Porady

Szukasz wygodnego materaca do sypialni? Zobacz, czym się kierować podczas jego wyboru

Szukasz wygodnego materaca do sypialni Zobacz, czym się kierować podczas jego wyboru
Szukasz wygodnego materaca do sypialni Zobacz, czym się kierować podczas jego wyboru

W ciągu całego swojego życia w łóżku spędzisz około 24 lata – 1/3 każdej doby. To ogromny kawał czasu. Świadomość wpływu jakości snu na komfort Twojego całodziennego funkcjonowania powinna skłonić Cię do wyboru odpowiedniego materaca. Sprawdź, czym się kierować w czasie jego zakupu.

Aspekt pierwszy: twardość materaca

Materac powinien mieć tyle punktów podparcia, aby odpowiednio wspierać głowę, barki, biodra i  lędźwie podczas snu. To, czy materac jest odpowiednio twardy, warto przetestować osobiście. Większość stacjonarnych sklepów umożliwia położenie się na materacu modelowym, aby móc sprawdzić, czy w pełni odpowiada on potrzebom danego klienta. Nie wahaj się go przetestować i nie wstydź się – w końcu to Ty (i ewentualnie Twoja druga połówka) masz czuć się na materacu jak najlepiej. Warto przetestować materac hybrydowy tempur, dostępny m.in. na stronie internetowej https://senpo.pl/materac-tempur-hybrid-elite/. Interesująco prezentuje się również materac hilding tango. Jego dostępność w salonach stacjonarnych możesz sprawdzić za pośrednictwem strony internetowej https://senpo.pl/materac-tango/.

Aspekt drugi: ciężar ciała

Waga użytkownika jest ważnym parametrem wyboru odpowiedniego materaca. Dla osób ważących mniej niż 60 kg polecane są zazwyczaj materace dość miękkie (H1), dla użytkowników w przedziale 60-80 kg materace o twardości (H2), a dla osób do 110 kg materace twarde (H3).

Aspekt trzeci: materiał wykonania

Komponenty, jakie zastosowano w danym materacu, mają wpływ na jego funkcjonalność, żywotność oraz zadowolenie użytkownika.

Na rynku możesz znaleźć następujące rodzaje materaców:

  • piankowe – należą do najpopularniejszych typów materaców; są one wykonane z pianki memory, zapamiętującej kształt ciała użytkownika; materace piankowe są polecane zwłaszcza tym osobom, które mają bardzo wrażliwy sen i które wybudza każde, nawet delikatne, przekręcanie się partnera z boku na bok;
  • sprężynowe – o zmniejszonej średnicy zwoju i sprężynach umieszczonych w oddzielnych kieszonkach; sprężyny cechuje niezależna praca, co przekłada się na komfort snu użytkownika, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku par – podczas gdy jeden domownik przewraca się z boku na bok, drugi w ogóle tego nie odczuwa i może spokojnie wypoczywać; wybierając materac kieszeniowy zwróć uwagę przede wszystkim na liczbę sprężyn, które zapewniają podparcie Twojemu ciału w czasie snu; im ich więcej, tym lepiej; wraz z liczbą sprężyn rośnie zazwyczaj cena samego materaca; warto jednak dołożyć kilkaset złotych i zdecydować się na model wysokiej klasy, który posłuży przez wiele lat, zapewniając komfortowy nocny odpoczynek;
  • bonellowe – materace tego typu tworzą, połączone w wielu miejscach, sprężyny cechujące się dość sporą średnicą; cechują się dużą wytrzymałością i odpornością na obciążenia, dlatego też są często spotykane na wyposażeniu pokoi hotelowych i innych obiektów noclegowych; bez trudu wytrzymują ciężar większych gości.