Sofa czy narożnik

Meble wypoczynkowe to najważniejsze wyposażenie pokoju dziennego. Na nich odpoczywamy, podejmujemy gości, oddajemy się różnym rozrywkom. Często kanapa lub narożnik stanowią centralny punkt życia rodzinnego. Stąd kupując nowe meble, należy dobrze rozważyć różne opcje, aby wybrać opcję, która przysłuży się wszystkim domownikom.

A skompletować zestaw można różny – do wyboru mamy narożniki, sofy, fotele, podnóżki oraz meble modułowe, z których można niczym z klocków zestawiać różne bryły. Planując zakupy warto wziąć pod uwagę dostępne w salonie miejsce oraz nasze potrzeby.

Idealne meble wypoczynkowe, czyli jakie?

Kompletując wyposażenie salonu należy się zastanowić, jaką rolę pełnić będzie zestaw wypoczynkowy. Czy to ma być głównie miejsce relaksu? Czy planujemy nocować tam gości? A może lubimy organizować mniejsze i większe spotkania i potrzebujemy dużej ilości miejsc do siedzenia? To wszystko powinno mieć wpływ na nasz wybór.

Drugim ważnym kryterium jest ilość miejsca, jakie mamy w salonie na kącik wypoczynkowy. W małym wnętrzu masywna sofa z dwoma podobnymi fotelami może sprawić przytłaczające wrażenie. Dużo lepszym wyborem będzie narożnik o lekkiej konstrukcji. Z drugiej strony obszerne wnętrze będzie wyglądać karykaturalnie, jeśli podstawowym jego wyposażeniem będzie dwuosobowa sofa… 

Aby uzyskać efekt powiększenia wnętrza warto wybrać sofę lub narożnik na wysokich nóżkach. Optycznie wygląda on lżej, niż mebel, który jest zabudowany. Bryła mebla powinna być zwarta, warto też unikać kontrastowych i dużych printów. Znaczenie ma też kolor – jaśniejsza tapicerka będzie sprawiała wrażenie wizualnie mniejszej.

Z kolei w bardzo dużym salonie warto zaplanować umiejscowienie kanapy na środku wnętrza. “Upchnięcie” jej w kącie może zaburzyć proporcje wnętrza i sprawić, że zamiast wyeksponować meble, uzyskamy efekt odwrotny. Na większym metrażu kanapa lub narożnik powinny stanowić centralny punkt pomieszczenia. Warto więc wybrać meble o oryginalnej bryle, których detale zostaną dobrze wyeksponowane. Takie narożniki znajdziemy u polskiego producenta Adriana Furniture: https://adrianafurniture.com/18-narozniki

Innym sposobem na urządzenie miejsca wypoczynku w dużym salonie może być kupno dwóch kanap i ustawienie ich na przeciwko siebie. To doskonały wybór dla osób, które prowadzą bogate życie towarzyskie i często mają gości. Dwie kanapy to także dobry wybór dla większej rodziny.

Sofa czy narożnik – wybór należy do Ciebie

Jak wspomniano wyżej – wybór mebla wypoczynkowego powinien być uzależniony od kilku czynników. Nie można jednak zapomnieć jednak o stylu, jaki chcemy uzyskać. We wnętrzach klasycznych, angielskich, glamour lub rustykalnych zdecydowanie lepiej sprawdzi się sofa w komplecie z fotelami. Narożnik zdecydowanie bardziej pasuje natomiast do wnętrz nowoczesnych, skandynawskich lub minimalistycznych. Nie oznacza to jednak, że nie możemy zabawić się z konwencją i we wnętrzu urządzonym antykami dla kontrastu umieścić elegancki, skórzany narożnik.