Szukasz pomysłu na oryginalną aranżację wnętrz Zainspiruj się domem Edwarda Dwurnika

Edward Dwurnik to jeden z najbardziej charakterystycznych i oryginalnych polskich malarzy. Rozgłos przyniosły mu obrazy z cyklu “Podróże autostopem” przedstawiające miasteczka i miasta w Polsce. Za życia posiadał przepiękny dom, który niejednokrotnie staje się inspiracją aranżacyjną dla osób urządzających własne cztery kąty.

Kim był Edward Dwurnik?

Edward Dwurnik to zmarły w 2018 roku polski malarz, który uznany został za jednego z najbardziej charakterystycznych i płodnych twórców w naszym kraju. Absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych ukończył Wydział Rzeźby oraz Wydział Malarstwa. Jego dorobek artystyczny spowodował, że artysta stał się laureatem wielu ważnych nagród, jak: Coutts Contemporary Art Foundation, nagroda Komitetu Kultury Niezależnej „Solidarności” czy Cypriana Kamila Norwida. Przez swoje życie twórca stworzył prawie 5 tysięcy obrazów, 14 tysięcy papierowych prac i ponad 3 tysiące grafik. Jego prace charakteryzuje groteskowość i dosadny realizm. O Edwardzie Dwurniku zrobiło się głośno po ukazaniu światu obrazów z cyklu “Podróże autostopem”, które pokazywały malownicze polskie miejskie pejzaże.

Dom Edwarda Dwurnika

Budynek, w którym mieszkał Edward Dwurnik, był kiedyś zakładem galwanizacyjnym. Twórca postanowił kupić posiadłość i ją rozbudować. W taki sposób powstał niezwykły, ponad 200-metrowy dom, którego wnętrze, jak i otoczenie, do dziś staje się inspiracją dla osób szukających pomysłu na oryginalną aranżację wnętrz. Przestronna przestrzeń stała się dla artysty nie tylko miejscem życia, ale również pracy, ponieważ wnętrze stanowiło jednocześnie pracownię twórcy, gdzie powostały niezliczone ilości prac artystycznych.

Styl i kolorystyka wnętrza domu Edwarda Dwurnika

Wnętrze domu Edwarda Dwurnika zostało urządzone w sposób harmonijny, uporządkowany i minimalistyczny. Twórca nie lubił otaczać się zbędnymi bibelotami, dlatego meble ograniczył do minimum, a jego otoczenie stanowiły jedynie przedmioty niezbędne mu do pracy. Sama część mieszkalna, w porównaniu do części pracowniczej, była niewielka, ale bardzo schludna i uporządkowana. Kolorowa mozaika na podłodze w kuchni stanowiła ładne połączenie z białe meblami kuchennymi i drewnianą podłogą w otwartym salonie. Cechą charakterystyczną wnętrz, w których mieszkał artysta, są jasne ściany na których wiszą liczne i barwne tzw. “pollocki”, czyli obrazy, które na pierwszy rzut wydają się zbiorowiskiem przypadkowych plam z farby. Dodatkowo zamiłowanie do kolorów artysta wyraził, przemalowując drzwi z białego koloru na wystazisty niebieski i pomarańczowy.

Jak wyglądał ogród artysty?

Ogród był dla artysty pracownią plenerową. Z biegiem czasu kostka ogrodowa również pokryła się niezliczoną ilością barw, za sprawą wylewania na nią farby. Dzięki temu wyglądała jak część obrazów wiszących na ścianach domu artysty.

Zobacz także: Salon z aneksem kuchennym – wady i zalety otwartej kuchni