miękkie (H1), dla użytkowników w przedziale 60-80 kg materace o twardości (H2), a dla osób do 110 kg materace twarde (H3).

Aspekt trzeci: materiał wykonania

Komponenty, jakie zastosowano w danym materacu, mają wpływ na jego funkcjonalność, żywotność oraz zadowolenie użytkownika.

Na rynku możesz znaleźć następujące rodzaje materaców:

  • piankowe – należą do najpopularniejszych typów materaców; są one wykonane z pianki memory, zapamiętującej kształt ciała użytkownika; materace piankowe są polecane zwłaszcza tym osobom, które mają bardzo wrażliwy sen i które wybudza każde, nawet delikatne, przekręcanie się partnera z boku na bok;
  • sprężynowe – o zmniejszonej średnicy zwoju i sprężynach umieszczonych w oddzielnych kieszonkach; sprężyny cechuje niezależna praca, co przekłada się na komfort snu użytkownika, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku par – podczas gdy jeden domownik przewraca się z boku na bok, drugi w ogóle tego nie odczuwa i może spokojnie wypoczywać; wybierając materac kieszeniowy zwróć uwagę przede wszystkim na liczbę sprężyn, które zapewniają podparcie Twojemu ciału w czasie snu; im ich więcej, tym lepiej; wraz z liczbą sprężyn rośnie zazwyczaj cena samego materaca; warto jednak dołożyć kilkaset złotych i zdecydować się na model wysokiej klasy, który posłuży przez wiele lat, zapewniając komfortowy nocny odpoczynek;
  • bonellowe – materace tego typu tworzą, połączone w wielu miejscach, sprężyny cechujące się dość sporą średnicą; cechują się dużą wytrzymałością i odpornością na obciążenia, dlatego też są często spotykane na wyposażeniu pokoi hotelowych i innych obiektów noclegowych; bez trudu wytrzymują ciężar większych gości.